Dom do 70 m2 bez pozwolenia – przejrzysty przewodnik dla inwestorów

Od 3 stycznia 2022 roku osoby marzące o własnej nieruchomości mogą wybudować dom o powierzchni do 70 m2 bez pozwolenia na budowę i konieczności załatwiania wielu formalności. W artykule wyjaśnimy, jakie wymagania trzeba spełnić, aby wybudować taką nieruchomość. Podpowiemy także, jak zrealizować procedurę zgłoszenia budowy i ile kosztuje budowa domu bez pozwolenia.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • kto może zbudować dom bez pozwolenia do 70 m2;
 • jakie warunki trzeba spełnić nieruchomość, aby móc wybudować dom bez pozwolenia;
 • jakie warunki trzeba spełnić, aby zbudować dom o większej powierzchni bez pozwolenia w 2023 roku;
 • dom 70 m2 koszt budowy – ile wynosi;

Dom do 70 m2 - przepisy

Jeszcze kilka lat temu wybudowanie nieruchomości, której powierzchnia przekraczała 35 m2, wymagało konieczności uzyskania pozwolenia na budowę oraz spełnienia ogromu formalności. Od 3 stycznia 2022 roku na mocy ustawy zwanej potocznie Polskim Ładem osoby marzące o własnym domu mogą wybudować bez pozwolenia nieruchomość, której powierzchnia nie przekracza 70 m2, a w 2023 – nawet więcej (pod pewnymi warunkami). Kto może zbudować dom do 70 m2 bez pozwolenia?

Dom jednorodzinny do 70 m2 bez pozwolenia – kto może go zbudować?

Od początku 2022 roku dom do 70 m2 bez pozwolenia może wybudować każda osoba. Nie musi ona uzyskiwać pozwolenia na budowę, nie musi także ustanawiać kierownika budowy ani prowadzić dziennika budowy. Co ważne – nieruchomość do 70m2 bez pozwolenia powinna służyć celom mieszkaniowym lub rekreacyjnym. Co to oznacza w praktyce?

Zobacz także: Czym jest ekologiczny dom, ile kosztuje i jak najlepiej sfinansować jego budowę?

Dom do 70 m2 bez pozwolenia – co to oznacza w praktyce?

Zgodnie z przepisami dom do 70 m2 bez pozwolenia spełniający funkcje mieszkalne to jednorodzinny budynek wolnostojący, który ma nie więcej niż dwie kondygnacje, w całości mieści się na działce (lub działkach), na których został zaprojektowany i służy własnym celom mieszkaniowym.

Dom do 70 m2 bez pozwolenia spełniający funkcje rekreacyjne to nieruchomość parterowa służąca rekreacji indywidualnej, której rozpiętość elementów konstrukcyjnych wynosi nie więcej niż 6 m, a wysięg wsporników do 2 m. Prawo daje możliwość budowy jednego takiego domu na każde 500 m2 działki (jeśli posiadasz działkę o powierzchni 1000 m2, możesz więc zbudować dwa domy rekreacyjne bez pozwolenia).

Dom do 70 m2 z poddaszem – czy to możliwe?

Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem dom do 70 m2 bez pozwolenia nie może mieć więcej niż 2 kondygnacji. W zależności od swoich potrzeb możesz więc zbudować dom piętrowy 70 m2 z poddaszem lub dom 70 m2 parterowy.

Dom do 70 m2 – koszt

Ile kosztuje dom 70 m2? Jak nietrudno zgadnąć… to zależy. Przede wszystkim od projektu oraz wykorzystanego do budowy materiału. I tak:

 • dom z bali do 70 m2 w stanie surowym zamkniętym zbudujesz już za około 70000 zł;
 • dom drewniany do 70 m2 to koszt około 110000 tys. zł (stan surowy);
 • dom modułowy 70 m2 będzie kosztował Cię około 350 – 400 tys. zł (stan deweloperski)
 • za dom szkieletowy do 70 m2 zapłacisz średnio 250 – 350 tys. zł (wraz z wykończeniem i umeblowaniem)

Dom 70 m2 na zgłoszenie

Jakie formalności trzeba zrealizować, aby rozpocząć budowę domu do 70 m2 bez pozwolenia? Aby rozpocząć budowę domu do 70 m2 bez pozwolenia, możesz skorzystać z uproszczonej procedury zgłoszenia. Wystarczy, że prześlesz do organu administracji architektoniczno-budowlanej zgłoszenie z projektem budowlanym, a do nadzoru budowlanego zawiadomienia o planowanym terminie rozpoczęcia prac. Niezbędne jest także przygotowanie i przesłanie załączników: oświadczenia o przejęciu odpowiedzialności za kierowanie budową, oświadczenia o kompletności dokumentów i oświadczenie o tym, że inwestycja służy własnym celom mieszkaniowym.

