Igrzyska Finansowe Expandera – dziś gimnastyka artystyczna banku Pekao
Expander i Interia.pl dosyć nietypowo, bo już na starcie, publikują listę zwycięzców Igrzysk Finansowych. Symbolicznymi medalami olimpijskimi obdarzyliśmy tych, którzy w ostatnich latach wyróżnili się na rynku finansowym. Zwracaliśmy uwagę przede wszystkim na produkty, ale przyznaliśmy medale także instytucjom za całokształt działalności, bądź jednorazowe posunięcia. W sumie w naszych igrzyskach zatriumfowało 21 olimpijczyków.
Poniżej znajdziesz listę wszystkich 21 kategorii wraz ze zwycięzcami i krótkim komentarzem.
Każdego dnia Olimpiady (tej w Pekinie) będziemy publikować pełną historię każdego z nagrodzonych przez nas olimpijczyków (w Igrzyskach Finansowych).
Zapraszamy internautów to wzięcia udziału w tych igrzyskach i zgłaszanie swoich kandydatur w każdej z wskazanych przez Expandera i Interię kategorii. Uruchamiamy w tym celu specjalny serwis. Mamy nadzieję, że zmagania sportowców w Pekinie staną się okazją do wymiany poglądów i doświadczeń, wzbogacenia swojej wiedzy o finansach oraz… dobrej zabawy.
Więcej na stronie internetowej http://expander.pl/igrzyska
ZŁOTY MEDAL W DZISIEJSZEJ DYSCYPLINIE:
GIMNASTYKA ARTYSTYCZNA – Pekao
Klienci BPH przejęci przez Pekao po fuzji mogli obserwować takie akrobacje swojego nowego banku, że w wielu wypadkach aż przecierali oczy ze zdziwienia. Ten artystyczny występ najbardziej spodobał się konkurencji, która natychmiast postanowiła przejąć osłupiałych klientów. Złoto w Igrzyskach Finansowych Expandera i Interii wędruje do banku Pekao, a zwłaszcza do pracowników oddziałów przejętych z BPH.
Takich akrobacji, jakie obserwowaliśmy przy okazji przejmowania klientów BPH przez Pekao, już dawno na polskim rynku bankowym nie było. Klientów, którzy po fuzji trafili do Pekao czekały nie lada „atrakcje” (osoby, które chciały pozostać w tzw. mini-BPH musiały złożyć stosowną deklarację do końca listopada ub.r.) Migracja klientów BPH do Pekao trwała do końca maja br.
W czasie występu akrobatów znikały lokaty, pojawiły się natomiast zaskakujące limity przelewów dziennych czy miesięcznych. Nagle okazało się też, że są nowe bilety dla kibiców – Identyfikacyjne Karty Magnetyczne, zwane przez pracowników banku „ikaemkami”. Bez karty IKM w zasadzie nic nie można w banku załatwić, a odebrać ją można tylko w oddziale macierzystym.
Najprostszym sposobem wyjaśniania sytuacji wydawał się telefon na infolinię. Pomijamy fakt, że dodzwonienie się nie było zadaniem łatwym, bo znacznie ciekawiej było, gdy połączenie z pracownikiem banku w końcu udało się nawiązać. Wtedy okazywało się, że czas spędzony „na słuchawce” był czasem straconym. W danych o klientach znalazły się bowiem błędy, np. w zakresie numerów telefonów. Tymczasem, aby np. podnieść limit przelewu pracownik banku oddzwania na numer, który ma w bazie, aby potwierdzić dyspozycję. Jeżeli numer jest błędny sprawy nie da się załatwić. Jeżeli dodatkowo klient nie ma jeszcze karty IKM nie może również podnieść limitu w najbliższym oddziale banku (chyba, że jest to oddział macierzysty). Potem były jeszcze inne ciekawe figury gimnastyczne. Bank wysyłał klientom pocztą karty oraz … numery PIN.
Występ ciągle trwa, chociaż od migracji minęło już parę miesięcy. Ostatnio sportowych emocji dostarczały bankomaty przejęte przez Pekao od BPH, które traktowały karty klientów Pekao jak obce, co skutkowało naliczeniem prowizji.
