Kredyt na samochód — przejrzysty przewodnik dla kredytobiorców
Jeśli nie chcesz lub nie możesz sfinansować zakupu samochodu gotówką, alternatywą może być sięgnięcie po kredyt na auto. W artykule wyjaśnimy, czy
Umowa przedwstępna jest rodzajem umowy rezerwacyjnej zawieranej przed podpisaniem ostatecznej umowy przenoszącej własność. W jakich okolicznościach warto podpisać umowę przedwstępną sprzedaży działki? Jakie zapisy w niej zawrzeć i jak zabezpieczyć obie strony?
Pandemia COVID-19 wpłynęła na dynamiczny wzrost zainteresowania działkami – przede wszystkim budowlanymi i ROD. Powód? Sfrustrowani kolejnymi obostrzeniami Polacy zaczęli na potęgę poszukiwać miejsc, które zapewnią im pełną niezależność oraz w których będą mogli wypoczywać na własnych zasadach.
Jeśli znalazłeś już wymarzoną działkę, możesz od razu podpisać ze sprzedającym umowę sprzedaży lub poprzedzić ten etap podpisaniem umowy przedwstępnej. Taka procedura sprawdzi się zarówno w przypadku działki budowlanej, jak również rekreacyjnej i ROD. Czym jest umowa przedwstępna działki i kiedy warto ją podpisać?
Umowa przedwstępna sprzedaży działki to umowa zawierana przed podpisaniem właściwej umowy sprzedaży gruntu. Jej celem jest przygotowanie i zapewnienie zawarcia umowy przyrzeczonej (definitywnej).
Umowę przedwstępną sprzedaży działki warto podpisać, jeśli jako kupujący chce:
Podpisanie umowy przedwstępnej działki budowlanej jest także zasadne, jeśli istnieje konieczność wyodrębnienia nabywanej działki z większej nieruchomości lub konieczność uregulowania stanu prawnego gruntu przed przeniesieniem własności na kupującego.
Umowa przedwstępna zakupu działki powinna zawierać dane obu stron umowy, ostateczny termin zawarcia umowy przyrzeczonej oraz szczegółowe informacje na temat samej działki – jej lokalizację, powierzchnię, rodzaj, przeznaczenie, cenę oraz sposób uregulowania płatności czy numer księgi wieczystej (KW).
Niezbędnym elementem umowy przedwstępnej działki powinien być także zapis określający zobowiązania stron (np. sprzedający – obowiązek przeniesienia własności na rzecz kupującego i wydania jej; kupujący – dokonanie płatności) oraz ten wskazujący, pod jakim warunkiem może dojść do zawarcia umowy ostatecznej. Pamiętaj, że jeśli chcesz nabyć działkę, która jest częścią majątku wspólnego małżonków, wymagana jest zgoda męża i żony.
Procedurę podpisania umowy przedwstępnej przed podpisaniem umowy przenoszącej własność możesz zastosować, jeśli kupujesz działkę budowlaną (umowa przedwstępna sprzedaży działki budowlanej), działkę rolną (umowa przedwstępna sprzedaży działki rolnej) lub działkę ROD (umowa przedwstępna sprzedaży działki rod) czy działkę ogrodową (umowa przedwstępna sprzedaży działki ogrodowej). Oczywiście, jeśli istnieją przesłanki ku takiej właśnie strukturze transakcji.
Wpłata zadatku jest standardowym zabezpieczeniem umowy przedwstępnej. Jego wartość ustalają obie strony umowy. Zwyczajowo jest to około 10-20 proc. wartości transakcji. W przeciwieństwie do zaliczki (umowa przedwstępna sprzedaży działki z zaliczką) zadatek jest bezzwrotny. Jeśli kupujący nie dostanie kredytu lub wycofa się z transakcji, straci wpłaconą kwotę. Jeśli to sprzedający zrezygnuje, będzie zobowiązany do zwrotu podwójnej wartości zadatku.
Umowę przedwstępną można zawrzeć w formie standardowej umowy cywilnoprawnej lub w formie aktu notarialnego (umowa przedwstępna sprzedaży działki u notariusza). Choć podpisanie umowy u notariusza generuje dodatkowe koszty, w przypadku jakichkolwiek konfliktów czy roszczeń, umożliwia dochodzenie praw przed sądem wbrew woli kontrahenta. W takich okolicznościach prawomocne orzeczenie sądu traktuje się jako oświadczenie woli drugiej strony.
Chcesz kupić działkę, ale nie dysponujesz gotówką? Zgromadzone oszczędności nie wystarczą na sfinansowanie zakupu? Sięgnij po kredyt hipoteczny. Dzięki niemu pozyskasz potrzebne środki szybko i wygodnie. Pieniędzmi z kredytu możesz sfinansować kupno działki budowlanej, rolnej i działki ROD.
Ekspert finansowy pomoże Ci na każdym kolejnym etapie procesu: pomoże zgromadzić niezbędne dokumenty, wypełnić i złożyć wniosek oraz dopełnić wszystkich formalności. Odpowie na pytania, rozwieje wątpliwości i wyjaśni niezrozumiałe zapisy umowy.
Pamiętaj, że pomoc Expandera nie kosztuje Cię ani złotówki, niezależnie od wybranej oferty i decyzji jaką wyda bank. Korzystając ze wsparcia eksperta, na pewno nie stracisz, a masz szansę sporo zyskać.
Czy wiesz, że...
różnica w koszcie między najtańszym, a najdroższym kredytem hipotecznym przy kredycie o wartości 400 tys. może wynosić
nawet 96 tys. zł?*
Ostateczne warunki cenowe, jak również ostateczna decyzja kredytowa, uzależnione są od oceny zdolności kredytowej klienta dokonywanej przez bank.
Zamknij
Jeśli nie chcesz lub nie możesz sfinansować zakupu samochodu gotówką, alternatywą może być sięgnięcie po kredyt na auto. W artykule wyjaśnimy, czy
Planujesz wnioskować o kredyt hipoteczny? A może niedawno zawarłeś umowę kredytową? W artykule wyjaśnimy, czy zmiana zatrudnienia wpływa na decyzję
Zabezpieczeniem spłaty każdego kredytu hipotecznego jest hipoteka — ograniczone prawo rzeczowe ustanawiane na nieruchomości. W artykule wyjaśnimy, czym