Do jakiego wieku kredyt hipoteczny — przejrzysty przewodnik dla kredytobiorcó...
Kredyt hipoteczny jest kredytem długoterminowym spłacanym nierzadko przez 30, a nawet 35 lat. Z tego powodu jednym z najważniejszych elementów, które
Promesa kredytowa (promesa bankowa) to dokument wydawany najczęściej w procesie wnioskowania o kredyt hipoteczny. Czemu służy, jakie informacje zawiera i ile kosztuje wydanie promesy? Podpowiadamy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zgodnie z prawem banki mają 21 dni kalendarzowych na wydanie decyzji o przyznaniu kredytu hipotecznego. Czasem zdarza się jednak, że z różnych przyczyn kredytobiorcom bardzo zależy na tym, aby poznać realne szanse na kredyt nieco wcześniej. Skutecznym sposobem na osiągnięcie takiego celu może być złożenie wniosku o promesę kredytową (promesę bankową). Co to jest promesa bankowa?
Zatem, co to promesa kredytowa? Promesa kredytu to oficjalny dokument wydawany przez bank. Stanowi on obietnicę udzielenia kredytu w określonej wysokości. Podstawą wydania promesy udzielenia kredytu jest analiza danych zawartych we wniosku kredytowym, dodatkowych dokumentach (dochodowych i nieruchomości) oraz informacji pozyskanych z ogólnodostępnych baz takich jak BIK czy BIG-u.
Bank może wydać także warunkową promesę kredytową. Taki dokument wskazuje warunki, jakie musi spełnić wnioskodawca, aby otrzymać pozytywną decyzję kredytową. Może to być konieczność ustanowienia dodatkowych zabezpieczeń czy wpłata wkładu własnego w określonej wysokości.
Kredytodawca składa promesę do kredytu na piśmie, a jej czas obowiązywania (ważność) jest określony i wynosi zazwyczaj 60 dni.
Każdy bank stosuje własny wzór promesy kredytowej. Bez względu na formę, dokument powinien zawierać następujące informacje:
Czy promesa banku na udzielenie kredytu jest płatna? To zależy. Niektóre banki wydają promesy kredytowe bezpłatnie. W innych koszt otrzymania dokumentu wynosi od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Więcej szczegółów na ten temat możesz dowiedzieć się od eksperta finansowego.
Promesa bankowa to rodzaj obietnicy, którą po przeanalizowaniu danych z wniosku kredytowego oraz dokumentów dochodowych powziął bank. Jeśli po otrzymaniu promesy sytuacja życiowa lub finansowa wnioskującego ulegnie zmianie (kredytobiorca straci pracę, zmieni ją, jego rodzina się powiększy etc.). Jeśli tak się stanie, dodatkowe okoliczności mogą wpłynąć na decyzję kredytodawcy.
Jeśli bank wydał warunkową promesę kredytową, aby otrzymać pozytywną decyzję, konieczne jest spełnienie wskazanych w dokumencie warunków.
Wniosek o promesę na udzielenie kredytu warto złożyć, zwłaszcza jeśli:
Jeśli chcesz znaleźć kredytodawcę, który udzieli Ci finansowania na najlepszych warunkach, skorzystaj ze wsparcia eksperta — Expandera. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu eksperta Expandera krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces kredytowy: począwszy od wyboru banków, w których Twoje szanse na kredyt będą najwyższe, a warunki najlepsze, poprzez skompletowanie potrzebnych dokumentów, aż po wypełnienie i złożenie wniosku kredytowego. Ze względu na fakt, że specjalistę wynagradza kredytujący bank, jego pomoc jest dla Ciebie zupełnie darmowa.
Kredyt hipoteczny jest kredytem długoterminowym spłacanym nierzadko przez 30, a nawet 35 lat. Z tego powodu jednym z najważniejszych elementów, które
Prolongata kredytu to wydłużenie okresu spłaty finansowania w stosunku do wskazanego w umowie kredytowej terminu. Na czym w praktyce polega prolongata rat
Przed zawarciem umowy kredytowej warto dokładnie przeanalizować jej treść. Nie tylko po to, aby upewnić się, że zaproponowane przez kredytodawcę