Złoty medal naszym zdaniem, i tu bez złośliwości, należy się pracownikom oddziałów działających wcześniej pod szyldem BPH, a obecnie Pekao. Musieli wykazać się niespotykaną uprzejmością i spokojem wobec poirytowanych klientów. Ilu z tych klientów udało się ostatecznie zatrzymać? Tego mamy się dowiedzieć po trzecim kwartale.
LISTA MEDALISTÓW WE WSZYSTKICH DYSCYPLINACH
(ZE SKRÓCONYM OPISEM):
ZAPASY – Pojedynek AIG Bank Polska z Getin Bankiem na lokaty
Miło jest obserwować pojedynek zapaśniczy AIG Banku z Getin Bankiem. Przyjemność wynika przede wszystkim z tego, że na rywalizacji o to, kto zaoferuje najwyższe oprocentowanie lokaty wszyscy zyskujemy.
PIŁKA NOŻNA – WALKOWER – Wycofanie się Fortis Banku z kredytów hipotecznych w walutach
Fortis Bank i Dominet wycofały się z udzielania kredytów we frankach szwajcarskich. Ponieważ obecnie przeważająca część kredytów jest zaciągana właśnie w szwajcarskiej walucie to nie można ocenić tej decyzji inaczej niż jako walkowera.
SPRINT – Fundusze Superfund TFI
Fundusze hedgingowe Superfund TFI potrafią w krótkim czasie bardzo przyspieszyć i zarobić kilkadziesiąt procent. Niestety przy takich prędkościach siły nie starcza na długo i po dużych wzrostach przychodzą zwykle równie wysokie spadki.
SKOK O TYCZCE – Kredyt gotówkowy Banku Zachodniego WBK
Kredyt gotówkowy BZ WBK wybił się na Johnie Cleese i dobrze się sprzedaje nie tylko w Pcimiu. Niestety nie wyróżnia się niczym szczególnym, a na reklamowane odsetki nie ma co liczyć.
GIMNASTYKA ARTYSTYCZNA – Fuzja części banku BPH z Pekao
Klienci Pekao przejęci po fuzji z BPH mogli obserwować takie akrobacje, że czasami nie wierzyli w to, co widzą. Najbardziej ten artystyczny występ podobał się konkurencji, która natychmiast ruszyła do walki o niezadowolonych klientów.
TENIS STOŁOWY – Wysokie opłaty w funduszach inwestycyjnych
Trwa odbijanie piłeczki między TFI i dystrybutorami o to, kto jest winny temu, że opłaty w funduszach inwestycyjnych w Polsce są wysokie. Niestety jak na razie klienci na tym nie korzystają, bo cały czas trwa wymiana piłek i nie zanosi się na koniec meczu.
PCHNIĘCIE KULĄ – Wejście na rynek Polbanku EFG
Malutki i chudziutki Polbank wchodząc do Polski pchnął kulę na niespotykaną dotąd odległość. W trakcie swojej 2,5-letniej działalności w naszym kraju zainicjował pozytywne dla klientów zmiany na rynku kredytów hipotecznych i depozytów, pokonując starszych i masywniejszych konkurentów.
BOKS – CIOS PONIŻEJ PASA – Max Lokata w PKO Banku Polskim
PKO BP za pomocą Max Lokaty zadał swoim klientom cios poniżej pasa. Miało być wysokie oprocentowanie bez żadnych gwiazdek, a wyszło upomnienie z KNF za niesportowe zachowanie.
ŁUCZNICTWO – PUDŁO – Lokata Polska Mistrzem w Banku Pocztowym
Bank Pocztowy obiecywał 8% w skali roku na lokacie Polska Mistrzem w przypadku zdobycia przez reprezentantów Polski tytułu Mistrzów Europy. Ten kto ulokował tam pieniądze strasznie spudłował i otrzyma tylko minimalne gwarantowane oprocentowanie.
