Ile się czeka na kredyt hipoteczny — przejrzysty przewodnik dla kredytobiorców

W przeciwieństwie do kredytu gotówkowego, samochodowego czy ratalnego, w przypadku kredytów hipotecznych prawo nakłada na banki obowiązek wydania decyzji w określonym terminie. Ile się czeka na kredyt hipoteczny? Sprawdźmy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • ile trwa przyznanie kredytu hipotecznego;
  • kiedy wydanie decyzji o udzieleniu kredytu hipotecznego może się opóźnić;
  • ile trwa uruchomienie kredytu hipotecznego po zawarciu umowy;
  • jak dostać decyzję kredytową jak najszybciej.

Ze względu na długoterminowy charakter, wysokie kwoty, które pożyczają banki oraz konieczność ustanowienia zabezpieczeń, kredyty hipoteczne to produkty o stosunkowo skomplikowanej strukturze. Z tego powodu wydanie decyzji kredytowej trwa zdecydowanie dłużej niż w przypadku kredytów gotówkowych, samochodowych czy ratalnych. Jak długo czeka się na kredyt hipoteczny obecnie?

Ile wynosi czas oczekiwania na kredyt hipoteczny według przepisów?

Ile czasu ma bank na rozpatrzenie wniosku o kredyt hipoteczny? Zgodnie z zapisami Ustawy o kredycie hipotecznym banki mają obowiązek wydania decyzji kredytowej w ciągu 21 dni od momentu dostarczenia prawidłowo wypełnionego wniosku kredytowego wraz z kompletem dodatkowych, wymaganych przez kredytodawcę dokumentów. Ile trwa procedura kredytu hipotecznego w praktyce? Czy banki rzeczywiście wywiązują się ze wskazanego prawem terminu?

Czytaj także: Kredyt hipoteczny bez ślubu

Kredyt hipoteczny — ile się czeka w praktyce?

Ile czeka się na decyzję kredytu hipotecznego w praktyce? To, ile trwa załatwienie kredytu hipotecznego, zależy przede wszystkim od liczby złożonych wniosków, a co za tym idzie aktualnego obłożenia analityków kredytowych. W większości przypadków banki rzeczywiście wydają decyzję w trakcie przepisowych 3 tygodni. W szczególnych przypadkach czas oczekiwania na decyzje kredytu hipotecznego może się jednak wydłużyć. Dobrym przykładem takiego scenariusza był rządowy program Bezpieczny Kredyt 2%. Zainteresowanie hipotekami na preferencyjnych warunkach było tak duże, że pracownicy banków zwyczajnie nie wyrabiali się z analizowaniem wniosków, a na decyzję kredytową trzeba było poczekać nawet 4 czy 5 tygodni. Ile czasu na uruchomienie kredytu od podpisania umowy ma kredytodawca?

Ile się czeka na kredyt po wizycie rzeczoznawcy?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. W zależności od banku proces wyceny nieruchomości może odbywać się w nieco inny sposób i w różnych momentach procedury kredytowej. Aby przyspieszyć decyzję, można wykonać także wycenę nieruchomości na własną rękę. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto upewnić się jednak uprzednio, że bank ją zaakceptuje.

Podpisanie umowy kredytowej a uruchomienie kredytu

Ile czasu ma bank na przelew kredytu hipotecznego po zawarciu umowy z kredytobiorcą? Uruchomienie kredytu hipotecznego odbywa się zgodnie z zapisami umowy kredytowej po spełnieniu określonych wymagań. Jeśli kredytobiorca nie zwleka ze spełnienie warunków uruchomienia finansowania, na wykonanie przelewu kredytodawca ma od 3 do 10 dni (w zależności od konkretnego banku). Transfer środków często odbywa się jednak szybciej.

Ile trwa zakup mieszkania na kredyt?

Jeśli wiesz już, ile czeka się na kredyt i ile czasu ma bank na wypłatę kredytu hipotecznego, sprawdźmy, ile trwa cały proces zakupu mieszkania na kredyt. Cały proces zakupu mieszkania na kredyt może trwać zarówno stosunkowo długo (np. kilka miesięcy), jak i krótko (np. 30 dni). Wiele zależy tu przede wszystkim od tempa negocjacji sprzedającego i kupującego, tempa dostarczenia potrzebnych do kredytu dokumentów (zarówno dokumentów dochodowych, jak i tych dotyczących nieruchomości), jak również dostępności notariusza i liczby wniosków kredytowych czekających na analizę pracowników banku.

Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania — tylko z pomocą eksperta

Zastanawiasz się, ile trwa uzyskanie kredytu hipotecznego w Twoim banku właśnie teraz? Zależy Ci na czasie i boisz się, że termin wydania decyzji się przedłuży? Jeśli chcesz uniknąć przedłużającego się oczekiwania na decyzję banku i jak najszybciej sfinalizować niezbędne formalności, skorzystaj z pomocy eksperta — Expandera. Wbrew pozorom specjalista pomoże Ci nie tylko w wyborze banku, który zaoferuje Ci najlepsze warunki finansowania, wypełnieniu wniosku i skompletowaniu niezbędnych dokumentów. Dzięki praktycznemu doświadczeniu pomoże także uzyskać jak najszybszą decyzję. W jaki sposób? Na przykład może złożyć wniosek w oddziale banku w mniejszej miejscowości, w której obłożenie kredytowej jest mniejsze, niż w stolicy (lub innym dużym mieście). Ze względu na fakt, że specjalistę wynagradza kredytujący bank, jego pomoc jest dla Ciebie zupełnie darmowa.

Czytaj także: Kupno mieszkania z hipoteką: jak zrealizować transakcję kupna nieruchomości z kredytem hipotecznym?

powiązane porady

Do jakiego wieku kredyt hipoteczny — przejrzysty przewodnik dla kredytobiorcó...

Kredyt hipoteczny jest kredytem długoterminowym spłacanym nierzadko przez 30, a nawet 35 lat. Z tego powodu jednym z najważniejszych elementów, które

Czytaj więcej

Czym jest prolongata kredytu — przejrzysty przewodnik dla kredytobiorców

Prolongata kredytu to wydłużenie okresu spłaty finansowania w stosunku do wskazanego w umowie kredytowej terminu. Na czym w praktyce polega prolongata rat

Czytaj więcej

Sprawdzenie umowy kredytu hipotecznego — przejrzysty przewodnik dla kredytobio...

Przed zawarciem umowy kredytowej warto dokładnie przeanalizować jej treść. Nie tylko po to, aby upewnić się, że zaproponowane przez kredytodawcę

Czytaj więcej