Czym jest uzbrojenie działki, ile kosztuje i dlaczego warto je wykonać przed budową domu?

Jedną z najważniejszych kwestii, które warto zweryfikować przed zakupem działki budowlanej, jest jej uzbrojenie. W artykule wyjaśnimy, co oznacza uzbrojenie działki. Podpowiemy także, jak sprawdzić, czy grunt jest uzbrojony, jak krok po kroku go uzbroić i ile kosztuje taka procedura.

Z tego tekstu dowiesz się:

 • na czym polega uzbrojenie działki
 • ile kosztuje uzbrojenie działki;
 • jak sprawdzić uzbrojenie działki online.

Jeśli znalazłeś działkę, która w pełni spełnia Twoje oczekiwania i doskonale nadaje się do wybudowania wymarzonego domu, jednym z podstawowych pytań, które powinieneś zadać sprzedającemu, jest to dotyczące uzbrojenia. Czym jest w praktyce uzbrojenie działki?

Czym jest uzbrojenie działki budowlanej

Uzbrojenie działki - co to znaczy? Działka uzbrojona to działka posiadająca przyłącza wody, prądu i kanalizacji niezbędne do budowy i użytkowania domu oraz dostęp do drogi publicznej. Działka nieuzbrojona nie posiada takowych przyłączy. Jeśli przyszły właściciel zdecyduje się na jej zakup, będzie musiał samodzielnie dopełnić wszelkich formalności związanych z jej uzbrojeniem (więcej na ten temat przeczytasz w akapicie Uzbrojenie działki krok po kroku). Przyłącza wody i prądu są bowiem niezbędne do otrzymania warunków zabudowy oraz pozwolenia na budowę.

Jak sprawdzić uzbrojenie działki?

Uzbrojenie działki - jak sprawdzić? Jeśli z jakichkolwiek powodów nie chcesz lub nie możesz zapytać sprzedającego o uzbrojenie gruntu, możesz samodzielnie zweryfikować uzbrojenie działki w wodę, uzbrojenie działki w prąd oraz w kanalizację. Jak to zrobić? Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy działka jest uzbrojona, będzie wizyta w wydziale geodezji i kartografii urzędu gminy właściwego dla lokalizacji działki lub analiza Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i mapy zasadniczej dostępnych w starostwie powiatowym. Jeśli dysponujesz numerem ewidencyjnym działki lub jej adresem, możesz także sprawdzić uzbrojenie działki online, wykorzystując do tego celu Krajową Bazę Danych Geodezyjnej Ewidencji Sieci Uzbrojenia Terenu (GESUT) lub Geoportal.

Zobacz także: Czym się różni zadatek od zaliczki i które z nich warto wybrać, podpisując przedwstępną umowę zakupu mieszkania?

Uzbrojenie działki krok po kroku

Brak uzbrojenia działki, którą chcesz nabyć, nie musi być powodem rezygnacji z zakupu. Będzie wiązał się jednak z koniecznością wykonania działań, mających na celu doprowadzenie mediów do gruntu oraz poniesienie wynikających z nich kosztów. Jak krok po kroku zrealizować cały proces?

Uzbrojenie działki w prąd

Uzbrojenie działki w prąd wymaga złożenia wniosku o wydanie warunków przyłączenia do sieci do lokalnego operatora energii elektrycznej. Wraz z wnioskiem należy przedłożyć dokument potwierdzający własność, plan zabudowy lub szkic sytuacyjny na mapie zasadniczej, lub jednostkowej (otrzymasz go w wydziale geodezji urzędu miasta).

Uzbrojenie działki w prąd - koszt

Ile kosztuje uzbrojenie działki w prąd? Koszt uzbrojenia działki w prąd zależy od kilku czynników. Są to: odległość gruntu od sieci energetycznej, liczba działek na danym terenie, wartość mocy przyłączeniowej czy rodzaj przyłącza (tańszą, lecz mniej estetyczną opcją będzie przyłącze napowietrzne, droższą – przyłącze w formie zakopanego w ziemi kabla). Średni koszt wykonania przyłącza energii elektrycznej wraz z kosztami projektu i dodatkowymi opłatami wyniesie około 2000 – 4000 zł.

Uzbrojenie działki w wodę i kanalizację

Aby uzbroić działkę w wodę i kanalizację, niezbędne będzie złożenie wniosku o wydanie warunków technicznych zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w miejscowym zakładzie wodno-kanalizacyjnym. Po jego otrzymaniu przyszły właściciel musi zamówić projekt przyłączy (co ważne – powinna wykonać go osoba posiadająca stosowne uprawnienia), a następnie złożyć go w Zespole Uzgodnień Dokumentacji. Kolejnym krokiem winno być zlecenie robót i zgłoszenie ich w urzędzie miasta lub gminy właściwym dla lokalizacji działki. Ostatnim etapem procedury jest kontrola ze strony pracownika zakładu i odbiór techniczny przyłącza. Jeśli w pobliżu działki nie ma sieci kanalizacyjnej, właściciel będzie musiał zaopatrzyć ją w szambo lub w przydomową oczyszczalnię ścieków. Aby zweryfikować, czy ich wykonanie jest możliwe i jakie warunki dotyczące lokalizacji (odległości od granicy działki czy budynku) należy spełnić, zajrzyj do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Ile kosztuje uzbrojenie działki w wodę i kanalizację?

