Kupno mieszkania z hipoteką: jak zrealizować transakcję kupna nieruchomości z kredytem hipotecznym?
Czy kupno mieszkania z kredytem hipotecznym jest możliwe? Jak bezpieczne zrealizować taką transakcję? W artykule odpowiemy na te i inne pytania osób rozważających kupno nieruchomości z hipoteką.
Jak wskazują dane udostępnione przez Biuro Informacji Kredytowej, w 2021 r. kredyty mieszka-niowe osiągnęły rekordowe wyniki. Ich wartość wyniosła aż 88,7 mld zł, czyli o 40,1 proc. więcej niż rok wcześniej. Nie wszyscy Polacy zdecydują się jednak użytkować kupione w kredycie mieszkania. Wśród najważniejszych przyczyn takiego stanu rzeczy należy wymienić sytuacje lo-sowe wymuszające zmianę życiowych planów czy wzrosty stóp procentowych zapoczątkowane w październiku ubiegłego roku, powodujące wzrost rat kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem. Czy zmuszony zewnętrznymi czynnikami właściciel mieszkania z kredytem może sprzedać nieruchomość pomimo ciążącej na niej hipoteki? Zanim wyjaśnimy, czy sprzedaż i kupno mieszkania z kredytem są możliwe, w kilku słowach wskażemy, czym jest i jak działa hipoteka.
Czym jest i jak działa hipoteka?
Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe obciążające prawo własności nieruchomości. Zapewnia ono wierzycielowi (w tej sytuacji kredytodawcy) zabezpieczenie spłaty kredytu. Jeśli przestaniesz spłacać raty, bank będzie miał prawo sprzedać (z pomocą komornika) zabezpieczoną hipoteką nieruchomość i pozyskane w ten sposób środki przeznaczyć na spłatę zadłużenia.
Ważne: aby zabezpieczyć swoje interesy, bank wpisuje informacje o hipotece do IV działu księgi wieczystej nieruchomości. Taki wpis zapewnia mu możliwość egzekwowania wynikających z zabezpieczenia praw. Do momentu uzyskania wpisu, aby zrekompensować sobie podwyższone ryzyko, obciąża kredytobiorcę wyższymi ratami kredytowymi , które oprócz standardowej części odsetkowo-kapitałowej zawierają także ratę ubezpieczenia pomostowego. Ubezpieczenie pomostowe pomaga zabezpieczyć interesy banku na wypadek, gdyby dokonanie wpisu w księdze wieczystej z jakichkolwiek powodów okazało się niemożliwe, a spłata zobowiązania nie zostałaby zabezpieczona hipoteką.
Czytaj także: Mieszkanie jako wkład własny – czy to możliwe?
Czy można kupić mieszkanie z hipoteką?
Wiele osób zastanawia się, czy kupno mieszkania z hipoteką (kredytem hipotecznym) jest możliwe. Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Kredyt hipoteczny nie jest przeszkodą w zbyciu, a co za tym idzie – także w kupnie nieruchomości. Kupno mieszkania z długiem hipotecznym to standardowa procedura, regularnie realizowana przez notariuszy – bez względu na to, czy właściciel zaciągnął zobowiązanie kilkanaście lub kilka lat, a może jedynie kilka miesięcy temu.
Ważne: kupno mieszkania z kredytem hipotecznym możesz sfinansować zarówno gotówką, jak i środkami z kredytu hipotecznego. Jeśli chcesz sięgnąć po kredyt, musisz wcześniej poinformować bank, że nieruchomość, którą chcesz nabyć, jest obciążona hipoteką.
Jak bezpiecznie zrealizować transakcję kupna mieszkania z kredytem hipotecznym, czyli kupno mieszkania z hipoteką krok po kroku
Chcesz kupić mieszkanie z kredytem hipotecznym? Jeśli nie masz doświadczenia w realizowaniu transakcji na rynku nieruchomości, skorzystaj ze wsparcia doświadczonego pośrednika. Jego zadaniem jest nie tylko znalezienie dla Ciebie wymarzonego mieszkania, ale także weryfikacja stanu prawnego oraz kompleksowe przeprowadzenie przez cały proces i wyjaśnienie wszelkich meandrów transakcji.
Chcesz działać samodzielnie? O tym musisz pamiętać kupując mieszkanie z hipoteką.
- Zanim podejmiesz decyzję o kupnie mieszkania z obciążoną hipoteką, poproś właściciela o udostępnienie numeru księgi wieczystej. Korzystając z internetowej wyszukiwarki ksiąg wieczystych, przejrzyj jej zawartość. W kontekście hipoteki szczególne znaczenie ma dział IV. To właśnie w nim sprawdzisz, ile wynosi wartość zabezpieczenia i który bank udzielił kredytu.
