Ile wynoszą koszty notarialne przy zakupie mieszkania?

Koszty notarialne przy zakupie mieszkania składają się z taksy notarialnej, czyli kosztów sporządzenia aktu notarialnego oraz podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w przypadku zakupu nieruchomości na rynku wtórnym. Wyjaśniamy, kto płaci za umowę przedwstępną u notariusza, kto ponosi koszty notarialne przy zakupie mieszkania od dewelopera i jak ogólnie kształtują się koszty notarialne zakupu mieszkania. 

Gdy kupujesz nieruchomość, zwykle bierzesz pod uwagę jej cenę netto, wysokość miesięcznych rat kredytu i codzienne koszty utrzymania. Mało kto pamięta o kosztach notarialnych przy zakupie mieszkania.

Zakup mieszkania – jakie są koszty notarialne

Podstawą kosztów notarialnych zakupu nieruchomości jest taksa notarialna. Oznacza to koszt, jaki notariusz pobiera za wykonanie czynności prawnej – w tym przypadku stworzenie dokumentacji prawnej przy zakupie lub sprzedaży domu czy mieszkania. Wysokość tej opłaty zależy od rodzaju czynności i wartości transakcji. Koszty notarialne zakupu mieszkania będą w zasadzie takie same w każdej kancelarii, ponieważ notariusze ustalają ich wysokość na podstawie ministerialnych tabel. Wysokość maksymalnych opłat jest określona w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 r. Należy jednak dodać, że w przypadku zakupu mieszkania lub domu, zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym, notariusze mogą naliczyć opłatę nie wyższą niż 50% stawki maksymalnej.

Notariusz może pobrać opłatę niższą niż maksymalna wskazana w poniższej tabeli, ale nigdy wyższą. W praktyce jednak notariusze pobierają zwykle kwoty właśnie w maksymalnej wysokości. Aby poznać pełne koszty notarialne przy kupnie mieszkania, należy doliczyć do nich podatek VAT. Dodajmy, że te same zasady dotyczą obliczania kosztów notarialnych kupna działki.

Maksymalne koszty notarialne w 2023 r.

Wartość nieruchomości Najwyższa wysokość taksy przy zakupie mieszkania lub domu Taksa maksymalna
do 3000 zł 50% taksy maksymalnej + VAT 100 zł;
powyżej 3000 zł do 10.000 zł 50% taksy maksymalnej + VAT 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł;
powyżej 10.000 zł do 30.000 zł 50% taksy maksymalnej + VAT 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10.000 zł;
powyżej 30.000 zł do 60.000 zł 50% taksy maksymalnej + VAT 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30.000 zł;
powyżej 60.000 zł do 1.000.000 zł 50% taksy maksymalnej + VAT 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60.000 zł;
powyżej 1.000.000 zł do 2.000.000 zł 50% taksy maksymalnej + VAT 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1.000.000 zł;
powyżej 2.000.000 zł 50% taksy maksymalnej + VAT 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2.000.000 zł, nie więcej jednak niż 10.000 zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej, nie więcej niż 7500 zł

Ile wyniesie taksa dla mieszkania o wartości 500 000 zł

Jeśli więc mieszkanie jest kupowane np. za 500 000 zł, to taksa wyniesie nie więcej niż 1 703,55 zł. Taksa maksymalna wyniesie bowiem 2770 zł (1100 zł+0,4%*(500 000 zł – 60 000 zł). Połowa tej kwoty to 1385 zł. Po doliczeniu 23% VAT jest to 1703,55 zł.

