Inwestowanie w nieruchomości – przejrzysty poradnik dla przyszłych inwestorów

Inwestowanie w nieruchomości to jeden z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych sposobów na pomnażanie kapitału. W artykule wyjaśnimy, jak zacząć inwestować w nieruchomości, dlaczego warto to zrobić i na co zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu inwestycji.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak inwestować w nieruchomości;
  • dlaczego warto inwestować w nieruchomości;
  • w jakie nieruchomości inwestować.

Czy warto inwestować w nieruchomości? Zdecydowanie tak! Jak wynika z analiz Metrohouse, Credipass i portalu RynekPierwotny.pl zainteresowanie inwestowaniem w nieruchomości wciąż jest duże. Aż 44 proc. zakupów mieszkań na rynku wtórnym w I kwartale 2023 roku to transakcje inwestycyjne. To o 6 proc. więcej niż w I kwartale 2022 roku. Trudno się dziwić. Inwestowanie w nieruchomości jest bowiem jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej opłacalnych sposobów lokowania kapitału.

Inwestowanie w nieruchomości – jakie formy może przybierać?

Inwestowanie w nieruchomości może przybierać różne formy. Oto najpopularniejsze:
1. kupno nieruchomości z przeznaczeniem na najem krótko lub długoterminowy,
2. flipowanie mieszkań

Kupno nieruchomości z przeznaczeniem na najem krótko lub długoterminowy

Czy opłaca się inwestować w nieruchomości pod wynajem? Jednym z najpopularniejszych sposobów zarabiania na nieruchomościach jest zakup mieszkania z przeznaczeniem na najem krótko, lub długoterminowy. Taka forma inwestycji zapewni Ci regularne zyski i pasywny przychód nawet przez kilkadziesiąt lat. W zależności od rodzaju najmu, lokalizacji, wielkości i standardu wykończenia nieruchomości średnia stopa zwrotu z inwestycji wyniesie od

Flipowanie mieszkań – co to jest?

Flipowanie polega na zakupie atrakcyjnych cenowo nieruchomości, remoncie i odsprzedaży z zyskiem. Taka forma inwestowania umożliwia jednorazowe zasilenie budżetu sporą kwotą (w zależności od wartości i lokalizacji mieszkania od kilkunastu aż do kilkuset tysięcy złotych).

W jakie nieruchomości warto inwestować?

Gdzie inwestować w nieruchomości? Jeśli chcesz zakupić nieruchomość z przeznaczeniem na wynajem krótkoterminowy, wybierz tę zlokalizowaną w atrakcyjnej turystycznie miejscowości lub dużym mieście tłumnie odwiedzanym przez turystów przez cały rok. Dzięki takiej decyzji zwiększysz szanse na maksymalne „obłożenie” mieszkania przez cały rok. Zadbaj także o znalezienie kompetentnego, doświadczonego operatora, który zajmie się obsługą najmu. Samodzielne wykonywanie obowiązków z nią związanych może być zbyt dużym obciążeniem dla osoby pracującej na etacie czy prowadzącej własny biznes.

Decydując się na najem długoterminowy, poszukaj nieruchomości zlokalizowanej w swoim mieście. Jeśli podejmiesz taką właśnie decyzję poszukiwanie najemców, prezentacje nieruchomości czy pomoc w rozwiązywaniu ewentualnych awarii okaże się zdecydowanie mniej kłopotliwa niż gdybyś kupił nieruchomość oddaloną od swojego miejsca zamieszkania o kilkadziesiąt, czy kilkaset kilometrów.

W przypadku flippingu kluczowe jest regularne monitorowanie rynku i szukanie okazji inwestycyjnych. Powszechnie praktykowanym przez flipperów rozwiązaniem jest także branie udziału w licytacjach komorniczych nieruchomości. Im taniej kupisz nieruchomość, tym więcej możesz na niej zarobić.
Najlepszym wyborem, zwłaszcza jeśli wybierasz swoją pierwszą nieruchomość inwestycyjną, będzie zakup kawalerki lub mieszkania dwupokojowego. Takie nieruchomości wynajmują i sprzedają się zdecydowanie szybciej niż większe mieszkania. Jak zacząć inwestować w nieruchomości?

Zobacz także: Czym się różni zadatek od zaliczki i które z nich warto wybrać, podpisując przedwstępną umowę zakupu mieszkania?

Inwestowanie w nieruchomości – od czego zacząć?

Inwestowanie w nieruchomości warto rozpocząć od wyboru optymalnej dla siebie formy inwestycji. Jeśli zależy Ci na osiągnięciu zysku w stosunkowo krótkim okresie, najlepszym rozwiązaniem okaże się flipping. Zwłaszcza jeśli dysponujesz sprawdzoną ekipą, która wykona prace remontowe rzetelnie i terminowo. Jeśli chcesz, by nieruchomość przynosiła regularne zyski (przy jednoczesnym wzroście wartości nieruchomości w czasie) zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okaże się wynajem.

