Do jakiego wieku kredyt hipoteczny — przejrzysty przewodnik dla kredytobiorcó...
Kredyt hipoteczny jest kredytem długoterminowym spłacanym nierzadko przez 30, a nawet 35 lat. Z tego powodu jednym z najważniejszych elementów, które
Marża banku jest jednym ze składników oprocentowania, wpływając tym samym na całkowity koszt kredytu. Czym jest w praktyce marża kredytu i ile wynosi dla kredytów hipotecznych i gotówkowych? Podpowiadamy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co to marża kredytu? Marża kredytu hipotecznego to jeden z elementów, które wpływają na wartość oprocentowania. Wyrażana w procentach, w skali roku stanowi zysk brutto banku. Jej wysokość zależy przede wszystkim od polityki kredytowej konkretnego banku.
Marża kredytu hipotecznego z reguły pozostaje niezmienna przez cały okres kredytowania. Nie wszyscy wiedzą jednak, że jej wartość podlega negocjacjom (więcej na ten temat przeczytasz w kolejnych akapitach).
Jaki wpływ na oprocentowanie kredytu ma marża? Oprocentowanie kredytu składa się z dwóch elementów: marży banku i stopy bazowej zwanej także stopą referencyjną.
Choć nie wszyscy o tym wiedzą, obniżenie marży kredytu hipotecznego jak najbardziej jest możliwe. Choć czasem zdarza się, że bank obniży marżę w trakcie okresu spłaty, takie sytuacje należą do rzadkości. Jeśli chcesz spróbować obniżyć marżę w trakcie spłaty zobowiązania, wypełnij i dostarcz bankowi wniosek o obniżenie marży kredytu hipotecznego. Koniecznie wskaż w nim nie tylko swoje dane, dane banku i numer umowy kredytowej, ale także argumenty, przemawiające na Twoją korzyść. Może być to np. zmiana formy umowy — z cywilnoprawnej na umowę o pracę na czas nieokreślony czy spłata innego dużego zobowiązania np. innego kredytu hipotecznego. Nie zapomnij także dołączyć do wniosku odpowiednich załączników, które potwierdzą Twoje argumenty.
Zdecydowanie lepszym momentem na rozpoczęcie negocjacji jest jednak ten poprzedzający zawarcie umowy kredytowej. Jakie argumenty warto przedstawić, aby bank obniżył marżę? Mogą być to np.
Chcesz wnioskować o kredyt hipoteczny? Marża banku zależy od różnych czynników, w tym polityki kredytowej konkretnego kredytodawcy czy wskaźnika LtV obrazującego stosunek kwoty kredytu do wartości nieruchomości, którą kredytobiorca chce zakupić. Właśnie dlatego marże kredytowe w różnych bankach kształtują się na różnych poziomach. Jakie marże kredytu hipotecznego obowiązują obecnie, pod koniec 2024 roku? Obecnie średnia marże kredytu hipotecznego wynosiły pomiędzy 2,09% a 3,25%. W kontekście całego okresu kredytowania niższa marża może więc zapewnić naprawdę spore oszczędności.
Ile wynosi najniższa marża kredytu hipotecznego? Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Wartości marży w poszczególnych bankach mogą bowiem zmieniać się w czasie, także za sprawą wprowadzania promocyjnych warunków. Jeśli kredytobiorca będzie dla banku wyjątkowo cennym i pewnym klientem (np. z powodu korzystania z innych produktów banku, wysokiego wkładu własnego czy wzorcowej historii kredytowej) marża banku w kredycie hipotecznym może być niższa od standardowej, oferowanej przez kredytodawcę.
Najlepszy sposobem na znalezienie kredytu hipotecznego z najniższą marżą będzie więc kontakt z ekspertem Expandera. Po zapoznaniu się z Twoją sytuacją specjalista wskaże banki, które będą w stanie zaoferować najniższą marżę i najlepsze warunki finansowania.
Chcesz znaleźć kredyt hipoteczny z najniższą marżą, ale wizja samodzielnego porównywania ofert budzi Twoje przerażenie? Aby oszczędzić czas i pieniądze, skorzystaj z pomocy eksperta — Expandera. Specjalista Expandera wesprze Cię na każdym etapie procedury kredytowej: pomoże wybrać banki, które udzielą finansowania na najlepszych warunkach i z największą szansą na pozytywną decyzję. Pomoże także w negocjacji marży, zgromadzeniu potrzebnych dokumentów i przeanalizuje zapisy umowy kredytowej. Ze względu na to, że eksperta wynagradza kredytujący bank, jego usługi będą dla Ciebie zupełnie darmowe.
Czytaj także: Kim jest poręczyciel kredytu
Kredyt hipoteczny jest kredytem długoterminowym spłacanym nierzadko przez 30, a nawet 35 lat. Z tego powodu jednym z najważniejszych elementów, które
Prolongata kredytu to wydłużenie okresu spłaty finansowania w stosunku do wskazanego w umowie kredytowej terminu. Na czym w praktyce polega prolongata rat
Przed zawarciem umowy kredytowej warto dokładnie przeanalizować jej treść. Nie tylko po to, aby upewnić się, że zaproponowane przez kredytodawcę