Leasing czy kredyt – przejrzysty przewodnik dla planujących zmianę auta
Jeśli nie chcesz lub nie możesz sfinansować kupna auta gotówką, rozważ alternatywę – leasing lub kredyt. W artykule omówimy specyfikę obu form finansowania i wyjaśnimy, czym się od siebie różnią. Podpowiemy także, którą z nich warto wybrać, biorąc pod uwagę własne potrzeby i oczekiwania.
Z tego artykułu dowiesz się:
- leasing i kredyt – czym są i czym się od siebie różnią;
- kredyt a leasing – jakie są ich najważniejsze wady i zalety;
- co lepsze – leasing czy kredyt;
- auto na kredyt czy leasing – która forma finansowania okaże się korzystniejsza dla portfela;
- kredyt samochodowy czy leasing – która opcja okaże się korzystniejsza dla przedsiębiorcy, a która dla osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej.
Choć najprostszym i najszybszym sposobem finansowania dóbr jest gotówka, niewiele osób może pozwolić sobie na to, aby „od ręki wyłożyć” kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na zakup nowego auta. Dzięki nowoczesnym formom finansowania – leasingowi i kredytowi mogą one jednak zasiąść za kierownicą wymarzonego pojazdu, rozkładając spłatę na wygodne, miesięczne raty. Czym jest w praktyce kredyt i leasing i którą formę finansowania warto wybrać?
Leasing a kredyt – czym są i czym się od siebie różnią?
Leasing czy kredyt samochodowy? Zarówno leasing, jak i kredyt pozwalają sfinansować pojazd bez konieczności jednorazowej płatności, rozkładając spłatę na miesięczne, dostosowane do możliwości finansowych spłacającego raty. Dzieli je jednak sporo różnic. Jakich?
Kredyt a leasing — porównanie
Leasing a kredyt samochodowy – czym są i czym się od siebie różnią?
Kredyt samochodowy jest kredytem celowym przeznaczonym na zakup pojazdu mechanicznego – może być to nie tylko auto, ale także motocykl, quad, a nawet łódź motorowa. Przedmiotem umowy kredytowej może być zarówno nowy, jak i używany pojazd dowolnej marki.
Maksymalna kwota kredytu samochodowego zależy od zdolności kredytowej wnioskującego, a maksymalny okres spłaty wynosi z reguły do 10 lat. Dzięki tak długiemu okresowi kredytowania miesięczna rata finansowania może być bardzo niska, co dla wielu wnioskujących będzie istotną zaletą.
Do zawarcia umowy kredytu samochodowego potrzebne jest wypełnienie wniosku, przedstawienie dokumentu potwierdzającego wysokość i źródło dochodu oraz dokumentów wybranego auta. Dzięki zawartym we wniosku i dodatkowych dokumentach informacjom kredytodawca może ocenić zdolność do spłaty, ocenić własne ryzyko towarzyszące zawarciu umowy kredytowej i wydać decyzję.
Niezbędnym warunkiem otrzymania kredytu samochodowego jest nie tylko posiadanie zdolności kredytowej, ale także zabezpieczenie spłaty. Jest nim z reguły cesja z polisy AC, przewłaszczenie na zabezpieczenie czy zastaw rejestrowy. Choć może wydawać się to sporą wadą, warto spojrzeć na nie z innej perspektywy. Dzięki dodatkowemu zabezpieczeniu spłaty, bank może maksymalnie obniżyć koszty finansowania. Kredyty samochodowe to obecnie jedne z najtańszych kredytów na rynku. Co ważne – po spłaceniu wszystkich rat kredytu auto automatycznie staje się własnością kredytobiorcy.
Leasing, podobnie jak kredyt pozwala sfinansować pojazd przy użyciu zewnętrznego źródła finansowania. Ze względu na korzyści podatkowe, taka forma finansowania jest dedykowana przede wszystkim przedsiębiorcom. Zgodnie z zapisami umowy leasingowej leasingodawca (zazwyczaj firma leasingowa lub bank) umożliwia leasingobiorcy korzystanie z przedmiotu w zamian za regulowanie comiesięcznych rat. Co ważne — przez cały okres spłaty auto pozostaje więc własnością leasingodawcy.
Umowa leasingu operacyjnego (jest on najpopularniejszą formą leasingu wybieraną aż przez 90% przedsiębiorców) trwa nie krócej niż 40% normatywnego okresu amortyzacji przedmiotu. W praktyce w przypadku aut jest to z reguły nie dłużej niż 5 lat. Przedmiotem umowy może być nowy lub używany pojazd, spełniający określone kryterium wieku (w zależności od leasingodawcy w momencie zawierania umowy auto nie może być starsze niż 8 – 12 lat).
Zawarcie umowy leasingowej na zasadach uproszczonych wymaga dostarczenia leasingodawcy jedynie podstawowych dokumentów (dowodu tożsamości oraz dokumentów rejestrowych firmy). W przypadku procedury standardowej konieczne jest także przedstawienie dokumentów finansowych potwierdzających płynność finansową firmy. Zawarcie umowy leasingowej wymaga z reguły uiszczenia czynszu inicjalnego (wpłaty własnej) oraz zawarcia pełnego pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych.
Dużą zaletą leasingu jest także brak wpływu na zdolność kredytową. Jako że leasing nie jest rodzajem kredytu, leasingodawcy nie weryfikują zdolności kredytowej wnioskującego. Sama umowa leasingowa nie obniża także zdolności kredytowej i co za tym idzie – nie utrudnia możliwością zaciągania kredytów w przyszłości. W przeciwieństwie do kredytu, po zakończeniu umowy leasingowej, jej przedmiot nie staje się automatycznie własnością leasingobiorcy. Po spłacie wszystkich rat może on wykupić pojazd (na wskazaną w umowie leasingowej kwotę) lub zwrócić go leasingodawcy.