Kolejnym krokiem powinno być przeanalizowanie cen nieruchomości w preferowanej przez Ciebie okolicy, sprawdzenie cen najmu (świetnie sprawdzą się tu wszelkie portale ogłoszeniowe) i wyliczenie estymowanej stopy zwrotu z inwestycji (ROI). Wyliczając ROI, nie zapomnij o kosztach, jakie będziesz musiał ponieść jako inwestor (będzie to np. prowizja dla operatora, podatek czy koszty związane z odświeżeniem mieszkania). Taka analiza pozwoli Ci zminimalizować ryzyko związane z inwestycją.

Ostatnim, lecz wcale nie najmniej ważnym krokiem jest przemyślenie kwestii finansowania i znalezienie nieruchomości, która najlepiej spełni Twoje potrzeby. Poszukując mieszkania inwestycyjnego, pamiętaj, że nie kupujesz go dla siebie. Podstawowym kryterium wyboru powinna być więc atrakcyjność inwestycyjna i estymowany zwrot z inwestycji. Koniecznie sprawdź także stan prawny nieruchomości, analizując zapisy księgi wieczystej. Dzięki temu upewnisz się, że mieszkanie nie jest obciążone, a sprzedający jest jego prawomocnym właścicielem. Co ważne, aby rozpocząć inwestowanie w nieruchomości, nie potrzebujesz gotówki, która pozwoli sfinalizować transakcję zakupu. Inwestowanie w nieruchomości z małym kapitałem lub bez kapitału jest nie tylko możliwe, ale także powszechnie praktykowane.

Zobacz także: Czy warto nadpłacić kredyt hipoteczny i jakie konsekwencje niesie za sobą taka decyzja?

Jak inwestować w nieruchomości bez kapitału?

Jak inwestować w nieruchomości bez wkładu własnego? Brak środków finansowych lub niewielki kapitał nie musi być przeszkodą, aby rozpocząć inwestowanie w rynek nieruchomości. Bez względu na to, jaką formę inwestowania wybierzesz, mieszkanie inwestycyjne z powodzeniem sfinansujesz środkami z kredytu hipotecznego. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby wynająć (krótkoterminowo lub długoterminowo) albo sprzedać z zyskiem kredytowaną nieruchomość. Decydując się na kredyt, zadbaj jedynie o to, aby miesięczna rata finansowania nie była wyższa od zysku z najmu. Jeśli obie kwoty będą porównywalne, kredyt będzie „sam się spłacał”, za kilkanaście lat nieruchomość stanie się Twoją własnością, a po hipotece nie będzie nawet śladu.

Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania inwestycyjnego – tylko z pomocą eksperta

Jeśli chcesz rozpocząć inwestowanie w nieruchomości, jednak nie dysponujesz gotówką, która pozwoli zrealizować transakcję zakupu, sięgnij po kredyt hipoteczny. Samodzielny wybór tego jedynego może okazać się jednak nie tylko żmudny, ale także bardzo trudny. Chcąc znaleźć finansowanie, maksymalnie dostosowane do swoich potrzeb, sięgnij po wsparcie eksperta – Expandera. Dzięki swojej wiedzy i praktycznemu doświadczeniu specjalista pomoże Ci wyselekcjonować banki, które zaoferują najlepsze warunki finansowania i największe szanse na pozytywną decyzję kredytową. Specjalista pomoże Ci także skompletować wymagane dokumenty, wypełnić i złożyć wniosek, odpowie na wszelkie pytania i wątpliwości. Ze względu na fakt, że specjalistę wynagradza kredytujący nieruchomość bank, za jego wsparcie nie zapłacisz ani złotówki.

Zobacz także: Rynek pierwotny a wtórny – czym się różnią?

powiązane porady

Dom do 70 m2 bez pozwolenia – przejrzysty przewodnik dla inwestorów

Od 3 stycznia 2022 roku osoby marzące o własnej nieruchomości mogą wybudować dom o powierzchni do 70 m2 bez pozwolenia na budowę i konieczności

Czytaj więcej

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu a księga wieczysta i dziedziczeni...

Czym jest, jak działa i czy warto zakupić spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu? Dziedziczenie, księga wieczysta, wygaśnięcie prawa do lokalu –

Czytaj więcej

Odrolnienie działki: Koszt, ile trwa, procedura, w mieście

Marzy Ci się dom w mieście lub na obrzeżach i szukasz sposobu na obniżenie kosztów jego powstania? Kluczowy będzie tu zakup terenu w dobrej cenie, a

Czytaj więcej