Koszty notarialne przy zakupie mieszkania od dewelopera i z rynku wtórnego

Jakie są koszty notarialne przy zakupie mieszkania poza taksą i VAT-em? W zależności od tego, czy jest to nieruchomość nabywana na rynku pierwotnym czy wtórnym, płaci się także tak zwane PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych, a konkretnie od umowy sprzedaży nieruchomości. Wynosi on 2 proc. ceny mieszkania, czyli w przypadku zakupu nieruchomości z rynku wtórnego za 500 tys. zł dodatkowo zapłacisz 10 tys. zł podatku. Podatek należy uiścić w ciągu 14 dni od powstania obowiązku podatkowego, czyli sporządzenia umowy kupna-sprzedaży. Można to zrobić bezpośrednio u notariusza i wtedy kwota doliczana jest do ogólnych kosztów notarialnych zakupu mieszkania. Zwolnieni są z niego kupujący mieszkania komunalne lub spółdzielczo-własnościowe.

Jeśli zdecydujesz się na zakup nowego mieszkania bezpośrednio od dewelopera, to koszty będą nieco niższe, ponieważ podatek od usług cywilnoprawnych jest pobierany od dewelopera. Warto jednak zauważyć, że pozostałe koszty notarialne, takie jak koszt sporządzenia aktu notarialnego, wzrastają proporcjonalnie do wartości transakcji. W przypadku zakupu nowej nieruchomości, trzeba dodać jeszcze koszty związane z założeniem księgi wieczystej oraz dokonaniem wpisu prawa własności w księdze wieczystej nieruchomości. W przypadku kredytu hipotecznego, należy również uwzględnić koszty związane z wpisaniem hipoteki zwykłej do księgi wieczystej nieruchomości. W przypadku zakupu nieruchomości od dewelopera podatek VAT zawarty jest w cenie.

Zobacz także: Ile kosztuje budowa garażu?

Kto płaci za notariusza przy sprzedaży mieszkania

Przyjęło się, że na rynku wtórnym zarówno przy umowie przedwstępnej, jak i ostatecznej kupna mieszkania koszty notarialne ponosi kupujący. Analogicznie – zwyczajowo to kupujący płaci za notariusza przy kupnie mieszkania od dewelopera. Podkreślamy jednak, że jest to kwestia zwyczaju, a nie prawa i nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustalać indywidualnie, kto ponosi koszty notarialne przy zakupie mieszkania.

Podsumujmy: Maksymalne koszty notarialne kupna mieszkania, tak jak i innych nieruchomości, są stałe i ogólnodostępne. Ich wysokość i podstawę określa minister sprawiedliwości. Stawki, pomimo wysokiej inflacji, nie zmieniły się od 2022 r.

Opłata składa się z:

– taksy notarialnej + VAT

– podatku PCC w przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym od osób fizycznych i przedsiębiorców wystawiających fakturę bez podatku VAT (poza komunalnymi i kupowanymi od spółdzielni).

Kto płaci za notariusza przy zakupie mieszkania? Jest to kwestią zwyczajową. Przyjęło się, że jest to kupujący – zarówno w przypadku umowy przedwstępnej, jak i umowy kupna mieszkania.

Dlaczego warto skorzystać z usług doradcy Expandera?

Expander to silna marka z 22-letnim doświadczeniem na rynku. Nasi specjaliści znają specyfikę transakcji na rynku nieruchomości od podszewki. Niezmiennie służą klientom profesjonalnym wsparciem w wyborze najlepszego kredytu hipotecznego spośród oferty kilkudziesięciu banków działających na polskim rynku.

Zobacz także: Co sprawdzić przed kupnem działki?

powiązane porady

Dom do 70 m2 bez pozwolenia – przejrzysty przewodnik dla inwestorów

Od 3 stycznia 2022 roku osoby marzące o własnej nieruchomości mogą wybudować dom o powierzchni do 70 m2 bez pozwolenia na budowę i konieczności

Czytaj więcej

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu a księga wieczysta i dziedziczeni...

Czym jest, jak działa i czy warto zakupić spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu? Dziedziczenie, księga wieczysta, wygaśnięcie prawa do lokalu –

Czytaj więcej

Odrolnienie działki: Koszt, ile trwa, procedura, w mieście

Marzy Ci się dom w mieście lub na obrzeżach i szukasz sposobu na obniżenie kosztów jego powstania? Kluczowy będzie tu zakup terenu w dobrej cenie, a

Czytaj więcej