Kredyt hipoteczny bez ślubu – przejrzysty przewodnik dla przyszłych kredytobiorców

Czy para, która nie zawarła związku małżeńskiego, może wspólnie wnioskować o kredyt hipoteczny? Jakie warunki muszą spełnić kredytobiorcy, aby decyzja banku była pozytywna? W jakich okolicznościach wspólny kredyt hipoteczny nie będzie dobrym pomysłem? W artykule odpowiemy na te i inne pytania przyszłych kredytobiorców.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czy można wziąć kredyt hipoteczny bez ślubu;
 • w jaki sposób bank wylicza zdolność kredytową pary;
 • w jakich okolicznościach kredyt hipoteczny na dwie osoby nie będzie dobrym rozwiązaniem;
 • co dzieje się z kredytem hipotecznym dla par w przypadku rozstania kredytobiorców;
 • jak znaleźć najlepszy kredyt na mieszkanie dla pary bez ślubu.

Kredyt hipoteczny to celowy kredyt długoterminowy. Pozyskane z jego tytułu środki można przeznaczyć więc wyłącznie na konkretny cel. Może być to m.in.:

Kto może wnioskować o kredyt hipoteczny?

Wniosek o kredyt hipoteczny może złożyć małżeństwo, pojedynczy kredytobiorca albo grupa osób, np. rodzic z dzieckiem lub para, która nie zawarła małżeństwa. Pozyskanie kredytu hipotecznego dla par przez osoby żyjące w nieformalnym związku jest więc nie tylko możliwe, ale także często praktykowane.

W jakich okolicznościach warto wziąć wspólny kredyt bez ślubu?

Kiedy kredyt na mieszkanie na dwie osoby okaże się korzystnym rozwiązaniem? Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym spłacanym z reguły przez 20, 30, a nawet 35 lat. Kredyt hipoteczny dla pary bez ślubu jest więc dobrym wyborem dla osób, które chcą iść wspólnie przez życie i marzą o kupnie własnego M. Taka decyzja okaże się zasadna zwłaszcza w sytuacji, jeśli żaden z kredytobiorców nie może pozwolić sobie na to, by kupić nieruchomość samodzielnie (np. z powodu niewystarczającej zdolności kredytowej). Jeśli o dodatkowe środki wnioskują co najmniej dwie osoby, kredytodawca bierze bowiem pod uwagę dochody i obciążenia każdej z nich. Zakładając, że wpływy są odpowiednio wysokie, źródło zatrudnienia – stabilne, a comiesięczne wydatki nie są wyższe niż dochody – para bez ślubu ma zdecydowanie większe szanse na otrzymanie wspólnego kredytu niż każda z osób pojedynczo.

Kiedy kredyt hipoteczny dla pary bez ślubu nie będzie dobrym pomysłem?

Wbrew pozorom, wspólny kredyt bez ślubu nie zawsze będzie dobrym wyborem. Jeśli jedna z osób ma kiepską historię kredytową, mierzy się z bankową windykacją lub zajęciem komorniczym, szanse na pozyskanie dodatkowych środków będą niemal zerowe. Nawet jeśli drugi kredytobiorca posiada stabilne źródło dochodów i wysokie wpływy. Wzięcie wspólnego kredytu hipotecznego bez ślubu może okazać się także ryzykowne, jeśli od dłuższego czasu związek przeżywa kryzys, a wspólna przyszłość pary stoi pod dużym znakiem zapytania. Warto bowiem wiedzieć, że w oczach banku kredytobiorcy solidarnie odpowiadają za spłatę – kredyt mieszkaniowy dla pary bez ślubu może wiązać ich ze sobą przez kolejne kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.

Kredyt dla pary bez ślubu a rozstanie

Czy kredytobiorcy wciąż muszą spłacać kredyt partnerski na mieszkanie, jeśli ich drogi się rozeszły? Rozstanie pary, która sięgnęła po wspólny kredyt hipoteczny… nie zmienia dla banku właściwie nic. Kredytobiorcy wciąż mają bowiem obowiązek terminowej spłaty zobowiązania – bez względu na to, czy pozostają parą, czy też nie. Jakie są możliwe scenariusze, które pozwolą byłym już partnerom uregulować sytuację spłaty kredytu hipotecznego dla par?

 1. Przejęcie kredytu przez jednego kredytobiorcę. Jeśli jeden z kredytobiorców dysponuje wymaganą przez bank zdolnością kredytową, może stać się jedynym kredytobiorcą.
 2. Spłata finansowania z innym kredytobiorcą. Jeśli kredytobiorca, który chce przejąć spłatę finansowania, nie dysponuje odpowiednio wysoką zdolnością do spłaty, może przystąpić inna osoba, np. rodzic, brat lub siostra. Jeśli tak się stanie zobowiązanie pozostanie kredytem hipotecznym dla dwóch osób. Miejsce byłego partnera zajmie jednak inna osoba.
 3. Całkowita spłata kredytu. Jeśli byli partnerzy dysponują oszczędnościami, mogą uregulować pozostałą do spłaty kwotę finansowania i zamknąć kredyt. Następnie mogą sprzedać nieruchomość, dzieląc zyski w ustalony sposób.
 4. Wynajęcie nieruchomości. Jeśli partnerzy nie chcą sprzedawać nieruchomości, mogą ją wynająć. Dzięki temu kredyt będzie „spłacał się sam”.

