Czym jest kubatura budynku i jak ją wyliczyć – przejrzysty przewodnik dla inwestorów

Kubatura budynku to jeden z najważniejszych parametrów technicznych nieruchomości wpływających m.in. na bilans cieplny czy oszacowanie kosztów budowy. Czym jest w praktyce i jak ją obliczyć? Podpowiadamy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co to jest kubatura budynku;
  • jak obliczyć kubaturę budynku;
  • jak obliczyć kubaturę domu jednorodzinnego
  • jak obliczyć kubaturę pomieszczenia.

Wyliczenie kubatury budynku jest istotne już na etapie projektowania domu. To, jaką kubaturę osiągnie nieruchomość, pozwoli bowiem oszacować koszt budowy, ilość potrzebnych materiałów budowlanych, precyzyjnie zaprojektować wentylację i instalację grzewczą oraz określić wartość podatku od nieruchomości. Co to znaczy kubatura budynku?

Kubatura budynku – co to?

Kubatura budynku to jego objętość (pojemność) wyrażana w metrach sześciennych.  Może ona przybierać formę netto lub brutto.

 Co to jest kubatura netto budynku?

Kubatura netto to objętość przestrzeni użytkowych wewnątrz budynku, domu jednorodzinnego czy pojedynczego pomieszczenia liczona od powierzchni podłogi do dolnej powierzchni stropu. Kubatura budynku netto uwzględnia kubatury wszystkich podziemnych i naziemnych kondygnacji oprócz nieużytkowego poddasza, wydzielonych klatek schodowych, i szybów wind. Do kubatury netto wliczają się także kubatury podcieni, loggii, tarasów i balkonów (do poziomu balustrady).

Co to jest kubatura brutto budynku?

 Kubatura brutto to wielkość bryły budynku liczona po jej zewnętrznym obrysie. Stanowi ona sumę kubatur brutto wszystkich kondygnacji. Kubatura pojedynczej stanowi z kolei iloczyn jej powierzchni całkowitej (liczonej po obrysie zewnętrznym) i wysokości (od podłogi do podłogi wyższej kondygnacji lub warstwy izolacji termicznej). Do kubatury brutto zaliczają się kubatury poszczególnych kondygnacji oraz kubatury przejść, prześwitów, przejazdów bramowych, poddaszy nieużytkowych oraz podcieni, ganków i krużganków czy werand oraz kubatura balkonów i tarasów (wyliczana do wysokości balustrady). Kubatura brutto nie uwzględnia natomiast ław i stóp fundamentowych, zewnętrznych schodów, daszków i gzymsów, ani kanałów i studzienek. Kubatura brutto budynku — jak liczyć? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w kolejnym akapicie.

Zobacz także: Jak tanio wykończyć i umeblować mieszkanie – przejrzysty przewodnik dla oszczędnych

Jak obliczyć kubaturę domu, budynku i pomieszczenia?

 Samodzielne wyliczenie kubatury nieruchomości może wydać się nieco skomplikowane. Przed rozpoczęciem obliczeń warto mieć więc pod ręką kartkę, długopis i kalkulator. Jak liczyć kubaturę domu – brutto i netto?

Jak obliczyć kubaturę domu?

Jak obliczyć kubaturę domu jednorodzinnego – brutto i netto?

Aby obliczyć kubaturę domu brutto, musisz zsumować kubatury brutto wszystkich kondygnacji. Aby wyliczyć kubaturę pojedynczej kondygnacji, pomnóż jej powierzchnię całkowitą (liczoną po obrysie zewnętrznym) i wysokość (od podłogi do podłogi wyższej kondygnacji lub warstwy izolacji termicznej).

Aby dowiedzieć się, ile wynosi kubatura budynku netto, musisz pomnożyć powierzchnie wszystkich kondygnacji netto (zarówno podziemnych, jak i naziemnych z wyłączeniem poddasza nieużytkowego) przez ich wysokość od podłogi do stropu, czyli tzw. wysokość kondygnacji w świetle.

Jak wyliczyć kubaturę budynku?