Leasing vs kredyt – czym się od siebie różnią?
Leasing a kredyt na samochód – czym się od siebie różnią? Kredyt samochodowy i leasing dzieli wiele różnic. Najważniejsze znajdziesz w poprzednim akapicie Leasing a kredyt – czym są i czym się od siebie różnią? W przypadku dodatkowych pytań, czy wątpliwości, warto poprosić o wsparcie doświadczonego eksperta wyspecjalizowanego w finansowaniu aut zarówno kredytem samochodowym, jak i leasingiem.
Zobacz także: Jak szybciej spłacić kredyt?
Co się lepiej opłaca – kredyt czy leasing?
Leasing czy kredyt na samochód – która forma finansowania okaże się korzystniejsza dla portfela? Zarówno kredytowi, jak i leasingowi towarzyszą z reguły dodatkowe koszty (w przypadku kredytu może być to prowizja za jego udzielenie, w przypadku leasingu – czynsz inicjalny). Opłacalność obu form finansowania warto więc poprzedzić porównaniem dostępnych na rynku ofert i konkretną analizą kosztów każdej z nich.
Kredyt czy leasing na firmę?
Kredyt na samochód czy leasing dla przedsiębiorcy? W większości przypadków to właśnie leasing okaże się korzystniejszą dla przedsiębiorców formą finansowania. Wszystko za sprawą możliwości „wrzucenia w koszty” uzyskania przychodu całej lub części raty (w zależności od sposobu użytkowania pojazdu) oraz możliwości odliczenia całości lub części naliczonego od raty podatku VAT. Po taką formę finansowania mogą sięgnąć zarówno przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, jak i spółki.
Leasing a kredyt hipoteczny
Co lepsze – kredyt czy leasing na nieruchomość? Choć przedmiotem umowy leasingowej mogą być także nieruchomości, porównanie leasingu z kredytem hipotecznym wymaga głębszej analizy opartej o szereg dodatkowych parametrów. Jeśli chcesz sfinansować nieruchomość, korzystając z zewnętrznego źródła finansowania, najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z doświadczonym ekspertem.
Leasing konsumencki czy kredyt?
Kredyt czy leasing na samochód dla osoby prywatnej? Szczególnym rodzajem leasingu jest leasing konsumencki dedykowany osobom fizycznym. To, która forma finansowania okaże się korzystniejsza, zależy – podobnie jak w przypadku leasingu i kredytu hipotecznego – od indywidualnych parametrów, potrzeb, oczekiwań i ogólnej sytuacji wnioskującego. Podstawą decyzji powinna być więc rzetelna analiza, najlepiej wykonana z pomocą doświadczonego eksperta.
Leasing czy kredyt na auto – którą formę finansowania warto wybrać?
Kredyt czy leasing – która forma finansowania okaże się korzystniejsza? Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Wiele zależy tu bowiem od indywidualnej sytuacji życiowej, potrzeb, oczekiwań czy planów na przyszłość wnioskującego. Jako ogólną wskazówkę można przyjąć, że leasing okaże się dobrym rozwiązaniem przede wszystkim dla przedsiębiorców. Dzięki takiej formie finansowania mogą oni osiągnąć odczuwalne dla portfela korzyści podatkowe, a w przyszłości – bez zbędnych formalności – wymienić auto na lepiej dostosowany do aktualnych potrzeb firmy model. Kredyt samochodowy najlepiej spełni oczekiwania osób fizycznych, które nie potrzebują „wrzucać w koszty” miesięcznych rat i zależy im na tym, by kredytowane auto po spłacie rat stało się ich własnością.
Korzystne sfinansowanie pojazdu – tylko z pomocą eksperta
Leasing czy kredyt – co lepsze? To, która forma finansowania okaże się lepszym wyborem, zależy przede wszystkim od indywidualnych parametrów wnioskującego o dodatkowe środki. Wybór przypadkowej może narazić go nie tylko na dodatkowe koszty, ale również na zbędne formalności, utrudnioną procedurę wnioskowania czy gorsze zasady spłaty. Jeśli zależy Ci na tym, aby sfinansować pojazd na najkorzystniejszych dla siebie warunkach, skorzystaj z pomocy eksperta – Expandera. Po poznaniu Twoich potrzeb i oczekiwań specjalista Expandera wykona dla Ciebie rzetelną analizę wad i zalet każdej z opcji. Pomoże także w wypełnieniu wniosku, skompletowaniu niezbędnych dokumentów i sfinalizowaniu procedury zawarcia umowy.
Zobacz także: Jak budować historię kredytową?
Czy wiesz, że...
różnica w zdolności kredytowej między bankami może wynosić
ponad 180 tys. zł?*
*Wyliczenie ma charakter szacunkowy i oparte jest o różnicę prognozowanej maksymalnej wysokości dostępnej kwoty kredytu spośród ofert dostępnych za pośrednictwem Expander Advisors Sp. z o.o. zgodnie z następującymi założeniami: 4-osobowa rodzina o łącznych dochodach 10.000 złotych netto miesięcznie, wkład własny 20%. Wyliczenie sporządzone na dzień: 24.03.2022 r.Ostateczne warunki cenowe, jak również ostateczna decyzja kredytowa, uzależnione są od oceny zdolności kredytowej klienta dokonywanej przez bank.