Jak budować historię kredytową?

Drogę do każdego kredytu otwiera nie tylko odpowiednia zdolność kredytowa, ale również historia kredytowa, czyli Twój „finansowy autoportret”, obraz tego, jak solidnie regulujesz swoje zobowiązania. Jeśli planujesz zaciągnąć kredyt lub pożyczkę, warto rozpocząć świadome budowanie pozytywnej historii kredytowej. Wyjaśniamy, co ma wpływ na historię kredytową i jak zbudować dobrą historię kredytową krok po kroku.

 Zasada jest prosta – im lepsza historia kredytowa, tym lepsza zdolność kredytowa, a co za tym idzie – stajesz się wiarygodny w oczach banku. Pierwszym i zarazem najważniejszym sposobem na zbudowanie dobrej historii kredytowej jest terminowe regulowanie zaciągniętych zobowiązań finansowych. Co jeszcze może w tym pomóc? Zapraszamy do lektury.

Czy historia kredytowa ma znaczenie?

Historia kredytowa to ogół informacji dotyczących wszystkich Twoich poprzednich i aktualnych zobowiązań finansowych zaciągniętych w różnych bankach. Za jej zbieranie, przetwarzanie i udostępnianie instytucjom oraz osobom uprawnionym do wglądu odpowiada Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Każdy zaciągnięty kredyt, debet na koncie czy zakup na raty jest kolejną „cegiełką” do budowy wspomnianej historii. Co to oznacza w praktyce? Gdy składasz wniosek o kredyt lub inny typ pożyczki, najpierw Twoja historia kredytowa zostaje dokładnie zweryfikowana przez bank, a uzyskana przez instytucję informacja może zaważyć o decyzji udzielenia Ci kredytu. Pozytywna historia kredytowa podkreśli Twoją wiarygodność i rzetelność płatniczą, tym samym zwiększając szanse na otrzymanie finansowania. Negatywna z kolei…może ją skutecznie ją przekreślić.

Ważne!
Twoja historia kredytowa nie jest sprawdzana tylko raz. Wszystkie dane podlegają weryfikacji przy każdym wnioskowaniu o wybrany produkt finansowy.

Zobacz także: Zmiana oprocentowania kredytu hipotecznego na stałe – jak to zrobić?

Historia kredytowa – jak to zrobić dobrze

Jak zbudować historię kredytową? To proste. Historia kredytowa zaczyna się w chwili złożenia pierwszego wniosku kredytowego. Jeśli masz potrzebę wymiany laptopa lub zakupu telewizora, to warto skorzystać z okazji i rozpocząć swoją historię kredytową np. kupując ten sprzęt w systemie ratalnym, a następnie regularnie i terminowo spłacić zobowiązania. Jeśli zaczniesz budować swoją historię kredytową małymi krokami, pokażesz, że jesteś wiarygodnym partnerem dla banku, a to w przyszłości pozwoli Ci swobodnie korzystać z pożyczek i kredytów, także tych większych.

Pamiętaj!
Jeśli zastanawiasz się, czy dobrze jest mieć historię kredytową, to wiedz, że dzięki niej stajesz się bardziej wiarygodny. Jeśli w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) nie ma o Tobie żadnych informacji, instytucja finansowa nie wie, czy ma do czynienia z solidnym kredytobiorcą. Jeśli znajdzie się tam wzmianka o tym, że miałeś zobowiązania i spłacałeś je na bieżąco – to dla Ciebie lepiej.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem: na czym polega?

Jak zbudować historię kredytową?

Chcesz mieć pewność, że złożony wniosek o kredyt zostanie rozpatrzony pozytywnie, a przedstawione warunki będą najlepsze z możliwych? Buduj swoją historię kredytową – w sposób zaplanowany, celowy i pozytywny. Przedstawiamy 9 zasad budowania dobrej historii kredytowej:

  1. Pamiętaj o terminowej spłacie kredytowej!

    Regulowanie zobowiązań finansowych w terminie to podstawa. Biuro Informacji Kredytowej potwierdza fakt, że posiadanie opóźnień lub zaległości w spłacie, jest czynnikiem w największym stopniu wpływającym na historię kredytową i odmowę udzielenia pożyczki.

  2. Raty a historia kredytowa – zacznij ją tworzyć jak najwcześniej

    Nie warto odkładać tego na później. Na początek możesz zdecydować się na niewielką pożyczkę lub np. na zakup wybranego sprzętu AGD na raty. Każde zobowiązanie spłacone w terminie będzie podstawą do tego, by uznać Cię za wiarygodnego kredytobiorcę.

    Ważne! Kredyt hipoteczny a historia kredytowa

    Jeśli jesteś młodą osobą, która dopiero weszła na rynek pracy, to warto już od początku budować pozytywną historię kredytową. Dzięki temu łatwiej Ci będzie w przyszłości zaciągnąć większe i dłuższe zobowiązanie – np. kredyt hipoteczny i szybciej staniesz się właścicielem własnego mieszkania!

