Budowa domu systemem gospodarczym — przejrzysty przewodnik dla inwestorów

Budowa domu systemem gospodarczym pozwala zminimalizować koszty towarzyszące inwestycji nawet o 30%. Czym jest w praktyce system gospodarczy, ile kosztuje budowa systemem gospodarczym i czy bank skredytuje inwestycję realizowaną takim trybem? Sprawdźmy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co to jest system gospodarczy;
  • system zlecony a system gospodarczy — czym się od siebie różnią;
  • czy budowanie systemem gospodarczym wymaga zatrudnienia kierownika budowy;
  • ile wynosi koszt budowy domu systemem gospodarczym;
  • czy można wziąć kredyt hipoteczny na budowę domu systemem gospodarczym.

Posiadanie własnego domu za miastem to marzenie wielu Polaków. Nie ulega jednak wątpliwości, że tylko niewielu z nich może pozwolić sobie na realizację takiego przedsięwzięcia. Jeśli chcesz zbudować dom, minimalizując koszty nawet o 30%, rozważ system gospodarczy. Co to jest system gospodarczy?

System gospodarczy — co to jest?

Na czym polega system gospodarczy? Budowa domu systemem gospodarczym polega na tym, że jako inwestor organizujesz proces budowy samodzielnie: na własną rękę zatrudniasz wykonawców poszczególnych prac, opcjonalnie część działań możesz wykonać także własnymi rękami.

Jeśli zdecydujesz się na budowę domu systemem gospodarczym, możesz sporo zaoszczędzić. Będziesz musiał dopełnić jednak dodatkowych obowiązków:

  • wybrać ekipy budowlane odpowiedzialne za poszczególne elementy konstrukcji;
  • skoordynować terminy poszczególnych wykonawców (tutaj najlepiej sprawdzi się dedykowany, przejrzysty kalendarz budowy domu systemem gospodarczym);
  • stworzyć umowy i zadbać o ich podpisanie;
  • negocjować wynagrodzenie z podwykonawcami.

Alternatywą dla systemu gospodarczego w Polsce, jest system zlecony.

System zlecony a gospodarczy — czym się od siebie różnią?

W przeciwieństwie do systemu gospodarczego, w którym to inwestor bierze na swoje barki organizację poszczególnych etapów budowy, w systemie zleconym koordynacją całego procesu zajmuje się jeden podwykonawca. Choć budowa domu systemem gospodarczym będzie tańsza, wiąże się także z większą odpowiedzialnością i większym ryzykiem nieprzyjemnych niespodzianek. Zwłaszcza jeśli inwestor nie ma doświadczenia w realizacji prac budowlanych.

Czytaj także: Czym jest kubatura budynku i jak ją wyliczyć?

Budowa systemem gospodarczym a kierownik budowy

Czy budowanie systemem gospodarczym wymaga zatrudnienia kierownika budowy? Zatrudnienie kierownika budowy jest niezbędne w przypadku projektów, na które wydano pozwolenie na budowę. Jeśli dysponujesz takim dokumentem lub planujesz o niego wnioskować, będziesz musiał zatrudnić kierownika budowy. Bez względu na to, czy planujesz budowę systemem gospodarczym, czy zleconym.

Zatrudnienie kierownika budowy nie będzie natomiast potrzebne w przypadku domów bez pozwolenia do 70m2. Taki dom także możesz wybudować systemem gospodarczym.

Ile wynosi koszt budowy domu systemem gospodarczym?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznaczni. Koszt budowy domu zależy bowiem nie tylko od przyjętego schematu organizacji prac, ale także od wykorzystanej technologii (np.

budowa domu szkieletowego systemem gospodarczym będzie zapewne tańsza od domu murowanego), wielkości i konstrukcji nieruchomości czy rodzaju i jakości wykorzystanych materiałów. Przyjmuje się jednak, że wybór systemu gospodarczego pozwala zredukować wydatki towarzyszące budowanie nawet o 30 proc. w stosunku do systemu zleconego.

Budowa domu systemem gospodarczym a urząd skarbowy

Choć może się wydawać, że inwestor, który buduje dom, nie ma żadnych obowiązków wobec urzędu skarbowego, to tylko pozory. Budowa nieruchomości mieszkalnej wiąże się bowiem z koniecznością uwzględniania określonych kosztów podatkowych. Mogą być to:

  • podatek od nieruchomości;
  • podatek VAT od zakupu materiałów budowlanych;
  • podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników budowlanych.

W kontekście podatku od nieruchomości należy więc poinformować fiskusa o rozpoczęcie prac budowlanych, zakończeniu poszczególnych etapów oraz zakończeniu całego procesu.

Jeśli inwestor buduje nieruchomość na własne potrzeby, może ubiegać się o zwolnienie z podatku VAT. Więcej informacji na ten temat zasięgniesz w swoim urzędzie skarbowym lub podczas rozmowy z doświadczonym specjalistą podatkowym.

Czy można wziąć kredyt hipoteczny na budowę domu systemem gospodarczym?

Jak najbardziej. Warunki kredytu hipotecznego na budowę domu systemem gospodarczym nie różnią się od tych towarzyszących budowie systemem zleconym. Aby uzyskać finansowanie, niezbędne jest wniesienie wkładu własnego, ustanowienie zabezpieczenia w postaci hipoteki oraz posiadanie wymaganej przez kredytodawcę zdolności kredytowej. Co jednak ważne, przyznane przez bank środki trafiają na konto inwestora w transzach, po zakończeniu realizacji poszczególnych etapów prac.

Kredyt na budowę domu systemem gospodarczym — tylko z pomocą eksperta

Jeśli chcesz znaleźć bank, który udzieli Ci finansowania na najlepszych warunkach, skorzystaj ze wsparcia eksperta — Expandera. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu eksperta Expandera krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces kredytowy: począwszy od wyboru banków, w których Twoje szanse na kredyt będą najwyższe, a warunki najlepsze, poprzez skompletowanie potrzebnych dokumentów, aż po wypełnienie i złożenie wniosku kredytowego. Ze względu na fakt, że specjalistę wynagradza kredytujący bank, jego pomoc jest dla Ciebie zupełnie darmowa.

Czytaj także: Czym jest uzbrojenie działki, ile kosztuje i dlaczego warto je wykonać przed budową domu?

powiązane porady

Do jakiego wieku kredyt hipoteczny — przejrzysty przewodnik dla kredytobiorcó...

Kredyt hipoteczny jest kredytem długoterminowym spłacanym nierzadko przez 30, a nawet 35 lat. Z tego powodu jednym z najważniejszych elementów, które

Czytaj więcej

Czym jest prolongata kredytu — przejrzysty przewodnik dla kredytobiorców

Prolongata kredytu to wydłużenie okresu spłaty finansowania w stosunku do wskazanego w umowie kredytowej terminu. Na czym w praktyce polega prolongata rat

Czytaj więcej

Sprawdzenie umowy kredytu hipotecznego — przejrzysty przewodnik dla kredytobio...

Przed zawarciem umowy kredytowej warto dokładnie przeanalizować jej treść. Nie tylko po to, aby upewnić się, że zaproponowane przez kredytodawcę

Czytaj więcej