- Aby bank zwolnił ustanowione na nieruchomości zabezpieczenie, konieczna będzie spłata kredytu. W zależności od tego, jak sfinansujesz transakcję, spłaty dokonasz samodzielnie, u notariusza (zakup mieszkania z hipoteką za gotówkę) lub dokona jej bank, w którym zaciągasz kredyt hipoteczny (zakup mieszkania z hipoteką na kredyt). Przed dokonaniem spłaty sprzedający powinien dostarczyć wystawione przez kredytodawcę zaświadczenie (promesę) zawierające następujące dane: imię i nazwisko kredytobiorcy, numer umowy kredytowej wraz z datą jej zawarcia, stan zadłużenia na konkretny dzień z podziałem na część kapitałową i odsetkową, wysokość ewentualnej prowizji za wcześniejszą spłatę, całkowitą kwotę do spłaty, numer rachunku technicznego do spłaty. To właśnie na jego podstawie spłacający (Ty lub bank) będzie wiedział, ile pieniędzy powinien przelać, aby całkowicie zamknąć kredyt, a co za tym idzie – w kolejnym etapie zwolnić hipotekę.
- Kiedy kredyt zostanie w całości spłacony, a środki zostaną zaksięgowane na rachunku technicznym kredytobiorcy (sprzedającego), bank zamknie kredyt i wyda dokument informujący o zgodzie na wykreślenie hipoteki. Co ważne, pod treścią powinny się podpisać osoby upoważnione do reprezentowania wierzyciela (banku), a załącznik winny stanowić pełnomocnictwa potwierdzające taki stan rzeczy. Większość banków wydaje je w komplecie.
Odebranie dokumentu z banku leży po stronie sprzedającego nieruchomość. Jeśli realizujesz transakcję bez pomocy biura, koniecznie zadbaj o to, aby poprzedni właściciel Ci go przekazał. Będzie on bowiem podstawą do usunięcia z księgi wieczystej zapisu o ciążącej na mieszkaniu hipotece.
Jak usunąć hipotekę z księgi wieczystej?
Zgodnie z art. 94 ustawy o księgach wieczystych i hipotece spłata kredytu hipotecznego skutkuje wygaśnięciem hipoteki. Aby doszło do fizycznego usunięcia wpisu z księgi wieczystej, niezbędne jest złożenie stosownych dokumentów w biurze podawczym Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego. Są to:
- wypełniony formularz wniosku KW-WPIS;
- oświadczenie wierzyciela hipotecznego o uregulowaniu zobowiązania, zawierające zgodę na wykreślenie hipoteki wraz z pełnomocnictwami;
- dowód uiszczenia opłaty sądowej (100 zł).
Obowiązek złożenia dokumentów ma aktualny właściciel nieruchomości.
Czytaj także: Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego – przejrzysty przewodnik dla kredytobiorców
Jak długo trwa wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej?
Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy bowiem od lokalizacji sądu, trybu pracy czy liczby aktualnie rozpatrywanych wniosków. Zazwyczaj trwa to od 2 do 6 miesięcy.
Kredyt hipoteczny na kupno mieszkania z hipoteką? Tylko z pomocą eksperta
Kupno mieszkania na kredyt z kredytem? Realizacja takiej transakcji jak najbardziej jest możliwa! Biorąc pod uwagę rosnące stopy procentowe oraz wciąż aktualne procedury wprowadzone w odpowiedzi na pandemiczne restrykcje, samodzielny wybór kredytu może narazić Cię na dodatkowe koszty oraz zwiększyć ryzyko negatywnej decyzji kredytowej. Aby zminimalizować takie prawdopodobieństwo, skorzystaj ze wsparcia eksperta – Expandera. Dzięki pomocy eksperta Expandera pozyskasz finansowanie na korzystnych warunkach i zmniejszysz ryzyko negatywnej decyzji kredytowej. Specjalista Expandera będzie dla Ciebie wsparciem na każdym etapie wnioskowania o kredyt: pomoże znaleźć kredytodawcę, który zaoferuje najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb produkt, razem z Tobą wypełni wniosek, dopełni niezbędnych formalności, odpowie na pytania i rozwieje wątpliwości. Co ważne – wszystkie te czynności wykona dla Ciebie za darmo. Za sprawą usług Expandera kupno mieszkania z hipoteką na kredyt hipoteczny będzie zdecydowanie łatwiejsze niż myślisz.
Czytaj także: Czy można mieć dwa kredyty hipoteczne?
Czy wiesz, że...
w ramach programu Mieszkanie Bez Wkładu Własnego kwota kredytu będzie mogła pokryć całą cenę zakupu mieszkania, a również zakupu lub budowy domu?
Poznaj więcej szczegółów i sprawdź z ekspertem czy się zakwalifikujesz.
Umów konsultację