Rynki entuzjastycznie zareagowały na plan Githnera – Z dzienników
Inwestorzy entuzjastycznie przyjęli plan Geithnera
Rząd USA przeznaczy na początek od 75 do 100 mld dol. na skup toksycznych aktywów od banków. Pieniądze będą pochodziły z wartego 700 mld dol. specjalnego pakietu ratunkowego, który został przyjęty w ubiegłym roku. Ogólną wartość toksycznych aktywów, opartych na niespłacalnych długach hipotecznych, szacuje się na 2 bln dol. Plan Geithnera wywołał entuzjazm inwestorów giełdowych. Główne indeksy w USA podskoczyły po ok. 7 proc.
Menedżerowie AIG oddają premie
Piętnastu spośród 20 odbiorców największych premii w koncernie AIG postanowiło je zwrócić – poinformował prokurator generalny stanu Nowy Jork, Andrew Cuomo. Od jesieni zeszłego roku AIG dostało w ramach pakietu ratunkowego aż 173 mld dol. z kieszeni podatników. Jednak 15 marca koncern wypłacił swoim dyrektorom 165 mln dol. premii, czym rozwścieczył Amerykanów. Według Cuomo pracownicy tego działu już zwrócili łącznie ok. 50 mln dolarów z wypłaconych premii.
Coraz tańsze mieszkania nadal czekają na klientów
Mieszkania mogą jeszcze stanieć nawet o 20 proc. – twierdzą analitycy z branży deweloperskiej. Teraz mieszkań jest po prostu za dużo jak na możliwości nabywcze Polaków. W samej Warszawie na kupca czeka 16 tys. nowych lokali. Zdaniem Łukasza Madeja z ProDevelopment w 2009 r. skala projektów nowo rozpoczętych będzie na poziomie maksymalnie 30 proc. tego, co było w 2008 r. – W efekcie tego możemy za kilka lat znaleźć się w takiej sytuacji jak w 2006 r. , kiedy z powodu małej liczby nowych mieszkań na rynku ceny zaczęły bardzo szybko iść w górę – prognozuje Aleksandra Szarek – analityk Home Broker.
Rośnie bezpieczeństwo inwestycji w Polsce
Spada ryzyko niewypłacalności Polski. Tak zwane CDS-y, czyli instrumenty pochodne służące wycenie i przenoszeniu ryzyka kredytowego, spadają najbardziej dla krajów naszego regionu. Obecnie notowane są na poziomie sprzed kilku miesięcy, co oznacza, że od szczytu niepewności z 24 lutego straciły już 30 proc. Tymczasem CDS-y dla Węgier notują poziom ponad 500 pkt, a Rosji nawet powyżej 600 pkt. Notowania Ukrainy to poziom 3,6 – 5 tys. pkt. CDS-y USA w najgorszym momencie wyceniano na równe 100 pkt, a teraz są po 69 pkt. Niemcy mają dziś zaś 62. Mniej wiarygodna Grecja dostaje 186 pkt, a Włochy 160.
Sprzedaż detaliczna w lutym spadła
Sprzedaż detaliczna w lutym zmniejszyła się o 1,7 proc., licząc rok do roku, wobec wzrostu o 1,3 proc. w styczniu – podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do poprzedniego miesiąca także zmniejszyła się o 1,6 proc. Analitycy ankietowani przez Agencję Reutera prognozowali, że sprzedaż detaliczna spadła o 1,7 procent w skali roku. GUS poinformował także, że w ubiegłym miesiącu stopa bezrobocia wzrosła do 10,9 procent z 10,5 procent w styczniu. Analitycy oczekiwali stopy bezrobocia na poziomie 10,8 procent.
Szybko rosną opłaty kredytowe
Banki znalazły nowe źródło dochodów, coraz częściej stawiają na pożyczki gotówkowe. Biznes, choć ryzykowny, to zdecydowanie bardziej intratny – mówi Katarzyna Siwek z Expandera – zwraca uwagę, że w wielu instytucjach dodatkowe opłaty mogą przewyższać sumę odsetek od kredytu. W efekcie często stanowią ponad połowę kosztu obsługi pożyczki gotówkowej. Przyczyniają się do tego również spadające stopy procentowe. Dlatego przy porównywaniu ofert kredytowych uwzględnianie opłat wstępnych nabiera coraz większego znaczenia – mówi Siwek.