Koszt uzbrojenia działki w wodę i kanalizację, podobnie jak w przypadku przyłącza energii elektrycznej nie jest stały i zależy od konkretnych parametrów: liczby działek na danym obszarze, długości przyłącza czy lokalizacji gruntu. Średni koszt metra przyłącza waha się od 200 do 400 zł. Opłata za przyłącze nie jest jednak jedynym kosztem uzbrojenia działki w wodę. Oprócz niego przyszły właściciel musi także pokryć opłaty geodezyjne oraz zapłacić za projekt przyłącza, jego odbiór, i podłączenie do sieci i za wydanie warunków zaopatrzenia w wodę. Sumaryczny koszt wszystkich opłat wyniesie średnio od 6 do 10 tys. zł.

Zobacz także: Ile kosztuje budowa garażu?

Uzbrojenie działki w gaz

To, czy przyszły właściciel zdecyduje się uzbroić działkę w gaz, pozostaje kwestią jego wyboru. Przyłącze to nie jest bowiem niezbędne ani do samej budowy, ani do późniejszego użytkowania domu. Jeśli zdecydujesz się na montaż przyłącza, niezbędne będzie:

 • złożenie wniosku o określenie warunków technicznych budowy przyłącza do zakładu gazowniczego właściwego ze względu na lokalizację gruntu;
 • podpisanie umowy o przyłączenie do sieci;
 • znalezienie wykonawcy projektu przyłącza posiadającego stosowne uprawnieni oraz uzyskanie akceptacji projektu;
 • budowa instalacji (tę część zrealizuje oczywiście wykonawca) i wykonanie udokumentowanej próby szczelności;
 • wykonanie inwentaryzacji geodezyjnej i zgłoszenie zamiaru użytkowania instalacji do nadzoru budowlanego;
 • otrzymanie pozytywnej opinii kominiarskiej;
 • zgłoszenie gotowości do napełnienia instalacji i opłacenie rachunku za przyłączenie do sieci;
 • zawarcie umowy z dystrybutorem gazu i podpisanie protokołu montażu gazomierza.

Ile kosztuje uzbrojenie działki w gaz?

Jeśli zdecydujesz się na doprowadzenie gazu do działki, musisz liczyć się z kosztem na poziomie 6 – 8 tys. zł.

Uzbrojenie działki – koszt

Ile kosztuje uzbrojenie działki w prąd i wodę? Całkowity koszt uzbrojenia działki w prąd, wodę i kanalizację oraz gaz wyniesie od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ile trwa uzbrojenie działki budowlanej?

Od momentu złożenia wniosków do chwili zakończenia prac montażowych i możliwości korzystania z mediów upłynie co najmniej kilkanaście miesięcy. Procedura uzbrojenia działki będzie więc nie tylko kosztowna, ale także stosunkowo długa.

Kredyt na zakup działki budowlanej – tylko z pomocą eksperta

Chcesz wybudować wymarzony dom, a zakup działki budowlanej sfinansować środkami z kredytu hipotecznego? Kluczem do znalezienia tego, który najlepiej odpowie na Twoje potrzeby i nie obciąży nadmiernie portfela, powinna być rzetelna analiza dostępnych na rynku produktów. Jej samodzielne wykonanie może być jednak trudne, żmudne a często wręcz niemożliwe. Nawet jeśli wyselekcjonujesz produkty z najniższym RRSO i sprawdzisz podstawowe wymagania, jakie stawiają wnioskującym instytucje finansowe, nie posiądziesz wiedzy na temat wewnętrznych mechanizmów funkcjonowania poszczególnych kredytodawców. A te są kluczowe dla oceny Twojej zdolności kredytowej i co za tym idzie — zwiększenia szans na otrzymanie dodatkowych środków. Aby uniknąć frustracji, zawodu i nieprzyjemnych niespodzianek, oddaj swoją przyszłość w ręce eksperta — Expandera. Specjalista wesprze Twoje działania na każdym etapie procesu kredytowego — począwszy od wyselekcjonowania ofert banków, które zaoferują Ci najlepsze warunki kredytu hipotecznego, poprzez skompletowanie dokumentów, aż do podpisania umowy kredytowej. Pamiętaj, że tego typu usługi są dla Ciebie bezpłatne, ponieważ to banki pokrywają prowizję Ekspertów Finansowych.

Zobacz także: Czy warto nadpłacić kredyt hipoteczny i jakie konsekwencje niesie za sobą taka decyzja?

powiązane porady

Dom do 70 m2 bez pozwolenia – przejrzysty przewodnik dla inwestorów

Od 3 stycznia 2022 roku osoby marzące o własnej nieruchomości mogą wybudować dom o powierzchni do 70 m2 bez pozwolenia na budowę i konieczności

Czytaj więcej

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu a księga wieczysta i dziedziczeni...

Czym jest, jak działa i czy warto zakupić spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu? Dziedziczenie, księga wieczysta, wygaśnięcie prawa do lokalu –

Czytaj więcej

Odrolnienie działki: Koszt, ile trwa, procedura, w mieście

Marzy Ci się dom w mieście lub na obrzeżach i szukasz sposobu na obniżenie kosztów jego powstania? Kluczowy będzie tu zakup terenu w dobrej cenie, a

Czytaj więcej