Kredyt hipoteczny a rozwód. Co warto wiedzieć?

Ślub i kredyt hipoteczny mają ze sobą wiele wspólnego. Z założenia oba zawierane są na wiele lat. Co jednak, gdy małżeństwo nie wypali? Bank nie wnika w przyczyny rozpadu związku ani w stosunki eksmałżonków. Rozwód a kredyt hipoteczny to dwie różne sprawy. Dla banku eksmałżonkowie są po prostu współdłużnikami. W naszym poradniku znajdziesz wyczerpujące informacje, jak się rozwieść mając kredyt hipoteczny lub jak podzielić kredyt hipoteczny po rozwodzie.

Jeśli zastanawiasz się, kto spłaca kredyt hipoteczny po rozwodzie, to najprostsza odpowiedź jest taka, że ten, kto go zaciągnął. Stan cywilny nie ma tu wiele do rzeczy. Bank traktuje kredyt hipoteczny i rozwód rozdzielnie, a najważniejszą sprawą pozostaje, aby zobowiązanie było spłacane. Choć samo rozstanie jest dostatecznie nieprzyjemne, rozwód i kredyt hipoteczny razem mogą dodatkowo zaognić stosunki między byłymi partnerami. Dlatego warto przemyśleć i spróbować w miarę możliwości na spokojnie omówić podział majątku po rozwodzie: kredyt hipoteczny, nieruchomości, oszczędności itd.

Kredyt hipoteczny po rozwodzie

Podział majątku wspólnego po rozwodzie przy kredycie hipotecznyożna przeprowadzić na dwa sposoby – ugodowo, za porozumieniem stron bądź za orzeczeniem sądu. W tym pierwszym przypadku para ma szansę dogadać się co do tego, co dalej zrobić z kredytem hipotecznym. Rozwód kończy wówczas obowiązywanie wspólności majątkowej, o ile wcześniej – przed ślubem lub w trakcie trwania małżeństwa – nie została ustanowiona rozdzielność majątkowa. Jeśli natomiast do ugody nie dojdzie, sąd może przyznać pełne prawo użytkowania nieruchomości jednej ze stron, mimo obowiązywania wspólności majątkowej.

Rozwód z orzeczeniem o winie a kredyt hipoteczny

Od razu wyjaśnijmy, że rozwód z orzeczeniem oraz rozwód bez orzekania o winie a kredyt hipoteczny mają się nijak do siebie. Banku nie interesuje sytuacja osobista jego klientów, a jedynie terminowe spłaty. To znaczy, że równie dobrze mogli oni zaciągnąć kredyt hipoteczny przed ślubem, a rozwód także nie wpłynie na kwestię spłaty kredytu hipotecznego. Przy rozwodzie nadal obowiązuje umowa z bankiem. Jak zobowiązanie zostanie podzielone między byłymi partnerami, pozostaje do ustalenia między nimi.

Wiele osób zastanawia się też, jak rozstrzygnąć tę kwestię w sytuacji, gdy mamy rozdzielność majątkową po rozwodzie. Ponownie należy zaznaczyć, że rozwód a hipoteka to dwie różne sprawy. Rozdzielność ma znaczenie w przypadku majątku nabywanego po jej ogłoszeniu, ale nie ma wpływu na wcześniej zaciągnięte zobowiązania.

Czytaj także: Inflacja a kredyt: Jak wzrost inflacji może wpłynąć na Twój kredyt?

Jak spłacać kredyt hipoteczny po rozwodzie

Zdarza się, że ludzie tkwią w nieszczęśliwych związkach, bo nie wiedzą, jak się rozwieść, mając kredyt hipoteczny. Od razu zapewniamy, że jest to możliwe. Kluczowe są ustalenia dotyczące podziału majątku po rozwodzie, a kredyt hipoteczny jest tylko jednym z elementów układanki, którą możecie ułożyć po swojemu. Kredyt hipoteczny podczas rozwodu to nie koniec świata.

W zależności od ustaleń, kredyt:

– może przejąć jedna ze stron,

– może być nadal spłacany wspólnie,

– strony mogą sprzedać nieruchomość, na którą zaciągnęły wspólny kredyt hipoteczny i po rozwodzie lub jeszcze przed jego ogłoszeniem, spłacić zobowiązanie,

– w zależności od ustaleń dotyczących podziału majątku wspólnego po rozwodzie, kredyt hipoteczny może być spłacony wcześniej przez strony, a nieruchomość przejęta przez jedną z nich, wynajęta, sprzedana bądź zagospodarowana w inny uzgodniony sposób.

Jak przejąć kredyt hipoteczny po rozwodzie

Jak już pisaliśmy, rozwód i podział majątku a kredyt hipoteczny to sprawy od siebie niezależne. Bywa, że któreś z eksmałżonków może znaleźć się w nieciekawym położeniu, gdy sąd na przykład przyzna wyłączne prawo użytkowania nieruchomości temu drugiemu, do spłacenia przez oboje nadal pozostanie wspólny kredyt hipoteczny, a rozwód będzie się ciągnął latami. Dlatego uregulowanie tej sprawy polubownie zwykle jest najlepszym rozwiązaniem.

Jak przepisać kredyt hipoteczny po rozwodzie? Bank na nowo oceni zdolność kredytową tej strony, która postanowiła przejąć kredyt. Nawet jeśli ta osoba faktycznie spłaca raty odsetkowo-kapitałowe, formalne przepisanie na nią kredytu nie jest wcale oczywiste. Pierwotnie kredyt przyznany został dwu osobom, na podstawie ich łącznej zdolności kredytowej. W przypadku pojedynczego dochodu, obecnego poziomu oprocentowania, pojawienia się dzieci, czy nowych kredytów bądź pożyczek, bank może uznać, że zdolność jest niewystarczająca. Wtedy rozwiązaniem może być dołączenie do umowy nowego kredytobiorcy, jak na przykład kogoś z rodziców, rodzeństwa lub nowego partnera. Pamiętaj, masz różne możliwości!

Wykwalifikowani specjaliści Expandera są gotowi pomóc Ci w wyborze najlepszego rozwiązania dla Ciebie. Skorzystaj z doświadczenia ekspertów z 22-letnim stażem na rynku i bądź na swoim pomimo życiowych zakrętów!

Czytaj także: Czym są stopy procentowe i dlaczego wszyscy kredytobiorcy się nimi interesują?

powiązane porady

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca — przejrzysty przewodnik dla cudzoziemców

Jak wynika z danych GUS, na koniec lipca 2023 r. liczba obcokrajowców wykonujących pracę w naszym kraju wyniosła 996,5 tys. Czy legalnie zatrudnieni

Czytaj więcej

Kredyt obrotowy: co to jest i jakie niesie korzyści

Prowadzenie firmy wymaga czasami żelaznych nerwów. Szczególnie wtedy, gdy kontrahenci nie spieszą się z regulowaniem należności, a firma musi

Czytaj więcej

Kredyt hipoteczny bez ślubu – przejrzysty przewodnik dla przyszłych kredytob...

Czy para, która nie zawarła związku małżeńskiego, może wspólnie wnioskować o kredyt hipoteczny? Jakie warunki muszą spełnić kredytobiorcy, aby

Czytaj więcej