Kredyt dla pracujących za granicą — przejrzysty przewodnik dla kredytobiorc...
Choć szczyt zarobkowej emigracji mamy już za sobą, wciąż wielu Polaków wyjeżdża za granicę w celach zarobkowych. Dziś wyjaśnimy, czy osoba
Zabezpieczeniem spłaty każdego kredytu hipotecznego jest hipoteka — ograniczone prawo rzeczowe ustanawiane na nieruchomości. W artykule wyjaśnimy, czym jest w praktyce. Podpowiem także, czy można przenieść kredyt hipoteczny na inną nieruchomość.
Z tego artykułu dowiesz się:
Przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość to potoczne określenie oznaczające przeniesienie hipoteki — zabezpieczenia spłaty ustanawianego przez bank na kredytowanej nieruchomości. Czym jest hipoteka?
Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe ustanawiane na nieruchomości przez kredytujący bank. Ustanowienie hipoteki odbywa się poprzez umieszczenie stosownego wpisu w dziale IV księgi wieczystej nieruchomości. Jeśli kredytobiorca nie będzie spłacał rat, dzięki hipotece bank będzie miał prawo zająć nieruchomość, spieniężyć ją i w ten sposób zaspokoić roszczenia.
Przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość to zmiana zabezpieczenia udzielonego już kredytu hipotecznego na inną nieruchomość, bez zmiany warunków finansowania. Czy można przenieść zabezpieczenie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość?
Czy można przenieść kredyt hipoteczny na inne mieszkanie? Teoretycznie tak. Aby taki zabieg powiódł się w praktyce, niezbędne będzie jednak spełnienie określonych wymogów. Jakich?
Najważniejszym warunkiem przeniesienia hipoteki na inną nieruchomość jest… posiadanie innej nieruchomości. Co ważne, musi ona spełniać warunki banku i zostać zaakceptowana przez kredytodawcę.
Po zapoznaniu się z dokumentami i parametrami nieruchomości bank wyda decyzję na podstawie indywidualnych czynników.
Jeśli nie spłaciłeś jeszcze kredytu, a w księdze wieczystej wpisana jest hipoteka banku, nie możesz przenieść hipoteki na taką nieruchomość. Aby móc to zrobić, musisz spłacić kredyt i wykreślić hipotekę z KW. Dzięki temu mieszkanie będzie „czyste” i może posłużyć do przeniesienia kredytu.
Jak przenieść kredyt hipoteczny na inne mieszkanie?
Jeśli wiesz już, czy można kredyt hipoteczny przenieść na inną nieruchomość, czas na przejrzystą instrukcję, jak zrobić to krok po kroku. Jak przenieść kredyt na inną nieruchomość?
Pierwszym krokiem do przeniesienia hipoteki na inną nieruchomość powinien być kontakt z bankiem i złożenie zapytania o taką możliwość oraz towarzyszące zmianie procedury. Każdy kredytodawca podchodzi do tej kwestii nieco inaczej, trudno więc o jednoznaczną ścieżkę krok po kroku.
Przed rozpoczęciem procedury przeniesienia większość banków wymaga od kredytobiorców dostarczenia:
W niektórych przypadkach kredytodawca może poprosić Cię także o dostarczenie dokumentów dochodowych, celem ponownego wyliczenia zdolności kredytowej.
Jeśli zdecydujesz się na przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość, będziesz zobowiązany do pokrycia opłat wynikających z:
Jeśli Twoje plany życiowe się zmieniły, możesz nie tylko przenieść kredyt hipoteczny na inną nieruchomość, ale także sprzedać mieszkanie z hipoteką (i np. kupić większe, także finansowane kredytem). Aby znaleźć finansowanie, które nie obciąży Twojego portfela i zwiększyć swoje szanse na pozytywną decyzję banku, skorzystaj z pomocy eksperta — Expandera. Specjalista Expandera pomoże Ci na każdym etapie procesu kredytowego i „poprowadzi za rękę” od wyboru banku aż po wypłatę środków z kredytu. Będzie wsparciem nie tylko przy zawieraniu umowy kredytowej, ale także w procesie refinansowania. A to może okazać się na świetnym wyborem, jeśli nie jesteś zadowolony z warunków hipoteki, którą aktualnie spłacasz.
Choć szczyt zarobkowej emigracji mamy już za sobą, wciąż wielu Polaków wyjeżdża za granicę w celach zarobkowych. Dziś wyjaśnimy, czy osoba
Jak wynika z danych GUS, na koniec lipca 2023 r. liczba obcokrajowców wykonujących pracę w naszym kraju wyniosła 996,5 tys. Czy legalnie zatrudnieni
Prowadzenie firmy wymaga czasami żelaznych nerwów. Szczególnie wtedy, gdy kontrahenci nie spieszą się z regulowaniem należności, a firma musi