Eureko i Rabobank łączą spółki ubezpieczeniowe
Eureko B.V. i Rabobank Nederland ogłosiły w środę informację o połączeniu dwóch spółek ubezpieczeniowych obu firm. Interpolis, spółka ubezpieczeniowa Rabobanku, zostanie połączona z Achmea, holenderską spółką Eureko. W zamian za to Rabobank podwyższy swój obecny 5 proc. udział w Eureko do poziomu 37 proc.
Umowę podpisali przewodniczący i prezes zarządu Eureko Gijsbert Swalef i prezes zarządu Grupy Rabobank Bert Heemskerk. Umowa stanowi wykonanie Listu Intencyjnego z 27 kwietnia 2005 roku. Na połączenie wyraził już zgodę Holenderski Urząd Ochrony Konkurencji (MNA) – poinformowało w środę w komunikacie Eureko B.V. i Rabobank Nederland.
Jak podano w komunikacie, po wykonaniu umowy powstanie największa grupa ubezpieczeniowa na rynku holenderskim, z łącznym przypisem składki w wysokości 10.221 mln euro i zyskiem netto 705 mln euro (dane zintegrowane z obu firm za 2004 rok).
Nowa grupa ma zatrudniać 20 tys. pracowników. Pod koniec tego roku, po zamknięciu transakcji, nastąpi wymiana członków Rad Nadzorczych Eureko i Rabobanku. Jak podano, w pierwszej kolejności zarząd Eureko zostanie poszerzony o trzech członków zarządu Interpolis. W Radzie Nadzorczej Eureko Rabobank zwiększy swoją reprezentację z jednego do trzech członków.
Rabobank i Eureko rozpoczęły współpracę w 2004 roku, poczynając od ubezpieczeń zdrowotnych.
Minister skarbu Jacek Socha odmówił komentarza w sprawie połączenia spółek Eureko i Rabobanku.
„Czekam na opinie prawne nt. wyroku Trybunału Arbitrażowego oraz raportu sejmowej komisji śledczej ds. zbadania prawidłowości prywatyzacji PZU. Chcę, by następny minister skarbu miał przygotowaną ocenę dotyczącą jednego i drugiego dokumentu wraz z propozycjami działania” – powiedział w środę PAP Socha.
Socha podał, że dopóki nie będzie miał analiz prawnych, nie będzie się wypowiadał na temat sytuacji, w jakiej znalazł się polski rząd po orzeczeniu Trybunału Arbitrażowego i raporcie sejmowej komisji śledczej ds. prywatyzacji PZU. „Bo każda moja wypowiedź staje się elementem tej sytuacji” – dodał.
15 września Eureko w oświadczeniu przekazanym PAP poinformowało, że nie zamierza wycofywać się ze swojej inwestycji w PZU. „W związku z ogłoszeniem końcowego raportu sejmowej komisji śledczej ds. zbadania prawidłowości prywatyzacji PZU, pragniemy poinformować, iż Eureko rozpocznie analizę dokumentu, również pod kątem jego ewentualnego wpływu na drugi etap postępowania arbitrażowego” – podano w oświadczeniu.
W niedawnym wyroku Trybunał Arbitrażowy w Londynie uznał, że Polska naruszyła ze szkodą dla Eureko polsko-holenderską umowę o wzajemnej ochronie inwestycji. Drugą częścią postępowania arbitrażowego jest ustalenie ewentualnego odszkodowania, które Polska powinna zapłacić.
W czwartek komisja przyjęła jednogłośnie raport kończący osiem miesięcy jej prac. Główny wniosek raportu jest taki, że umowa prywatyzacyjna PZU z 1999 roku jest nieważna.
W listopadzie 1999 Eureko kupiło 20 proc. akcji PZU, 10 proc. kupił BIG Bank Gdański. Obecnie, po odkupieniu akcji od banku oraz części akcji pracowniczych, Eureko posiada 30,91 proc. akcji PZU.
PAP