Zobacz także: Dobudówka do domu: bez pozwolenia, ile można dobudować?

70 m2 dom bez pozwolenia w 2023 roku

17 sierpnia 2023 Sejm przyjął nowe przepisy ułatwiające budowę bez pozwolenia nieruchomości większej niż 70 m2. Nie weszły one jeszcze w życie, ale bardzo możliwe, że stanie się to jeszcze w tym roku. Na jakich zasadach będzie można zbudować większą nieruchomość bez pozwolenia? Zgodnie z komunikatem podanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii na mocy nowego prawa bez pozwolenia będzie można wybudować nieruchomość:

 • o dowolnej powierzchni zabudowy,
 • mającą maksymalnie 2 kondygnacje,
 • wolnostojącą,
 • której obszar oddziaływania w całości mieści się na działce lub działkach, na których nieruchomość ta została zaprojektowana,
 • stawianą w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Czy taki dom będzie można w przyszłości sprzedać lub wynająć? Jak wskazuje resort – tak. Chodzi wyłącznie o to, aby z nowych uproszczonych zasad nie korzystali deweloperzy, budujący komercyjnie nieruchomości na sprzedaż.

Co ważne, w przypadku domów o powierzchni większej niż 70m2 nie trzeba będzie uzyskiwać pozwolenia na budowę. Niezbędne będzie jednak ustanowienie kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.

Dom drewniany 70 m2 bez pozwolenia – darmowe projekty

Dodatkowym „bonusem” dla osób, które chcą wybudować dom do 70 m2 bez pozwolenia, jest możliwość skorzystania z darmowych projektów udostępnionych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Kredyt na dom do 70 m2 bez pozwolenia – tylko z pomocą eksperta

Jeśli marzysz o własnym domu, ale nie masz środków, które pozwolą sfinansować budowę, sięgnij po niedrogi kredyt hipoteczny. Pozyskane z niego środki z powodzeniem możesz przeznaczyć także na wybudowanie domu bez pozwolenia. Pamiętaj jednak, że wybór przypadkowego finansowania może narazić Cię nie tylko na dodatkowe koszty, ale także na utrudnioną procedurę wnioskowania czy mniejsze szanse na pozytywną decyzję banku. Jeśli zależy Ci na tym, by znaleźć dostosowany do konkretnych potrzeb kredyt hipoteczny, skorzystaj z profesjonalnego wsparcia. Specjalista Expandera pomoże wyselekcjonować banki, w których Twoja zdolność kredytowa będzie najwyższa, a warunki spłaty – najkorzystniejsze dla Twojego portfela. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu precyzyjnie oceni szanse na otrzymanie finansowania i podpowie, co możecie zrobić, aby poprawić zdolność do spłaty przed złożeniem wniosku. Ekspert pomoże także w wypełnieniu formularzy, skompletowaniu dokumentów, odpowie na wszelkie pytania i rozwieje wątpliwości. Ze względu na to, że wynagradza go kredytujący nieruchomość bank, za jego wsparcie nie zapłacisz ani złotówki.

Zobacz także: Budowa domu krok po kroku – etapy, koszty, formalności

Czy wiesz, że...

różnica w zdolności kredytowej między bankami może wynosić
ponad 180 tys. zł?*

Sprawdź swoją
Nota prawna

powiązane porady

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu a księga wieczysta i dziedziczeni...

Czym jest, jak działa i czy warto zakupić spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu? Dziedziczenie, księga wieczysta, wygaśnięcie prawa do lokalu –

Czytaj więcej

Odrolnienie działki: Koszt, ile trwa, procedura, w mieście

Marzy Ci się dom w mieście lub na obrzeżach i szukasz sposobu na obniżenie kosztów jego powstania? Kluczowy będzie tu zakup terenu w dobrej cenie, a

Czytaj więcej

Jak tanio wykończyć i umeblować mieszkanie – przejrzysty przewodnik dla osz...

Na skutek wzrostu cen materiałów budowlanych i robocizny ceny usług wykończeniowych poszybowały w górę. Chcesz urządzić ładne mieszkanie tanim

Czytaj więcej