Zobacz także: Notarialne przepisanie kredytu na inną osobę – przejrzysty przewodnik dla kredytobiorców

Kredyt hipoteczny bez ślubu a wymagania kredytodawcy

Kto może dostać kredyt na mieszkanie dla pary bez ślubu? Każdy kredytodawca stosuje własne zasady przyznawania kredytów. Jako niepisany standard można jednak uznać, że dodatkowe środki ma szansę otrzymać osoba:

 • pełnoletnia z pełną zdolnością do czynności prawnych;
 • posiadająca dowód osobisty i numer PESEL;
 • dysponująca wymaganą przez kredytodawcę zdolnością kredytową, czyli zdolnością do spłaty zobowiązania wraz z odsetkami w terminach figurujących w harmonogramie spłat.

W przypadku kredytu hipotecznego dla par pierwsze dwa warunki musi spełnić każdy z kredytobiorców. W przypadku zdolności kredytowej kluczowe jest, aby wspólna zdolność do spłaty okazała się wystarczająca. Nawet jeśli każda z osób nie byłaby w stanie dostać kredytu w oczekiwanej wysokości samodzielnie.

Do złożenia wniosku kredytowego kredytobiorcy będą musieli przygotować:

 • aktualne dokumenty tożsamości;
 • wyciągi z rachunków bankowych (z reguły za okres 3 lub 6 miesięcy);
 • dokumenty potwierdzające wysokość i źródło dochodów (np. zaświadczenie od pracodawcy).

Niezbędne będzie także dostarczenie dokumentów kredytowanej nieruchomości (ich lista zależy od rodzaju nieruchomości).

Kredyt na dwie osoby – w jaki sposób banki wyliczają zdolność do spłaty?

Udzielając wspólnego kredytu hipotecznego dla pary bez ślubu, banki biorą pod uwagę dochody (ich wysokość i źródło), wydatki i historię kredytową każdego z kredytobiorców. Następnie sumują wszystkie dane i przy użyciu specjalnych algorytmów szacują swoje ryzyko towarzyszące zawarciu umowy kredytowej. Warto jednak wiedzieć, że w zależności od banku zdolność kredytowa wnioskujących może różnić się o kilkadziesiąt, a nierzadko nawet kilkaset tysięcy złotych. Aby zwiększyć szanse na otrzymanie kredytu mieszkaniowego dla pary bez ślubu, warto dokładnie przeanalizować dostępne na rynku propozycje. Najlepiej z pomocą doświadczonego eksperta kredytowego.

Kredyt hipoteczny dla pary bez ślubu – tylko z pomocą eksperta

Znalezienie szytego na miarę kredytu, który spełni potrzeby jednego kredytobiorcy to duże wyzwanie. W przypadku pary, która chce wnioskować o hipotekę wspólnie, będzie ono jeszcze większe. Jeśli zależy Ci na tym, by znaleźć szyty na miarę kredyt hipoteczny dla par, skorzystaj z profesjonalnego wsparcia. Specjalista Expandera pomoże wyselekcjonować banki, w których Wasza zdolność kredytowa będzie najwyższa, a warunki spłaty – najkorzystniejsze dla portfela. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu precyzyjnie oceni szanse na otrzymanie finansowania i podpowie, co możecie zrobić, aby poprawić zdolność do spłaty przed złożeniem wniosku. Ekspert pomoże także w wypełnieniu formularzy, skompletowaniu dokumentów, odpowie na wszelkie pytania i rozwieje wątpliwości. Ze względu na to, że wynagradza go kredytujący nieruchomość bank, za jego wsparcie nie zapłacisz ani złotówki.

Zobacz także: Wynajem czy kupno mieszkania – przejrzysty przewodnik dla poszukujących nowego lokum

powiązane porady

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca — przejrzysty przewodnik dla cudzoziemców

Jak wynika z danych GUS, na koniec lipca 2023 r. liczba obcokrajowców wykonujących pracę w naszym kraju wyniosła 996,5 tys. Czy legalnie zatrudnieni

Czytaj więcej

Kredyt obrotowy: co to jest i jakie niesie korzyści

Prowadzenie firmy wymaga czasami żelaznych nerwów. Szczególnie wtedy, gdy kontrahenci nie spieszą się z regulowaniem należności, a firma musi

Czytaj więcej

Wynajem czy kupno mieszkania – przejrzysty przewodnik dla poszukujących noweg...

Lepiej kupić czy wynająć mieszkanie – takie pytanie każdego dnia zadają sobie osoby marzące o nowym lokum. W artykule wyjaśnimy, która opcja okaże

Czytaj więcej