Instalacja fotowoltaiczna – dlaczego warto po nią sięgnąć, ile kosztuje i czy można sfinansować ją kredytem?

Jeśli planujesz montaż paneli fotowoltaicznych, nie musisz finansować inwestycji z własnych środków finansowych. Alternatywnym rozwiązaniem jest sięgnięcie po kredyt bankowy. W artykule wyjaśnimy, czym jest kredyt na instalację fotowoltaiczną, jakie warunki trzeba spełnić, aby go otrzymać i jak krok po kroku go otrzymać.

Z tego tekstu dowiesz się:

  • czy można wziąć kredyt na panele fotowoltaiczne;
  • fotowoltaika kredyt – jak znaleźć ten na najlepszych warunkach;
  • fotowoltaika na kredyt czy się opłaca.

Instalacja fotowoltaiczna umożliwia pozyskiwanie energii ze światła słonecznego i tym samym zmniejszenie rachunków za prąd. Jej kluczową częścią są panele solarne.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Cena instalacji fotowoltaicznej zależy od kilku czynników. Są to m.in.: moc instalacji, zapotrzebowania gospodarstwa domowego na prąd, wielkości domu czy rodzaju samych paneli. Średni koszt takiej inwestycji waha się w granicach 15 – 25 tys. zł. W przypadku instalacji dla zakładu przemysłowego o nieco większym niż gospodarstwo domowe zapotrzebowaniu na energię koszt ten może wynosić około 30 – 40 tys. zł. Jeśli nie chcesz lub nie możesz sfinansować przedsięwzięcia z własnych środków finansowych, wartą przemyślenia alternatywą może być sięgnięcie po kredyt na fotowoltaikę.

Na co można przeznaczyć kredyt fotowoltaika?

Pożyczkę na fotowoltaikę można przeznaczyć na zakup paneli fotowoltaicznych, ich montaż oraz wykonanie przyłącza instalacji do sieci energetycznej. Co ważne, jeśli środkami z kredytu chcesz sfinansować zakup pompy ciepła (kredyt na fotowoltaikę i pompę ciepła) lub innych urządzeń opartych na odnawialnych źródłach energii, wymianę pieca czy farmę fotowoltaiczną (kredyt na farmę fotowoltaiczną), jak najbardziej jest to możliwe. Taki kredyt często określa się mianem kredytu na kredyt na odnawialne źródła energii czy na modernizację energetyczną. Kredyt na fotowoltaikę i pompę ciepła pozwoli więc pozyskać dodatkowe środki na wykonanie instalacji, która sprawi, że dom stanie się nie tylko bardziej przyjazny środowisku, ale także bardziej ekonomiczny w użytkowaniu.

Zobacz także: Czym jest ekologiczny dom, ile kosztuje i jak najlepiej sfinansować jego budowę?

Kredyt fotowoltaika – kto może go dostać?

Każdy z banków stawia wnioskującym o kredyt na fotowoltaikę nieco inne kryteria. Jako ogólny standard można uznać jednak, że dodatkowe środki może dostać osoba:

  • pełnoletnia, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, dokument tożsamości i numer PESEL;
  • będąca właścicielem domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego z księgą wieczystą wydzielonego w budynku jednorodzinnym;
  • posiadającą określony przez bank poziom dochodów;
  • posiadająca wymaganą przez kredytodawcę zdolność kredytową, czyli zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania w terminach figurujących w harmonogramie spłat.

Kredyt na fotowoltanike – warunki

W zależności od konkretnej instytucji finansowej w ramach kredytu na fotowoltaikę maksymalna kwota finansowania wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Spłata odbywa się w miesięcznych ratach nawet przez 10 lat.

Fotowoltaika na kredyt a ulga termomodernizacyjna

Czy kredyt na fotowoltaikę można odliczyć od podatku? Rozliczenia wydatków na instalację fotowoltaiczną (kupno i montaż paneli czy inne usługi związane z inwestycją) można dokonać w ramach ulgi termoizolacyjnej w rocznym zeznaniu podatkowym PIT. W przypadku jednego podatnika limit odliczenia wynosi 53 tys. zł, w przypadku małżeństwa – 106 tys. zł.

Zobacz także: Czym są stopy procentowe i dlaczego wszyscy kredytobiorcy się nimi interesują?

Fotowoltaika na kredyt – czy warto?

Jeśli nie jesteś w stanie sfinansować instalacji fotowoltaicznej z własnych środków, sfinansowanie inwestycji pieniędzmi z kredytu okaże się świetnym pomysłem. Dzięki niej jesteś w stanie bowiem wygenerować odczuwalne dla portfela oszczędności.

Fotowoltaika – leasing czy kredyt?

Obecnie najczęściej wybieraną (oczywiście oprócz gotówkowej) opcją finansowania inwestycji fotowoltaicznej jest kredyt. Wynika to nie tylko z korzystniejszych warunków finansowania, ale także z faktu, że leasing przynosi korzyści podatkowe wyłącznie przedsiębiorcom. A na montaż paneli fotowoltaicznych często decydują się osoby fizyczne.

Najtańszy kredyt na fotowoltaikę – tylko ze wsparciem eksperta

Fotowoltaika na kredyt? Jeśli chcesz sfinansować montaż instalacji fotowoltaicznej środkami z kredytu, nie sięgaj po przypadkową ofertę. Znalezienie szytego na miarę produktu powinno być wynikiem wnikliwego porównania dostępnych na rynku ofert. Jeśli nie chcesz lub nie możesz zrobić tego samodzielnie, oddaj tę kwestię w ręce eksperta – Expandera. Specjalista porówna dla Ciebie dostępne na rynku oferty i pomoże wybrać tę, która najlepiej odpowie na Twoje potrzeby. To jednak nie wszystko. Wesprze Cię także na każdym etapie procesu kredytowego – pomoże wypełnić wniosek, zgromadzić niezbędne załączniki i obiektywnie doradzi, w którym banku będziesz miał największe szanse na pozyskanie finansowania. A za swoje usługi nie weźmie od Ciebie ani złotówki.

Zobacz także: Czym jest kosztorys inwestorski, jakie informacje powinien zawierać i kto ma obowiązek go sporządzić?

powiązane porady

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca — przejrzysty przewodnik dla cudzoziemców

Jak wynika z danych GUS, na koniec lipca 2023 r. liczba obcokrajowców wykonujących pracę w naszym kraju wyniosła 996,5 tys. Czy legalnie zatrudnieni

Czytaj więcej

Kredyt obrotowy: co to jest i jakie niesie korzyści

Prowadzenie firmy wymaga czasami żelaznych nerwów. Szczególnie wtedy, gdy kontrahenci nie spieszą się z regulowaniem należności, a firma musi

Czytaj więcej

Kredyt hipoteczny bez ślubu – przejrzysty przewodnik dla przyszłych kredytob...

Czy para, która nie zawarła związku małżeńskiego, może wspólnie wnioskować o kredyt hipoteczny? Jakie warunki muszą spełnić kredytobiorcy, aby

Czytaj więcej