Koszt budowy domu 2023 – na jakie wydatki się przygotować?

Odkąd pamiętasz, marzysz o własnym domu? Dlaczego nie zrealizować odkładanego przez lata celu właśnie teraz? Sprawdźmy, od czego zależy koszt budowy domu w 2023 r. i ile wynosi, w zależności od powierzchni, sposobu wykończenia oraz rodzaju konstrukcji.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • ile wynosi koszt budowy domu 100 m2, 140 m2 i 200 m2 w 2023 r.;
  • ile kosztuje budowa domu w stanie deweloperskim;
  • ile wynosi koszt budowy domu szkieletowego.

Budowa domu często kojarzy się z horrendalnie wysokimi kosztami. Rzeczywiście. Jeśli zbudujesz nieruchomość na działce położnej w centrum miasta, wynajmiesz drogich fachowców, a do wykończenia wnętrz użyjesz szlachetnym kruszców, koszt z pewnością przyprawi o zawrót głowy. Stawiając na oszczędne, nowoczesne technologie, możesz jednak zbudować wymarzoną przestrzeń zdecydowanie taniej.

Budowa domu – ile kosztuje w 2023 roku?

Koszt budowy domu zależy od wielu czynników. Najważniejsze to: technologia, koszt projektu budowlanego, koszt materiałów budowlanych, koszt wykonania prac, powierzchnia użytkowa budynku czy standard budowy (stan surowy otwarty, surowy zamknięty, stan deweloperski). Duże znaczenie w kontekście kosztów ma też fakt, czy przyszły właściciel domu dysponuje działką budowlaną, czy musi zakupić grunt.

Koszt budowy domu 2023

Ile kosztuje budowa domu w 2023 roku? Z roku na rok koszty budowy domów rosną. Przyczyną takiego stanu rzeczy są wyższe ceny materiałów budowlanych, droższa robocizna i coraz droższa ziemia. W 2022 roku ceny materiałów remontowo – budowlanych wzrosły średnio o 25% (ceny produktów ciężkiej budowlanki odnotowały wzrost o 29 proc., a tych, służących do utrzymania domu i ogrodu – o 21 proc.). Jak wynika z danych udostępnionych przez portal wielkiebudowanie.pl, cena budowy metra kwadratowego domu w ciągu roku wzrosła o ponad 26 proc.! Dodatkowo od 2021 r. osoby budujące domu muszą wcielić w życie nowe zasady dotyczące parametrów izolacyjnych. Taki wymóg przekłada się na konieczność zakupu droższych materiałów, a co za tym idzie – wyższy koszt budowy.

Zobacz także: Czym jest ekologiczny dom, ile kosztuje i jak najlepiej sfinansować jego budowę?

Koszt budowy domu – stan surowy i deweloperski

Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego zbudowanego tradycyjną technologią? Najniższe koszty wygeneruje zbudowanie domu w stanie surowym zamkniętym, nieco wyższe – w stanie surowym otwartym. Najdroższe będzie doprowadzenie nieruchomości do stanu deweloperskiego. Ile zapłacisz za budowę domu o powierzchni 100, 140 i 200 m2 w 2023 r.?

Koszt budowy domu – 100m2, 140 i 200 m2

Orientacyjny koszt budowy domu o prostej formie i powierzchni około 100 m2 (koszt budowy domu 100 m2) to około 400 tys. zł netto (dla stanu deweloperskiego). Koszt budowy domu 140 m2 wzrośnie do około 550 tys. zł. Ile kosztuje budowa domu 200 m2? Jeśli zdecydujesz się na budowę dużego domu, koszt powstania takiej nieruchomości wyniesie około 700 tys. zł. Średni koszt budowy domu 2023 za m2 będzie wahał się więc w przedziale od 3500 do 4000 zł.

Podane kwoty nie uwzględniają kosztu zakupu działki budowlanej, ceny przyłączenia mediów, czy wynajęcia kierownika budowy. Stan deweloperski oznacza, że trzeba będzie też taki dom wykończyć, co pociągnie za sobą kolejne wydatki. Ile wyniesie koszt budowy domu 100m2 pod klucz? Średni koszt budowy domu 100m2 pod klucz to 500 tys. zł.

Koszt budowy małego domu w 2023 roku

Ile kosztuje budowa małego domu? Sprawdźmy, ile wynosi koszt budowy domu do 70 m2. Podobnie, jak w przypadku nieruchomości o większych powierzchniach, koszt budowy małego domu zależy od wielu czynników. Z powodzeniem można jednak uznać, że średni koszt budowy domu 60 m2 wyniesie około 250 tys. zł, a średni koszt budowy domu 70 m2 – około 290 tys. zł.

WAŻNE:
Twoja zdolność kredytowa może różnić się pomiędzy bankami nawet o 120 tys. zł*
Porównaj >

Koszt budowy domu parterowego a koszt budowy domu piętrowego

Jak nietrudno zgadnąć, zdecydowanie wyższe koszty (już na etapie projektu) wygeneruje zbudowanie domu piętrowego. Za budowę zapłacisz jeszcze więcej, jeśli zdecydujesz się na wykonanie podpiwniczenia.

