Wynajem czy kupno mieszkania – przejrzysty przewodnik dla poszukujących nowego lokum

Lepiej kupić czy wynająć mieszkanie – takie pytanie każdego dnia zadają sobie osoby marzące o nowym lokum. W artykule wyjaśnimy, która opcja okaże się bardziej opłacalna i korzystniejsza dla portfela.

Z tego teksu dowiesz się:

  • kupno czy wynajem mieszkania – która decyzja będzie korzystniejsza;
  • jakie są wady i zalety kupna mieszkania;
  • jakie są wady i zalety wynajmu.

Wynajem czy kupno na kredyt?

Zastanawiasz się, czy lepiej kupić mieszkanie, czy wynająć? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy bowiem od Twojej sytuacji finansowej i życiowej, wysokości i źródła dochodów, planów na przyszłość czy historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej. W kolejnych akapitach przedstawiamy wady i zalety każdej z opcji.

Lepiej wynająć, czy kupić mieszkanie – wady i zalety kupna

Jak wynika z danych HRE Investment Trust, jeśli ktoś zdecydował się na zakup mieszkania w III kwartale 2006 roku, wziął na nie kredyt i je tuż po zakupie wynajął, to do 2023 roku zarobił na nim około 651 tys., czyli aż 40 tys. rocznie. Warto jednak pamiętać, że w 2006 roku kredyty hipoteczne były historycznie tanie. Czy dziś kupno własnego M jest również opłacalne? Podstawową zaletą kupna mieszkania pozostaje fakt, że kupujący płaci za nieruchomość, która po okresie spłaty kredytu stanie się jego własnością. Nawet jeśli standardowe oferty kredytów nie są obecnie najtańsze, warto pamiętać o rządowych programach takich jak Bezpieczny Kredyt 2%, które pozwalają pozyskać finansowanie na naprawdę korzystnych warunkach. W połączeniu z Rodzinnym Kredytem Mieszkaniowym kredytobiorca może otrzymać dodatkowe środki bez konieczności posiadania wkładu własnego. To ogromna zaleta dla osób, które spełniają warunki programu, ale nie są w stanie zgromadzić wymaganej przez bank wpłaty własnej. Warto jednak wspomnieć, że warunki obu programów umożliwiają zakup na preferencyjnych warunkach jedynie określonej grupie beneficjentów. Osoba, która nie spełnia kryteriów, będzie musiała posiłkować się kredytem na standardowych warunkach. A to wymaga zgromadzenia wkładu własnego w wysokości co najmniej 10% wartości nieruchomości. W przypadku mieszkania o wartości 500 tys. zł będzie to aż 50 tys. zł.

Zobacz także: Flipping mieszkań – przejrzysty przewodnik dla przyszłych inwestorów

 Wynająć czy kupić mieszkanie – wady i zalety wynajmu

Dane z Raportu z rynku najmu. Lipiec 2023 zrealizowanego na zlecenie Otodom w ciągu roku stawki ofertowe wynajmu wzrosły o 8,5%. Średnia cena za wynajem kawalerki w dużym mieście (Gdańsku, Krakowie czy Warszawie) wynosi nawet 2500 – 3000 zł. W takich okolicznościach koszty najmu są porównywalne z ratami kredytów. Dokładając do tego fakt, że wynajmowane mieszkanie nigdy nie będzie własnością najemcy, wynajem staje się zdecydowanie mniej korzystny (nie tylko dla portfela) niż zakup własnego M. Patrząc na kwestię wynajmu z innej perspektywy, najem pozwala zaoszczędzić pieniądze, które kredytobiorca wydałby na wkład własny. Jedynym kosztem (oczywiście oprócz czynszu najmu) towarzyszącym zawarciu umowy z wynajmującym jest kaucja w wysokości jednego lub dwóch czynszów.

Kredyt na zakup własnego M – tylko z pomocą eksperta

Jeśli chcesz kupić nieruchomość, jednak nie dysponujesz gotówką, która pozwoli zrealizować transakcję, sięgnij po szyty na miarę kredyt hipoteczny. Samodzielny wybór tego jedynego może okazać się jednak nie tylko żmudny, ale także bardzo trudny. Chcąc znaleźć finansowanie, maksymalnie dostosowane do swoich potrzeb, sięgnij po wsparcie eksperta – Expandera. Dzięki swojej wiedzy i praktycznemu doświadczeniu specjalista pomoże Ci wyselekcjonować banki, które zaoferują najlepsze warunki finansowania i największe szanse na pozytywną decyzję kredytową. Specjalista pomoże Ci także skompletować wymagane dokumenty, wypełnić i złożyć wniosek, odpowie na wszelkie pytania i wątpliwości. Ze względu na fakt, że specjalistę wynagradza kredytujący nieruchomość bank, za jego wsparcie nie zapłacisz ani złotówki.

Zobacz także: Nieruchomości zabytkowe – przejrzysty przewodnik dla inwestorów

powiązane porady

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca — przejrzysty przewodnik dla cudzoziemców

Jak wynika z danych GUS, na koniec lipca 2023 r. liczba obcokrajowców wykonujących pracę w naszym kraju wyniosła 996,5 tys. Czy legalnie zatrudnieni

Czytaj więcej

Dom do 70 m2 bez pozwolenia – przejrzysty przewodnik dla inwestorów

Od 3 stycznia 2022 roku osoby marzące o własnej nieruchomości mogą wybudować dom o powierzchni do 70 m2 bez pozwolenia na budowę i konieczności

Czytaj więcej

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu a księga wieczysta i dziedziczeni...

Czym jest, jak działa i czy warto zakupić spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu? Dziedziczenie, księga wieczysta, wygaśnięcie prawa do lokalu –

Czytaj więcej