Jak zacząć oszczędzać na emeryturę?

Problemy demograficzne sprawią, że w przyszłości emerytury będą bardzo niskie. Świadczenie może wynieść zaledwie jedną trzecią ostatniej pensji. Bez dodatkowych oszczędności na emeryturze, będziemy musieli pogodzić się ze znaczącym pogorszeniem poziomu życia.  

Zebranie takiej kwoty, która faktycznie poprawi nasz poziom życia na starość jest trudne, gdyż zwykle zaczynamy o tym myśleć zbyt późno. Każdy rok zwłoki powoduje, że aby osiągnąć założony cel, trzeba będzie odkładać więcej. Dla przykładu: małżeństwo, które zacznie oszczędzać w wieku 30 lat, aby zapewnić sobie 1000 zł dodatkowej, prywatnej emerytury musi przeznaczyć na ten cel 345 zł miesięcznie. Niestety niewielu zaczyna tak wcześnie. Często rozpoczynamy oszczędzanie na ten cel dopiero po ukończeniu 50 roku życia. W takim przypadku zebranie założonej kwoty wymaga odkładania aż 927 zł miesięcznie.

Jak oszczędzać na emeryturę?

Najważniejsze jest to, żeby co miesiąc odkładać założoną przez siebie kwotę. Poza tym kluczowe jest to, by oszczędności pracowały, a nie leżały bezczynnie np. na nieoprocentowanym rachunku, czy w przysłowiowej skarpecie.

Gdy do emerytury pozostało nam jeszcze wiele lat to znaczna część pieniędzy może zostać zainwestowana. To bowiem w długim okresie przynosi znacznie lepsze wyniki. W miarę zbliżania się do emerytury należy jednak ograniczać udział ryzykownych inwestycji. Na kilka lat przed emeryturą cała kwota powinna już być ulokowana na lokatach bankowych i innych bardzo bezpiecznych produktach finansowych.

Czytaj także: Dlaczego warto uczyć dzieci oszczędzania?

Parę słów o IKE…

Na emeryturę można oszczędzać w dowolny sposób. Jeśli jednak zdecydujemy się skorzystać z IKE to uzyskamy ulgę podatkową, która polega na tym, że od zysków nie będziemy musieli zapłacić 19% podatku. W ciągu np. 30 lat oszczędzania na emeryturę kwota tego podatku może wynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych, a więc tyle możemy zyskać. Trzeba jednak dodać, że jeśli pieniądze zgromadzone na Indywidualnym Koncie Emerytalnym wypłacimy przed ukończeniem 60 lat, to podatek będziemy musieli zapłacić. IKE może mieć różną formę: konta oszczędnościowego, ubezpieczania, funduszy inwestycyjnych czy rachunku maklerskiego.

… oraz IKZE (Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego)

IKZE jest bardzo podobnym rozwiązaniem do IKE. Również może być prowadzone w różnej formie. Różnica polega przede wszystkim na tym, że uzyskujemy inną ulgę. Wpłacający na IKZE, co roku mogą uzyskać od Urzędu Skarbowego zwrot części podatku dochodowego. W 2016 r. maksymalna kwota zwrotu może wynieść 1557 zł. Po 30 latach również można, więc zyskać kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Jeśli nie chcemy, aby podczas emerytury nasz standard życia obniżył się, to już dzisiaj powinniśmy poszukać optymalnego rozwiązania. W tym niełatwym wyborze może wesprzeć nas ekspert.

Czytaj także: Suma ubezpieczenia, a suma gwarancyjna – czym się różnią?

 

Czy wiesz, że...

różnica w koszcie między najtańszym, a najdroższym kredytem hipotecznym przy kredycie o wartości 400 tys. może wynosić
nawet 96 tys. zł?*

Umów konsultację
Nota prawna

powiązane porady

IKE – co trzeba wiedzieć!

Większość z nas myśli o swojej emeryturze i jej wysokości. Z pewnością każdy chciałby, aby jesień życia upłynęła w sposób komfortowy, bez troski

Czytaj więcej

Produkty emerytalne – które warto rozważyć?

Powszechnie wiadomo, że warto oszczędzać samodzielnie na własną emeryturę. Jak to zrobić, żeby nasz bilans wyszedł jak najlepiej? Zobacz nasz krótki

Czytaj więcej

Jak wybrać najlepszy produkt emerytalny?

Umiesz liczyć, licz na siebie. To doskonale znane nam wszystkim powiedzenie znakomicie obrazuje nasze perspektywy emerytalne. Według różnych raportów

Czytaj więcej