Koszt budowy domu a zastosowana technologia

Jednym z najważniejszych parametrów, które wpływają na koszt budowy domu, jest zastosowana technologia. Sprawdźmy, ile zapłacisz za budowę domu szkieletowego (koszt budowy domu szkieletowego) i domu z bali (koszt budowy domu z bali).

Zobacz także: Dom za 150 tys. zł – czy to możliwe?

Koszt budowy domu szkieletowego

Dom szkieletowy to dom z drewnianą konstrukcją. Odpowiednio wykonana jest równie stabilna i silna co konstrukcja murowana. Ogromną zaletą domu zbudowanego w technologii szkieletowej są stosunkowo niskie koszty oraz szybki postęp prac. W zależności od powierzchni, liczby kondygnacji, liczby ścian i otworów okiennych, rodzaju i konstrukcji dachu, a także rodzaju instalacji grzewczej, koszt budowy może być bardzo różny. W przypadku stanu surowego zamkniętego będzie to od 1700 do 2800 zł za metr kwadratowy. Koszt budowy domu drewnianego 100m2 stworzonego w technologii szkieletowej wyniesie więc od 170 tys. zł do 280 tys. zł.

Koszt budowy domu z bali

Domy z bali cieszą się obecnie ogromną popularnością. Nic dziwnego. Atrakcyjne wizualnie, ekologiczne, przeznaczone do całorocznego użytkowania, szybkie w montażu i niedrogie nie mają sobie równych. Jaki jest koszt budowy domu z bali? Za metr kwadratowy domu z bali wykończonego w stanie surowym zamkniętym zapłacisz średnio od 1600 do 3000 zł za metr kwadratowy. Koszt budowy domu z drewna 70m2 będzie wahał się od 112 do 210 tys. zł.

Ile zapłacisz za wykończenie domu?

Jeśli zbudujesz dom w stanie deweloperskim, aby w nim zamieszkać, musisz jeszcze wykończyć wnętrza. Ile zapłacisz za wykończenie nieruchomości? W zależności od standardu

za każdy metr kwadratowy wykończenia domu będzie to od 100 zł w górę. Jeśli zależy Ci na nieco lepszym standardzie, będzie to co najmniej 1200-1500 zł za metr.

Chcesz sfinansować budowę domu kredytem? Skorzystaj z doświadczenia eksperta

Chcesz wziąć kredyt hipoteczny na budowę domu? Nie wybieraj przypadkowej oferty. Taka decyzja może narazić Cię na dodatkowe koszty i uciążliwą obsługę. Aby znaleźć szyte na miarę finansowanie, zaufaj Expanderowi.

Dzięki pomocy eksperta finansowego z Expandera znajdziesz kredyt hipoteczny, który w pełni spełni Twoje potrzeby i oczekiwania. Ekspert pomoże Ci także na każdym kolejnym etapie procesu – ułatwi zgromadzenie niezbędnych dokumentów, wypełnienie i złożenie wniosku oraz dopełnienie wszystkich formalności. Odpowie na pytania, rozwieje wątpliwości i wyjaśni niezrozumiałe zapisy umowy.

Pamiętaj, że pomoc Expandera nie będzie Cię kosztować ani złotówki. Wynagrodzenie specjalistów pokrywa bowiem bank udzielający kredytu hipotecznego. Korzystając ze wsparcia eksperta, na pewno nie stracisz, a możesz sporo zyskać.

Zobacz także: Ile kosztuje budowa garażu?

*Wyliczenie ma charakter szacunkowy i oparte jest o różnicę prognozowanej maksymalnej wysokości dostępnej kwoty kredytu spośród ofert dostępnych za pośrednictwem Expander Advisors Sp. z o.o. zgodnie z następującymi założeniami: wnioskodawca o łącznych dochodach 5.000 złotych netto miesięcznie, posiadający 20% wkładu własnego. Wyliczenie sporządzone na dzień: 13.06.2022 r. Ostateczne warunki cenowe, jak również ostateczna decyzja kredytowa, uzależnione są od oceny zdolności kredytowej klienta dokonywanej przez bank.

Zapytaj eksperta:

- Które banki honorują działkę jako wkład własny?
- Czy program "Mieszkanie bez wkładu własnego" dotyczy także budowy domu?
- Na jakie koszty dodatkowe przygotować się przy kredycie na budowę domu?

Umów konsultację

powiązane porady

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca — przejrzysty przewodnik dla cudzoziemców

Jak wynika z danych GUS, na koniec lipca 2023 r. liczba obcokrajowców wykonujących pracę w naszym kraju wyniosła 996,5 tys. Czy legalnie zatrudnieni

Czytaj więcej

Kredyt obrotowy: co to jest i jakie niesie korzyści

Prowadzenie firmy wymaga czasami żelaznych nerwów. Szczególnie wtedy, gdy kontrahenci nie spieszą się z regulowaniem należności, a firma musi

Czytaj więcej

Kredyt hipoteczny bez ślubu – przejrzysty przewodnik dla przyszłych kredytob...

Czy para, która nie zawarła związku małżeńskiego, może wspólnie wnioskować o kredyt hipoteczny? Jakie warunki muszą spełnić kredytobiorcy, aby

Czytaj więcej