 Aby obliczyć kubaturę budynku, musisz znać jego dokładne wymiary. Jak liczyć kubaturę budynku brutto? Aby wyliczyć kubaturę budynku brutto, podziel jego bryłę na mniejsze, regularne bryły, a następnie oblicz kubaturę każdej z nich. Jeśli budynek ma regularny kształt prostokąt, a dach jest czterospadowy, będzie to prostopadłościan (bryła budynku) i ostrosłup (dach). Jak zmierzyć kubaturę budynku netto? Aby obliczyć kubaturę budynku netto, pomnóż powierzchnię całkowitą przez wysokość kondygnacji (od podłogi do stropu). Następnie zsumuj wyniki wszystkich kondygnacji.

Chcesz wiedzieć jeszcze dokładniej, jak się liczy kubaturę budynku? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w normie PN-ISO 9836:1997 „Właściwości użytkowe w budownictwie — Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych”.

Zobacz także: Ile kosztuje budowa garażu?

Jak wyliczyć kubaturę pomieszczenia?

Jak obliczyć kubaturę pokoju, kuchni czy łazienki? Aby obliczyć kubaturę pomieszczenia, skorzystaj ze wzoru na objętość prostopadłościanu, mnożąc szerokość, długość i wysokość (w przypadku kubatury netto będzie to wysokość od podłogi do sufitu).

Jak obliczyć kubaturę poddasza?

Kubatura brutto poddasza to iloczyn powierzchni liczonej po zewnętrznym obrysie ścian zewnętrznych w stanie wykończonym i wysokości tej kondygnacji. W tym przypadku wysokością kondygnacji będzie odległość między powierzchnią podłogi a górną powierzchnią dachu. Jeśli dach jest spadzisty, najlepszym rozwiązaniem będzie podzielenie bryły na dwie części, obliczenie kubatury każdej z nich, a następnie zsumowanie wyników. Kubaturę poddasza w domu z dachem płaskim wyliczysz przy pomocy wzoru na powierzchnię prostopadłościanu.

Kubatura ogrzewana budynku jak liczyć?

Jeśli chcesz zoptymalizować koszty ogrzewania i zarządzania energią elektryczną w budynku, zwróć uwagę także na kubaturę ogrzewania. Stanowi ona objętość tych przestrzeni, które faktycznie będą wykorzystywane do celów mieszkaniowych, a co za tym idzie – ogrzewane. Stanowi ona iloczyn powierzchni ogrzewanej podłogi i wysokości wewnętrznej, mierzonej od powierzchni podłogi pierwszego piętra do powierzchni sufitu ostatniego piętra.

Kredyt na budowę domu – tylko z pomocą eksperta

Chcesz sfinansować budowę domu kredytem hipotecznym? Wybór przypadkowego finansowania może skutkować dodatkowymi kosztami, utrudnioną procedurę wnioskowania czy mniejszą szansą na pozytywną decyzję banku. Jeśli zależy Ci na tym, by znaleźć niedrogi, dostosowany do konkretnych potrzeb kredyt hipoteczny, skorzystaj z profesjonalnego wsparcia. Specjalista Expandera pomoże wyselekcjonować banki, w których Twoja zdolność kredytowa będzie najwyższa, a warunki spłaty – najkorzystniejsze dla portfela. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu precyzyjnie oceni szanse na otrzymanie finansowania i podpowie, co możecie zrobić, aby poprawić zdolność do spłaty przed złożeniem wniosku. Ekspert pomoże także w wypełnieniu formularzy, skompletowaniu dokumentów, odpowie na wszelkie pytania i rozwieje wątpliwości. Ze względu na to, że wynagradza go kredytujący nieruchomość bank, za jego wsparcie nie zapłacisz ani złotówki.

Zobacz także: Dobudówka do domu: bez pozwolenia, ile można dobudować?

Czy wiesz, że...

różnica w zdolności kredytowej między bankami może wynosić
ponad 180 tys. zł?*

Sprawdź swoją
Nota prawna

powiązane porady