Na co zwracać uwagę przy wyborze konta bankowego
Wybór konta bankowego wcale nie jest prostą sprawą. Wbrew temu, co obiecują w swoich reklamach banki lub co publikują w swoich rankingach media, jest to bardzo indywidualna decyzja i trudno wskazać uniwersalne konto bankowe, które spełni oczekiwania każdego klienta.
Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jest to o tyle ważne, że takiego wyboru dokonujemy stosunkowo rzadko, dlatego warto na początku poświęcić te kilka chwil, dzięki czemu można później zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.
Pierwszym i najważniejszym kryterium, jakie każdy powinien wziąć pod uwagę, to pytanie o rodzaj banku – czyli czy wybierzemy bank wirtualny czy tradycyjny, oferujący również obsługę rachunku przez internet. Decyzja jest o tyle ważna, że wybierając ten pierwszy rodzaj instytucji, będziemy musieli liczyć się z ograniczeniami, wynikającymi ze specyfiki tych banków.
Kolejną ważną rzeczą jest określenie w jaki sposób będziemy zasilać nasz rachunek, oraz wybierać z niego pieniądze. Jeśli często będziemy dokonywać wpłat gotówkowych, nieodzowne jest sprawdzenie, który bank ma swoją placówkę w pobliżu miejsca naszego zamieszkania, pracy lub np. uczelni. Przy okazji warto rozejrzeć się za bankomatem, z którego potem będziemy wypłacać pieniądze. Wszystko to można sprawdzić na stronach banków w spisie oddziałów i bankomatów.
Kiedy już mniej więcej wiemy, jakie banki brać pod uwagę, należy zastanowić się, do czego będzie nam ono głównie potrzebne. Jeśli tylko do trzymania pieniędzy i wypłaty z bezpłatnego bankomatu – głównym kryterium powinna być cena prowadzenia rachunku. Jeśli natomiast będziemy chcieli aktywnie korzystać z konta bankowego – takie kryterium może już nie wystarczać. Może się bowiem okazać, że o ile nie zapłacimy nic, lub prawie nic za sam rachunek, to koszty przelewów, wypłaty z obcych bankomatów, czy korzystania z dodatkowych kart płatniczych, będą znacznie wyższe, niż w przypadku wyboru banku, gdzie za posiadanie konta płaci się stałą kwotę, ale pozostałe usługi są już w nią wliczone. Dotyczy to przede wszystkim przelewów przez internet. Jeśli będziemy ich wykonywać miesięcznie dość dużo, lepiej wybrać bank i konto ze stałą opłatą miesięczną i bezpłatnymi przelewami.
W tym momencie wybór banku powinien ograniczać się już jedynie do kilku instytucji i rodzajów kont. Kolejną czynnością powinno być porównanie zakresu i kosztów innych usług i produktów, w tym przede wszystkim oprocentowania depozytów i kredytów. Przy tej okazji warto też zwrócić uwagę na szczegóły różnego rodzaju promocji. Często okazuje się, że jest to oferta czasowa, dotyczy tylko niektórych klientów, lub w reklamie nie ma mowy np. o ukrytych kosztach. Czasami warto też wybrać instytucję trochę na wyrost, to znaczy taką, która oprócz samego rachunku bankowego, oferuje też inne produkty. W wielu bankach można korzystnie kupić fundusze inwestycyjne, ubezpieczenie, itp.
Na koniec warto sprawdźić jakość obsługi – czyli po prostu zadzwonić na infolinię lub odwiedzić najbliższą placówkę. Okazuje się bowiem, że często to od doradcy zależy czy będziemy dobrze obsłużeni, a co za tym idzie zadowoleni z usług danego banku. Aby wyrobić sobie opinię na temat danego banku, warto też odwiedzić internetowe fora i grupy dyskusyjne i prześledzić w archiwum wypowiedzi innych klientów o danej instytucji.
I ostatnia rada. Jeśli nie mamy na tyle pieniędzy, żeby obsługiwał nas nasz osobisty doradca, warto czasami pomyśleć o posiadaniu więcej niż jednego konta bankowego. Taka uzupełniająca się oferta na przykład dwóch rachunków może być nawet tańsza, a na pewno lepiej spełni nasze potrzeby. Rzadko bowiem zdarza się, by jeden bank mógł spełnić wszystkie nasze wymagania.
Michał Macierzyński