Dobudówka do domu: bez pozwolenia, ile można dobudować?

Dom, który kiedyś wydawał się idealny, teraz gdy pojawiły się dzieci, psy i koty okazał się przyciasny? A może w planach macie gospodarstwo agroturystyczne i potrzebujecie pokoi dla gości? Może też, któryś z domowników postanowił realizować swoje pasje i potrzebuje warsztatu? Rozwiązaniem problemu może być dobudowa pomieszczenia do istniejącego domu.

Z artykułu dowiesz się:

  • Czy możliwa jest dobudowa do domu bez pozwolenia?
  • Czy są jakieś formalności, które należy spełnić, by zrealizować dobudowę do starego domu?
  • Czy możliwa jest dobudówka do pozwolenia?
  • Co można dobudować do domu bez pozwolenia?
  • Dobudowa do domu, jakie dokumenty są potrzebne?

Przekonaj się, jak rozbudować dom i jaki rodzaj dobudówki możesz wykonać bez pozwolenia na budowę oraz jakie formalności należy przeprowadzić przed rozpoczęciem prac.

Gdy potrzebny jest większy dom, nie zawsze trzeba dokonywać życiowych rewolucji i przeprowadzać się w inne miejsce. Czasami wystarczy dobudówka do domu. Umożliwi ona pozyskanie dodatkowej przestrzeni życiowej.

Dobudowa domu to nie remont

Zacznijmy od tego, że dobudowa domu to powiększenie już istniejącego budynku poprzez dodanie dodatkowych pomieszczeń lub pięter. Może zostać wykonana w poziomie lub w pionie. Dobudowa garażu do domu siłą rzeczy będzie czyniona w poziomie. Podobnie jak, dobudowa klatki schodowej, choć przecież schody piąć będą się w górę. W obu przypadkach bowiem zwiększy się obrys budynku.

Natomiast dobudówka w pionie, czyli w górę, polega na dobudowaniu piętra lub adaptacji poddasza z podniesieniem ścianki kolankowej. W takim przypadku zwiększa się powierzchnia użytkowa oraz wysokość nieruchomości.

Jednak dobudowa to nie remont i trzeba o tym pamiętać. Kwestię remontu, jak i tego, ile można dobudować do domu bez pozwolenia, regulują przepisy prawa budowlanego. A dokładnie art. 29 i 30 Ustawy z 17 lipca 1994 r. Prawo budowlane (z późn. zmianami). Art. 29 precyzuje, jakiego rodzaju inwestycje nie wymagają pozwolenia na budowę, a art. 30 wyjaśnia, jakie roboty budowlane wymagają zgłoszenia. W art. 29 czytamy: Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, budowa: 1) wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Zobacz także: Instalacja fotowoltaiczna – dlaczego warto po nią sięgnąć, ile kosztuje i czy można sfinansować ją kredytem?

Ile można dobudować do domu bez pozwolenia

Do domu można dobudować 35 m kw. bez pozwolenia oraz zgłoszenia (zgodnie z art. 29.2), lecz na działce nie może znaleźć się więcej niż dwa obiekty na każde 500 m². W przypadku rozbudowy wiaty powierzchnia bez pozwolenia i zgłoszenia wzrasta do 50 m² i dwóch obiektów na każde 1000 m² działki.

W 2015 r. złagodzone zostały przepisy dotyczące dobudowy i dzięki temu możliwe jest stworzenie dobudówki do domu bez pozwolenia na budowę. Jednak nie może ona wykraczać poza granice działki. Muszą być również zachowane odpowiednie odległości od jej granicy. Możliwa jest rozbudowa nieruchomości na zgłoszenie. Wtedy musisz jedynie złożyć w urzędzie dokumentację zawierającą opis zakresu, rodzaju i sposobu wykonywania robót budowlanych. W zgłoszeniu koniecznie jest również podanie planowanej daty rozpoczęcia prac. Nie może być to mniej niż 21 dni od złożenia zgłoszenia w urzędzie. Do zgłoszenia musisz dołączyć między innymi plan dobudówki do domu.

Ile kosztuje dobudówka?

Wiele osób interesuje zapewne, ile kosztuje dobudowa domu lub dobudowa garażu albo kotłowni.

