IKE – co trzeba wiedzieć!

Większość z nas myśli o swojej emeryturze i jej wysokości. Z pewnością każdy chciałby, aby jesień życia upłynęła w sposób komfortowy, bez troski o środki finansowe. Emerytura z ZUS-u może nam tego nie zapewnić, dlatego warto poszukać alternatywy. Przyjrzymy się zatem jednej z możliwości, czyli IKE.

IKE dla kogo?

Indywidualne Konto Emerytalne, czyli IKE otwiera przed nami możliwość zbudowania własnego kapitału na jesień życia. Regularne gromadzenie środków, najlepiej od początku pracy zawodowej, może spowodować, że emeryturę spędzimy bez zamartwiania się o stan naszego portfela.

Główne założenia i zasady IKE

Rozważając oszczędzanie w IKE trzeba mieć na uwadze, że niesie ono ze sobą sporo korzyści. Przede wszystkim uzbierana przez nas suma zwolniona jest z podatku dochodowego. Jednak aby tak się stało musimy osiągnąć wiek 60 lat lub nabyć uprawnienia emerytalne i ukończyć 55. rok. życia oraz dokonać co najmniej pięciu wpłat w dowolnych latach.

Pozostając przy wpłatach, to na IKE możemy co roku przelać maksymalnie 3-krotność prognozowanego na rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (limit wpłat na IKE obowiązuje od 2009 roku). W kolejnych latach, wraz ze wzrostem wynagrodzeń, kwota ta może ulec zmianie

Musimy pamiętać, że możemy posiadać tylko jedno konto IKE i nie mamy możliwości wspólnego oszczędzania z np. małżonkiem.

Gdzie założyć IKE?

Indywidualne Konto Emerytalne można założyć w wielu instytucjach, m.in.: banku, towarzystwie ubezpieczeniowym, firmie pomocy finansowego, funduszu inwestycyjnym, powszechnym towarzystwie emerytalnym jak również w instytucjach maklerskich.

IKE czy IKZE? Czym się różnią? Porównanie

Cechą wspólną IKE i IKZE (czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) jest możliwość uniknięcia podatku „Belki” (podatku od zysków kapitałowych – 19%). Czy można mieć IKE i IKZE? Otóż tak, ale można posiadać tylko jedno konto każdego typu. IKZE zakładamy w tych samych instytucjach co IKE. Podstawowe różnice to:

  • Środki wpłacane na IKZE mamy możliwość odliczyć od podatku PIT;
  • Roczny limit na IKZE wynosi 1,2-krotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok;
  • Pieniądze z IKZE można wypłacać, gdy oszczędzający skończy 65 lat i dodatkowo przez ostatnie 5 lat dokonywał wpłat.

Indywidualne Konto Emerytalne: Warto czy nie? Mocne i słabe strony IKE

Zacznijmy od przedstawienia mocnych stron - wspominaliśmy już wcześniej, że uzbierana suma na IKE zwolniona jest z 19% podatku „Belki”. Zgromadzone środki stanowią naszą własność, dzięki czemu mogą je dziedziczyć nasi spadkobiercy. IKE to również możliwość wyboru sposobu oszczędzania - pieniądze możemy pomnażać na lokacie lub nabywać jednostki wybranych funduszy inwestycyjnych. Kolejną zaletą jest dowolność we wpłacaniu składek - możemy to robić regularnie lub nie. Za brak wpłat nie zostaniemy obciążeni np. karami umownymi. Musimy tylko pilnować, aby nie przekroczyć dozwolonego rocznego limitu. Jako właściciele gromadzonych środków mamy prawo do przenoszenia ich z jednej instytucji do innej.

Za słabość IKE można uznać wysokość zysków, jakie przyniesie nam dostępne oprocentowanie - przy lokatach mogą one być stosunkowo niewielkie. Podejmując większe ryzyko i wybierając fundusze inwestycyjne musimy liczyć się z ryzykiem inwestycyjnym, choć w tym przypadku mamy też szansę na zyski wyższe niż na lokacie bankowej.

Rozglądając się za alternatywą dla emerytury z ZUS-u warto rozważyć inwestycję w IKE. Dla większości z nas takie indywidualne konto może okazać się optymalnym rozwiązaniem, które w przyszłości zapewni nam dodatkowe pieniądze na emeryturze.

Zdajemy sobie sprawę, że wybór sposobu oszczędzania pieniędzy, który pozwoli zabezpieczyć przyszłość to ważna decyzja, dlatego tym bardziej zachęcamy do kontaktu z naszym ekspertem finansowym.

Czytaj także: Jak wybrać najlepszy kredyt dla siebie?

Czy wiesz, że...

różnica w koszcie między najtańszym, a najdroższym kredytem hipotecznym przy kredycie o wartości 400 tys. może wynosić
nawet 96 tys. zł?*

Umów konsultację
Nota prawna

powiązane porady

Produkty emerytalne – które warto rozważyć?

Powszechnie wiadomo, że warto oszczędzać samodzielnie na własną emeryturę. Jak to zrobić, żeby nasz bilans wyszedł jak najlepiej? Zobacz nasz krótki

Czytaj więcej

Jak wybrać najlepszy produkt emerytalny?

Umiesz liczyć, licz na siebie. To doskonale znane nam wszystkim powiedzenie znakomicie obrazuje nasze perspektywy emerytalne. Według różnych raportów

Czytaj więcej

Jak zacząć oszczędzać na emeryturę?

Problemy demograficzne sprawią, że w przyszłości emerytury będą bardzo niskie. Świadczenie może wynieść zaledwie jedną trzecią ostatniej pensji.

Czytaj więcej