Bezpłatne akcje BGŻ dla uprawnionych
Przedłużenie czasu przekazywania bezpłatnych akcji Banku Gospodarki Żywnościowej (BGŻ) osobom uprawnionym, bez określania terminu na przekazanie tych akcji, przewiduje nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających.
Sejm jednogłośnie przyjął w piątek ustawę. Głosowało 331 posłów. Podczas II czytania projektu nie zgłoszono żadnych poprawek.
Pierwsze czytanie projektu odbyło się pod koniec stycznia br. podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów publicznych. Również wtedy posłowie nie zgłaszali poprawek.
Nowelizacja składa się z dwóch artykułów. Pierwszy zmienia art. 42 ustawy z 7 grudnia 2000 r. o funkcjonowaniu banków spółdzielczych; wprowadza zasadę, że minister Skarbu Państwa przekaże nieodpłatnie uprawnionym osobom 15 proc. akcji BGŻ, stanowiących własność Skarbu Państwa. Drugi artykuł stanowi, że ustawa wchodzi w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Nowelizacja wynika z faktu, że resort skarbu zawierał umowy z osobami uprawnionymi do otrzymania akcji w ciągu 12 miesięcy od ogłoszenia ustawy, czyli tylko do 4 listopada 2005 r. Uprawnionych było 37 tys. 84 osoby, ale w terminie nie zdążyło podpisać umów 1015 z nich – najczęściej z powodu choroby lub trwającego postępowania spadkowego.
Obecnie zarówno MSP, jak i BGŻ otrzymują prośby od osób, które z przyczyn losowych nie mogły zawrzeć umów w sprawie akcji banku. Wskazują one, że Kodeks cywilny przewiduje przedawnienie roszczeń dopiero po 10 latach, a ponadto – że ustawa o bankach spółdzielczych nie przewiduje terminu wygaśnięcia prawa do nabycia akcji BGŻ przez uprawnionych.
W dotychczas obowiązującej ustawie art. 42 przewiduje, że minister skarbu przekaże nieodpłatnie uprawnionym osobom 15 proc. akcji BGŻ, stanowiących własność Skarbu Państwa, w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Minister skarbu zdecydował się obecnie na rozwiązanie, które pozwala uniknąć procesów sądowych. Na mocy nowelizacji do osób uprawnionych trafi 2,32 proc. akcji. Lista osób, które otrzymałyby akcje, jest już zamknięta.
Skarb Państwa ma 43,5 proc. udziałów w BGŻ. Drugim największym udziałowcem jest holenderski Rabobank, posiadający 35,32 proc. akcji. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju ma 15 proc. akcji, a inni akcjonariusze – 6,18 proc. Rabobank i EBOR obejmowały akcje nowej emisji w 2004 roku.
PAP, Onet.pl