HVB sprzeda UniCredit udziały BACA za ok.12,5 mld EUR
HVB sprzeda swój 77,53-proc. udział w Bank Austria Creditanstalt (BACA) na rzecz UniCredit Italiano za łączną kwotę około 12,5 mld euro. UniCredit zdecydował także, że przeniesie do BACA rosyjski bank IMB oraz działalność w krajach nadbałtyckich, poinformowała spółka w komunikacie w środę.
Za jedną akcję pakietu 77,53% akcji HVB włoski UniCredit zapłaci 109,81 euro, co odpowiada w gotówce cenie kupna o łącznej wysokości ok.12,5 mld euro. Po zawarciu transakcji, UniCredit będzie posiadać bezpośrednio 94,98% udziału w BACA.
Do BACA zostanie także przeniesiona działalność w krajach nadbałtyckich oraz rosyjski bank IMB.
„HVB sprzeda także swój udział wysokości do 70,3% w International Moscow Bank (IMB) na rzecz BACA za cenę kupna do 984 mln euro w gotówce, łącznie z udziałem w IMB wysokości 23,4%, który sprzedawany jest obecnie przez Nordea na rzecz HVB” – czytamy w komunikacie.
BACA kupi także od HVB 100% udziałów w HVB Bank Latvia za cenę wysokości 35 mln euro w gotówce łącznie z odnotowanym w sierpniu tego roku przez HVB podwyższeniem kapitału HVB Bank Latvia wysokości ok. 40 mln euro.
„Bank HVB Latvia otwierać będzie swoje filie w Estonii i na Litwie. Aktywa i pasywa istniejących filii HVB w Estonii i na Litwie, przeniesione zostaną potem w ramach drugiego etapu za cenę wykupu w wysokości 10 mln euro na rzecz HVB Lettland” – napisał bank w komunikacie.
UniCredit poinformował, że wszystkie transakcje odbywają się z zastrzeżeniem zgody ze strony przewidzianego na 25 października 2006 r. nadzwyczajnego walnego zgromadzenia HVB jak i zezwolenia odpowiednich urzędów nadzorczych.
W połowie marca BACA poinformował, że przejmie funkcje subholdingu ds. działalności UniCredit Group w Europie Wschodniej, co oznacza, że BACA w ramach rozporządzeń UniCredit będzie zarządzać siecią bankową grupy w tym regionie. BACA przejmie spółki zależne i filie należące do Unicredit i HVB w regionie Europy Wschodniej.
Porozumienie zawarte w tej sprawie nie dotyczy jednak Polski, gdzie połączone banki Pekao SA i BPH pozostaną pod bezpośrednim nadzorem wspólnego właściciela – włoskiego UniCredit.
Na początku sierpnia BACA podał, że sprzeda na rzecz UniCredit cały posiadany pakiet 71,03% akcji Banku BPH za łączną sumę 4,3 mld euro. Sprzedaż zostanie rozłożona na trzy raty. W latach 2007-2008 UniCredit BACA, zapłaci należącemu do grupy włoskiego banku, łączną kwotę 0,7 mld euro, a na koniec 2009 roku pozostałe 3,6 mld euro.
Na początku kwietnia Komisja Nadzoru Bankowego (KNB) wyraziła zgodę na wykonywanie przez grupę UniCredit głosów na WZA Banku BPH. Tego dnia zostało parafowane porozumienie polskiego rządu z UniCredit Italiano przewidujące m.in. sprzedaż 200 z 477 placówek Banku BPH oraz marki banku. Pozostałe placówki zostaną włączone do Banku Pekao SA.
Włoski bank UniCredit jest głównym akcjonariuszem Banku Pekao SA (52,93%), właścicielem 94,99% akcji BACA oraz 71,03% akcji Banku BPH. BACA jest głównym akcjonariuszem Banku BPH, należy do HVB.
ISB, PB.pl