4 porady, jak przygotować się finansowo na pojawienie się dziecka?

Pojawienie się dziecka w rodzinie to wielkie szczęście, ale również nowe wyzwania. Jednymi z tych niełatwych są kwestie finansowe. W szczególności obciążający jest moment przyjścia latorośli na świat - w krótkim czasie trzeba zrobić mnóstwo zakupów. W naszym poradniku podpowiadamy jak możemy uzyskać lub zaoszczędzić nawet 4000 zł na takich wydatkach.

Decyzja o powiększeniu rodziny zwykle wzbudza radość, ale też obawy. W szczególności te związane z kwestią pieniędzy. Przyszli rodzice muszą liczyć się z kosztami związanymi z zakupem: łóżeczka, wózka, czy fotelika samochodowego. Jednakże powyższe wydatki wcale nie muszą aż tak bardzo obciążać portfela. Wystarczy odpowiednio zawczasu przygotować się na przyjście dziecka na świat. Poniżej przedstawiamy 4 porady, które odciążą budżet przyszłych rodziców.

1. Pamiętaj o becikowym - 1000 zł

Świeżo upieczeni rodzice mogą otrzymać 1000 zł becikowego. Warto pamiętać, że pieniądze nie są przyznawane automatycznie. Jakie dokumenty są potrzebne, aby otrzymać becikowe? Należy w ciągu roku od narodzin dziecka złożyć wniosek w ośrodku pomocy społecznej lub wydziale spraw społecznych urzędu miasta lub gminy. Na wsparcie finansowe mogą liczyć tylko te rodziny, w których dochód na osobę (wliczając dziecko) nie przekracza 1922 zł miesięcznie. Kolejnym warunkiem jest przedłożenie zaświadczenia od lekarza potwierdzające, że matka pozostawała pod opieką lekarską od 10 tygodnia ciąży. Spełnienie powyższych wymogów nie powinno sprawić problemów większości osobom, dlatego warto pamiętać o złożeniu wniosku. Dodatkowe środki z pewnością przydadzą się młodym rodzicom.

2. Zacznij oszczędzać - 1000 zł

Warto mieć na uwadze, że pieniądze z becikowego mogą nie wystarczyć na wszystkie potrzeby noworodka. Dlatego gdy rozpoczniemy starania o dziecko bądź od momentu potwierdzenia ciąży warto zacząć oszczędzać niewielkie kwoty na ten cel. Dodatkowe 1000 zł to regularne odkładanie przez 9 miesięcy ciąży po 112 zł. Pozwoli nam to dokonać niezbędnych zakupów, bez potrzeby zadłużania się lub nadmiernego obciążenia domowego budżetu.

3. Pieniądze z ubezpieczenia - 1000 zł

Kolejną możliwością jest uzyskanie pieniędzy w ramach ubezpieczenia na życie. Co ma wspólnego ubezpieczenie na życie a urodzenie dziecka? Otoż polisa może obejmować urodzenie się dziecka. Niestety, większość rodziców ubezpiecza się, gdy na świecie pojawia się niemowlę. W tym ważnym momencie życia, rodzice zaczynają zdawać sobie sprawę, że gdyby np. jednemu z nich coś się stało, to drugie mogłoby mieć trudności z utrzymaniem siebie i dziecka. Dotyczy to przede wszystkim par, które spłacają np. kredyty mieszkaniowe. W związku z tym najlepiej ubezpieczyć się już w momencie, gdy zdecydujemy się na posiadanie potomstwa. Problem polega bowiem na tym, że ubezpieczyciele stosują tzw. karencję, która wynosi zwykle 9 - 9,5 miesiąca. Ciężko zatem oczekiwać, że uda się znaleźć ubezpieczenie na życie bez karencji. Oznacza to, że ubezpieczyć się trzeba jeszcze zanim kobieta zajdzie w ciążę, bo inaczej nie dostaniemy pieniędzy. Dla przykładu, aby otrzymać 1000 zł od firmy ubezpieczeniowej trzeba co miesiąc płacić składkę wynoszącą 58 zł. Jest ona tak niewielka, gdyż obejmuje bardzo niską ochronę w przypadku śmierci. W praktyce lepiej zapłacić nieco więcej, aby nie tylko dostać 1000 zł, gdy dziecko się urodzi, ale również solidnie zabezpieczyć je na wypadek śmierci jednego lub obojga rodziców.

Czytaj także: Ubezpieczenie dobrowolne i obowiązkowe

4. Rodzina i portale aukcyjne - 1000 zł

Życzliwość rodziny bywa nieoceniona i to właśnie dzięki niej możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy. Część niezbędnego wyposażenia mogą kupić np. dziadkowie. Od najbliższych, czy nawet dobrych przyjaciół, posiadających starsze dzieci możemy otrzymać niepotrzebne im już ubranka, łóżeczko czy inne drobiazgi. To, czego nie dostaniemy w prezencie możemy tanio kupić na portalach aukcyjnych, od rodziców, których pociechy już wyrosły z danej rzeczy. Jest to świetny sposób na znalezienie tanich ubranek i zabawek dla dzieci. Takie serwisy pozwalają również na sprzedaż tego, co nie będzie nam już potrzebne, gdy dziecko podrośnie. W ten sposób możemy zaoszczędzić 1000 zł, a czasami i więcej.

Czy wiesz, że...

różnica w koszcie między najtańszym, a najdroższym kredytem hipotecznym przy kredycie o wartości 400 tys. może wynosić
nawet 96 tys. zł?*

Umów konsultację
Nota prawna

powiązane porady

Wydatki związane z wychowaniem dzieci – jak nad nimi zapanować?

190 tysięcy złotych – tyle, zdaniem ekspertów, kosztuje wychowanie dziecka. To ogromna „inwestycja”, która nie zniechęca Polaków i coraz więcej z

Czytaj więcej

Finansowe zabezpieczenie dziecka – oszczędzanie czy ubezpieczenie?

Studia dziecka, czy zakup dla niego mieszkania, wiąże się z wydatkami. Jak zatem odkładać pieniądze dla niego pieniądze? Dzięki oszczędnościom

Czytaj więcej

Dlaczego warto uczyć dzieci oszczędzania?

Wielu umiejętności naszych dzieci nie nauczy szkoła. Dla przykładu nawyk oszczędzania i rozważnego gospodarowania pieniędzmi najłatwiej wyrobią u nich

Czytaj więcej