Bankowy bój o kredyty przenosi się do sieci – z dzienników.

Gazeta Wyborcza:

Miażdżącą większością głosów i bez żadnych poprawek europarlament przyjął wczoraj unijne rozporządzenie, które doprowadzi do obniżenia cen roamingu. Rozmowy komórkowe za granicą będą na pewno dużo tańsze – ale nie dla wszystkich już w te wakacje.

Kryzys publicznej służby zdrowia sprzyja ubezpieczycielom, którzy we współpracy z prywatnymi przychodniami i szpitalami sprzedają polisy zdrowotne. Polisa zdrowotna umożliwia dostęp do bezpłatnych usług medycznych świadczonych przez sieć prywatnych przychodni, a nawet szpitali w zamian za płacony co miesiąc stały abonament.

Bankowy bój o kredyty przenosi się do sieci. Już w trzech bankach można pożyczyć pieniądze przez internet. Teraz na rynek kredytów online wchodzi kolejny gracz, brytyjski Provident – dowiaduje się „Gazeta”.

Według informacji „Gazety” Przemysław Gosiewski ogłosi dziś, że rząd będzie domagał się, by finansowaniem nowych wcześniejszych emerytur (zwanych pomostowymi) budżet państwa dzielił się z pracodawcami. Szefowie firm, którzy zatrudniają ludzi „w szczególnych warunkach”, mają płacić specjalną składkę (ok. 3 proc. pensji brutto) na fundusz pomostowy.

Rzeczpospolita:

Polki coraz później rodzą dzieci, większość z nich poprzestaje na jednym dziecku. Efektem jest ujemny przyrost demograficzny. Jaka jest przyczyna? – Na decyzję dużej grupy kobiet wpływa sytuacja na rynku pracy. Przyszłe matki boją się nieprzyjemności ze strony pracodawcy i tego, że po urodzeniu dziecka zostaną zwolnione -odpowiada Karolina Błaszczyk z Fundacji Świętego Mikołaja.

Dziś się okaże, czy szefowie największych spółek Skarbu Państwa będą mogli liczyć w przyszłości na nieco wyższe pensje. Sejm rozstrzygnie o tym, jakie będą losy nowelizacji tzw. ustawy kominowej. A rząd – ustawy o nadzorze właścicielskim.

Pracodawcy proponują, aby wynagrodzenia w budżetówce i w firmach wzrosły w przyszłym roku o 3,3 proc. Związki zawodowe uważają, że to zbyt mało, ale swojej propozycji jeszcze nie ustaliły.

Najprawdopodobniej blisko 200 tys. zł kary będzie musiał zapłacić prezes Telekomunikacji Polskiej Maciej Witucki za utrudnianie współpracy z konkurentami. Wczoraj Urząd Komunikacji Elektronicznej nałożył na niego karę w wysokości 150 proc. miesięcznych zarobków.

Telefonia internetowa umożliwia bezpłatne albo bardzo tanie rozmowy. Dzwoniąc na numer stacjonarny w Wielkiej Brytanii, zapłacimy tylko 7 – 11 gr za minutę. Na polskim rynku działa kilkudziesięciu operatorów VoIP: m.in. MyFon, Ifon, Ipfon, Skype, Tlenofon, Halonet.

Gazeta Prawna:

Sprzedawcy energii będą zwolnieni z obowiązku zatwierdzania taryf. Taka decyzja prezesa Urzędu Regulacji Energetyki umożliwi liberalizację rynku.

Od 1 czerwca zmienią się kwoty graniczne przychodów, od których zależy, ile emeryci i renciści mogą zarobić, aby ZUS nie zawiesił albo nie zmniejszył im świadczenia.

Cały zarząd BGK podał się do dymisji w wyniku konfliktu z Ministerstwem Finansów – wynika z informacji GP. Nowym szefem banku może zostać były przewodniczący jego rady nadzorczej Maciej Piotrowski.

Posiadacze najbardziej ekonomicznych małych i tanich aut mogą wydawać na paliwo tylko nieco ponad 2 tys. zł, przejeżdżając 13 tys. km rocznie. Najlepsze palą 4-5 litrów na 100 km.

Puls Biznesu:

Rząd, reprezentowany przez Jacka Dominika, wiceministra finansów, przyznał się wczoraj w Sejmie do błędu. Był nim projekt obciążenia VAT-em dużej części artystów, twórców, naukowców, badaczy, inżynierów, dziennikarzy, osób wykonujących usługi na umowy zlecenia i o dzieło, prezesów spółek, menedżerów na kontraktach, sędziów, a nawet premiera i prezydenta!

Zaskakujący finisz prac nad projektem ustawy o grach i zakładach wzajemnych. Z nowelizacji, nad którą od października 2006 r. pracowało ministerstwo finansów, nagle zniknął jeden z głównych jej punktów, dotyczący opodatkowania wideoloterii (VLT).