  3. Buduj historię kredytową małymi krokami

    Mierz siły na zamiary. Nie bierz kilku zobowiązań naraz – najpierw spłać jedno, dopiero potem wnioskuj o kolejne. W ten sposób nie wpadniesz w niebezpieczną spiralę zadłużenia i stopniowo Twoja historia kredytowa będzie coraz lepsza.

  4. Pomyśl o debecie na rachunku

    Zazwyczaj debet na rachunku bankowym wynosi kilka tysięcy złotych, jednak nawet najniższa suma jest odnotowana w Biurze Informacji Kredytowej jako zaciągnięte zobowiązanie finansowe. Pamiętaj, że regularne spłacanie będzie podstawą do zdobycia zaufania ze strony banku czy firmy pożyczkowej.

  5. Skorzystaj z karty kredytowej

    Karta kredytowa może również mieć pozytywny wpływ na Twoją historię kredytową. Wystarczy racjonalnie gospodarować jej limitem i spłacać zadłużenie w terminie.
  6. Pamiętaj o zgodzie na przetwarzanie danych

    Jeśli zaciągniesz kredyt lub pożyczkę, to dopóki nie spłacisz całego zadłużenia, informacje o terminowej spłacie będą przechowywane w BIK. Później tam pozostaną jeśli wyrazisz na to zgodę. Zgadzając się na przetwarzanie swoich danych, masz pewność, że pozytywne informacje o tym, że spłacasz kredyty w terminie, zawsze trafią do bazy BIK i będą widoczne dla wszystkich potencjalnych kredytodawców.
    Warto dodać, że brak zgody nie wymaże informacji o opóźnieniach w spłacie. Te znikną dopiero po 5 latach od wygaśnięcia zobowiązania.

  7. Regularnie sprawdzaj BIK

    Pamiętaj, aby chociaż raz w roku sprawdzić swoją ocenę punktową w Biurze Informacji Kredytowej. Pobierz raport BIK, który zawiera scoring punktowy oraz zaktualizowane informacje wszystkich Twoich zobowiązaniach finansowych.

  8. Natychmiast reaguj, jeśli masz problem ze spłatą

    W trudnej sytuacji poinformuj bank o swoim problemie. W ten sposób zyskasz szansę na znalezienie alternatywnego rozwiązania i nie wpadniesz w dodatkowe kłopoty

  9. Skorzystaj ze wsparcia eksperta – Expandera

    Dzięki pomocy eksperta Expandera, dowiesz się jak poprawić historię kredytową i otrzymać wybrany kredyt na korzystnych warunkach. Specjalista Expandera będzie dla Ciebie wsparciem na każdym etapie wnioskowania o kredyt: pomoże znaleźć kredytodawcę, który zaoferuje najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb produkt, razem z Tobą wypełni wniosek, dopełni niezbędnych formalności, odpowie na wszystkie pytania i rozwieje wątpliwości.

Jak poprawić złą historię kredytową?

Jeśli z jakiegoś powodu nie udało Ci się przestrzegać powyższych zasad, zapomniałeś o terminie spłaty długu lub wziąłeś kredyt gotówkowy, z którym nie możesz sobie poradzić, to pamiętaj, że zła historia kredytowa nie przekreśla Twojej szansy na kredyt w przyszłości. Poprawa historii kredytowej wymaga jednak czasu i cierpliwości. W takiej sytuacji niezbędne jest podejmowanie systematycznych działań, które będą zmniejszać zadłużenie i poprawiać Twoją wiarygodność finansową. Co zrobić?

Już teraz skorzystaj z pomocy Expandera i dowiedz się więcej o tym, jak poprawić historię kredytową i jak dostać kredyt ze złą historią kredytową. Nic nie tracisz, a zyskasz pewność, że ważne dla Ciebie sprawy są w najlepszych rękach!

Zobacz także: Kupno mieszkania z hipoteką: jak zrealizować transakcję kupna nieruchomości z kredytem hipotecznym?

powiązane porady

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca — przejrzysty przewodnik dla cudzoziemców

Jak wynika z danych GUS, na koniec lipca 2023 r. liczba obcokrajowców wykonujących pracę w naszym kraju wyniosła 996,5 tys. Czy legalnie zatrudnieni

Czytaj więcej

Kredyt obrotowy: co to jest i jakie niesie korzyści

Prowadzenie firmy wymaga czasami żelaznych nerwów. Szczególnie wtedy, gdy kontrahenci nie spieszą się z regulowaniem należności, a firma musi

Czytaj więcej

Kredyt hipoteczny bez ślubu – przejrzysty przewodnik dla przyszłych kredytob...

Czy para, która nie zawarła związku małżeńskiego, może wspólnie wnioskować o kredyt hipoteczny? Jakie warunki muszą spełnić kredytobiorcy, aby

Czytaj więcej