Kredyt na wesele ­– przejrzysty przewodnik dla przyszłych kredytobiorców

 Ślub z ukochanym partnerem lub partnerką to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu i trzeba je uczcić. Dla jednych będzie to spokojna, kameralna ceremonia, podczas gdy inni nie wyobrażają sobie niczego innego poza wielkim, hucznym przyjęciem i kilkudniowym świętowaniem w sali pełnej gości. Jak to sfinansować i kiedy warto wziąć kredyt na ślub i wesele? Nasz przejrzysty poradnik pomoże Wam podjąć decyzję.

Z tego tekstu dowiesz się:

 • jakie są średnie koszty ślubu i wyprawienia wesela;
 • kiedy warto wziąć pożyczkę na ślub;
 • gdzie najlepiej wziąć kredyt na wesele;
 • na co zwrócić uwagę, przy wyborze kredytu na ślub i wesele.

Jakie są koszty ślubu i wesela?

Aby obliczyć, z jakim wydatkiem wiąże się organizacja ślubu i przyjęcia weselnego, warto podejść do tego, jak do zadania projektowego. Określenie priorytetów i dodatkowych (opcjonalnych) punktów pomoże Wam ustalić, czy i w jakiej wysokości potrzebujecie kredytu na wesele. Najważniejsze pytania, jakie warto sobie zadać, to:

 • Czy będzie to ślub cywilny, kościelny czy konkordatowy?
 • Jak ma wyglądać ceremonia i ile osób będzie w niej uczestniczyć?
 • Czy ma być skromnie czy hucznie?
 • Czy przewidujecie jakieś ekstra niespodzianki dla gości (np. fajerwerki lub lot balonem)?

W zależności od wyboru opcji różne będą koszty związane z:

 • opłatami kościelnymi i urzędowymi;
 • suknią i garniturem, obrączkami;
 • fotografem, kamerzystą;
 • transportem na ślub i wesele;
 • wynajęciem sali, obsługi, zespołu muzycznego lub DJa;
 • posiłkami i napojami (w tym również alkoholem) dla gości
 • noclegami, jeśli przewidujecie dłuższą zabawę weselną,
 • ekstra niespodziankami, które ubarwią imprezę.

Czy wesele na kredyt to konieczność? Aby zorganizować w Polsce ślub i wesele na kilkadziesiąt osób, trzeba liczyć się z kosztem od 30.000 zł wzwyż. Za kameralną imprezę uwieńczoną obiadem w restauracji zapłacicie oczywiście o wiele mniej – nawet 5.000 zł. Często jednak pary decydują się na znacznie bardziej wystawne przyjęcia, których koszty przekraczają standardowy budżet domowy. W tej sytuacji można sięgnąć po dodatkowe środki, a jednym z nich jest kredyt na wesele.

Zobacz także: Jak przygotować się do wzięcia kredytu?

Czy warto brać kredyt na wesele lub pożyczkę na ślub?

Ślub i wesele to zwykle duży wydatek. W tym szczególnym wydarzeniu finansowo pomagają rodzice, choć nie zawsze jest to możliwe. W takiej sytuacji najczęściej posiłkujemy się oszczędnościami lub pożyczką od przyjaciół. Jednak odłożone pieniądze z pewnością przydadzą się młodemu małżeństwu na zakup mieszkania i wydatki związane z dziećmi. Z tego względu warto pomyśleć o kredycie na ślub i wesele. Zwłaszcza wtedy, gdy planowane jest również wesele „na bogato”.

Jeśli zależy Wam na hucznym przyjęciu, pożyczka na wesele i ślub pomoże w kwestiach finansowych i pozwoli zarezerwować salę, obsługę i oprawę muzyczną z dużym wyprzedzeniem. Oczywiście możecie też samodzielnie sfinansować ślub, a kredyt zaciągnąć wyłącznie na wesele.

Co ze spłatą pożyczki?

Zgodnie ze zwyczajami, młoda para otrzymuje zwykle w dniu ślubu prezenty i koperty z pieniędzmi. Jeśli zaproszonych gości jest dużo, uzbiera się z tego przyzwoita kwota. Może się to jednak różnie potoczyć i zawartość kopert niekoniecznie musi pokryć koszty zorganizowania imprezy. Z tego względu kredyt na wesele polecany jest tym parom, które w przyszłości nie będą miały problemu z jego spłatą z domowego budżetu. Jeśli zaś uda się zebrać odpowiednią sumę, będzie można ją przeznaczyć na oszczędności lub inwestycje.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu na wesele?

Pożyczka na ślub i wesele to takie samo zobowiązanie finansowe, jak każdy inny kredyt i trzeba do niego podejść z rozwagą. W jej spłacie może, ale nie musi pomagać rodzina, dlatego warto liczyć tu głównie na własne dochody. Na to właśnie w pierwszej kolejności zwróci uwagę bank. Kredyt na wesele możecie zaciągnąć wspólnie lub na jedno z Was. Zwykle banki są bardziej chętne do udzielenia pożyczki na ślub większej liczbie kredytobiorców – jest to lepszą gwarancją późniejszej spłaty. Wszystko zależy jednak od wysokości zarobków i zdolności kredytowej. Jeśli pozwala ona Wam na zaciągnięcie pożyczki na wesele w banku, pozostaje już tylko wybrać najlepszą ofertę. Tu warto się kierować zarówno wysokością raty, jak i czasem, na jaki zaciągany jest kredyt na wesele. Dłuższy okres kredytowania wiąże się z niższymi miesięcznymi spłatami, ale ostatecznie zapłacicie bankowi więcej. Z kolei krótszy czas spłaty zwiększy wysokość pojedynczych rat, co może nadwyrężać domowy budżet. Co w takim razie wybrać?

Jaki kredyt na wesele i ślub? – pomoże Ci ekspert

Jaki kredyt na wesele wybrać i gdzie najlepiej wziąć pożyczkę na ślub? Oczywiście tam, gdzie jest najtaniej, a warunki są przejrzyste i korzystne. Zebrane i przeanalizowane przez specjalistów Expandera propozycje banków pozwolą Wam szybko wybrać najlepszą ofertę. Ekspert wyjaśni wszystkieszczegóły i rozwieje wątpliwości. Podpowie też w zakresie wyboru odpowiedniej kwoty kredytu na ślub, możliwości dokonywania nadpłat i sposobów na zminimalizowanie kosztów. To nieoceniona oszczędność czasu, zwłaszcza wtedy, gdy macie na głowie organizację jednego z najważniejszych (i najpiękniejszych) dni w życiu.

Zobacz także: Jak budować historię kredytową?

powiązane porady