Jednak nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje dobudówka. Zależy to bowiem od wielu czynników. Na ostateczną cenę takiej dobudówki do starego domu wpływ mają nie tylko ceny materiałów budowlanych, ale też cena projektu architektonicznego, maszyn budowlanych, robocizny i energii elektrycznej, niezbędnej do przeprowadzenia pracy. Znaczenie ma także lokalizacja. W dużym mieście dobudowa ganku lub dobudowa garażu do domu może być znacznie droższa, niż w małym miasteczku lub na wsi. A dobudowa wiatrołapu utrzymanego w stylu stal i szkło, może okazać się nieporównywalnie bardziej kosztowna od tego, ile kosztuje dobudowa balkonu, choć logistycznie i konstrukcyjnie wydaje się to zadaniem bardziej skomplikowanym.

Ważne jest przede wszystkim to, co budujemy, czy jest to tylko dobudowa tarasu na piętrze, czy bardziej poważna inwestycja, czyli dobudowa klatki schodowej, wymagająca np. wzmocnienia ściany nośnej budynku. Inaczej zatem będzie kształtował się koszt dobudówki drewnianej do domu murowanego, a inaczej dobudowa balkonu w bloku.

Ceny budowy jednego metra powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania sukcesywnie rosną. Według GUS w roku IV kwartale 2012 r. metr kosztował 4428 zł. Dziesięć lat później było to równo 5708 zł. Mowa oczywiście o budynku oddanym do użytkowania. W 2022 r. eksperci Expandera sprawdzili, że orientacyjny koszt budowy domu o powierzchni 100 m kw. wynosił ok. 350 tys. zł netto (do stanu deweloperskiego). Wykończenie takiego budynku w roku 2022 kosztowało od 60 do 80 tys. zł. W roku 2023 nastąpił ok. 15-procentowy wzrost kosztów materiałów budowlanych. Do tego doliczyć należy wzrost cen energii elektrycznej oraz robocizny. Dlatego osoby, którym zależy na tym, by zwiększyć powierzchnię posiadanej nieruchomości, albo poprawić komfort mieszkania, np. przez dobudowę wiaty czy garażu muszą się liczyć z faktem, że koszt jednego metra może się zmieniać z miesiąca na miesiąc. I raczej będzie to wzrost cen niż spadek. W takim przypadku warto mieć finansową poduszkę na czas budowy, tak by móc sprawnie zamknąć inwestycję, bez martwienia się o nieprzewidziane wydatki. Rozwiązaniem jest sięgnięcie po wsparcie finansowe, np. kredyt hipoteczny przeznaczony na rozbudowę nieruchomości. W znalezieniu takiego wsparcia pomogą np. specjaliści firmy Expander, którzy sprawdzą zdolność kredytową i znajdą kredyt dopasowany do potrzeb. Pytanie specjalistom Expandera warto zadać przed przystąpieniem do prac. Tak, by w razie kłopotów z finansowaniem dobudówki, nie przeżyć przykrego rozczarowania wynikającego choćby z niemożności wzięcia kredytu hipotecznego. W takim przypadku pracownicy Expandera nie tylko poinformują o tym wcześniej, ale też zaproponują inne rozwiązanie – np. pożyczkę gotówkową.

A może dobrze byłoby rozważyć małą życiową rewolucję, czyli sprzedaż mniejszego lokum i przeprowadzkę do bardziej obszernych czterech kątów? Firma Expander nie tylko pomoże znaleźć wymarzony dom czy mieszkanie, ale także dobierze dopasowane do możliwości finansowanie zakupu.

Zobacz także: Czym jest ekologiczny dom, ile kosztuje i jak najlepiej sfinansować jego budowę?

powiązane porady

Dom do 70 m2 bez pozwolenia – przejrzysty przewodnik dla inwestorów

Od 3 stycznia 2022 roku osoby marzące o własnej nieruchomości mogą wybudować dom o powierzchni do 70 m2 bez pozwolenia na budowę i konieczności

Czytaj więcej

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu a księga wieczysta i dziedziczeni...

Czym jest, jak działa i czy warto zakupić spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu? Dziedziczenie, księga wieczysta, wygaśnięcie prawa do lokalu –

Czytaj więcej

Odrolnienie działki: Koszt, ile trwa, procedura, w mieście

Marzy Ci się dom w mieście lub na obrzeżach i szukasz sposobu na obniżenie kosztów jego powstania? Kluczowy będzie tu zakup terenu w dobrej cenie, a

Czytaj więcej