SZERMIERKA – Kredyt w jenach w Metrobanku
Noble Bank wprowadzając w ciągu zaledwie kilku dni kredyt w jenach (w swoim oddziale – Metrobanku) wykazał się szybką reakcją i celnie uderzył w konkurencję. Jak przystało na dobrego szermierza zapewne jednak uchyli się przed podaniem informacji, ile takich kredytów udzielił.
WIELOBÓJ – Oferta mBanku
Wszechstronność jest kluczem do dobrych wyników w wieloboju. Mistrzem tej dyscypliny jest mBank, którego klienci mogą korzystać z najszerszej na rynku oferty różnych produktów i usług, od zakupu akcji po ubezpieczenie samochodu.
SKOK WZWYŻ – Fundusz Arka Rynku Nieruchomości
Obecnie najlepszym skoczkiem wzwyż na rynku funduszy inwestycyjnych jest Arka Rynku Nieruchomości zarabiając 40,7% w skali roku. Poprzeczkę zawiesiła sobie wysoko. Musi jednak wzmocnić treningi, bo w ostatnich miesiącach forma coś słabnie.
SKOK W DAL – Karty zbliżeniowe w Banku Zachodnim
WBK Bank Zachodni WBK mocno odbił się od technologicznej belki. Najpierw jako pierwszy na rynku postanowił wprowadzić chipy na wszystkich swoich kartach. Potem wydał karty zbliżeniowe MasterCard PayPass i Visa PayWave.
PIŁKA NOŻNA – DRYBLING – Spread w Metrobanku
Najlepszym dryblerem wśród banków w Polsce jest Metrobank, oddział Noble Banku, który stosuje najwyższy spread walutowy. To tylko jedno z boisk, na którym toczy się pojedynek z klientami. Meczy, w których banki dryblują ukrytymi kosztami na rynku usług bankowych jest dużo więcej.
SIATKÓWKA – BLOK – Rekomendacja S
Nadzór bankowy wprowadzając Rekomendację S postawił siatkarski blok na kredyty we frankach szwajcarskich. Na szczęście pojawiły się już w nim pierwsze wyłomy. Miejmy nadzieję, że blok nie zostanie uszczelniony.
BIEG PRZEZ PŁOTKI – Lokaty internetowe w Banku Pocztowym
Niedawno Bank Pocztowy w wyścigu o pieniądze Polaków przeskoczył płotek, z którym inne banki nie umiały sobie poradzić. Lokatę Polska Mistrzem mogła założyć przez Internet nawet osoba niebędąca klientem tego banku.
SZTAFETA – Sztafeta prezesów w PKO Banku Polskim
W sztafecie prezesów PKO BP biegnie już czwarty zawodnik – Jerzy Pruski – który przejął pałeczkę od Rafała Juszczaka, przekazaną temu przez Marka Głuchowskiego, który z kolei otrzymał ją od Sławomira Skrzypka. Pytanie, kto dobiegnie do mety? Kategorie dodatkowe:
DOPING – Ponadprzeciętna stopa zwrotu funduszu PKO/CS Długoterminowych Obligacji
Czy fundusz jest na dopingu? W okresie minionych 12 miesięcy zarobił ponad 10%. W tym czasie inni zawodnicy zyskali średnio tylko 2,7%.
FALSTART – Przedwczesny sygnał powrotu na rynek akcji ze strony funduszy Arka
TFI BZ WBK AIB wystartowało przed gwizdkiem zachęcając do kupowania akcji już w drugiej połowie maja. Ci, który nie zauważyli, że to falstart są teraz na kilkunastoprocentowym minusie.
KIKS – Idea Surowce trafił na hossę, a mimo tego nie trafił
Fundusz Idea Surowce nie wykorzystał idealnej okazji do zdobycia bramki, nie trafiając w piłkę. Chociaż wystartował w okresie hossy na rynku surowców, liczy straty.
SPALONY – Niedostępne kredyty mieszkaniowe z dopłatą
Wprowadzenie dopłat do odsetek od kredytów hipotecznych jest jak ładna akcja dająca dużą szansę na strzelenie gola. Rynkowe ceny mieszkań wybiegły jednak za linię obrony i bardzo trudno jest znaleźć taką nieruchomość, której cena mieści się w wymaganym limicie.