Odbiór mieszkania od dewelopera – warto być przygotowanym

Kupiłeś mieszkanie od dewelopera? A może planujesz to zrobić? Wyjaśniamy, jak powinny przebiegać kolejne kroki odbioru. Podpowiadamy także, kiedy następuje odbiór i jak się do niego przygotować.

Pandemia koronawirusa nie zatrzymała deweloperów. Jak pokazują statystyki, w III kwartale 2020 r. sprzedaż nowych mieszkań wzrosła niemal dwukrotnie. Nic dziwnego. Zakup nieruchomości to świetny (i bezpieczny) sposób na ulokowanie kapitału i długofalowe inwestycje. Chcesz kupić mieszkanie w stanie deweloperskim? A może już to zrobiłeś. Jak odebrać mieszkanie od dewelopera? Jak wygląda odbiór mieszkania od dewelopera w praktyce?

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera jest jednym z ostatnich, wyczekiwanych przez właścicieli etapem transakcji. Po jego zakończeniu, przeniesieniu własności i otrzymaniu kluczy będziesz mógł rozpocząć wykańczanie wnętrza, a już niebawem – zamieszkać w wymarzonym M. Obowiązek przeprowadzenia odbioru technicznego nakłada na inwestorów ustawa deweloperska obowiązująca od 2011 r.

Odbiór techniczny mieszkania co to znaczy?

Odbiór techniczny mieszkania to nic innego jak weryfikacja stanu nieruchomości przed oddaniem jej do użytkowania. Jeśli na tym etapie okaże się, że poszczególne elementy nieruchomości wymagają poprawek, to ostateczny moment, aby zgłosić je deweloperowi. Odbiór techniczny mieszkania możesz przeprowadzić sam lub z pomocą fachowca, np. z inspektorem nadzoru budowlanego. Jeśli nigdy wcześniej nie realizowałeś takich czynności, a prace budowlane to dla Ciebie „czarna magia”, wsparcie doświadczonego specjalisty okaże się na wagę złota.

Kiedy następuje odbiór mieszkania od dewelopera?

Jak wskazują zapisy ustawy deweloperskiej, odbiór mieszkania musi nastąpić po zawiadomieniu o zakończeniu budowy. Co po odbiorze mieszkania od dewelopera? Etap ten poprzedza przeniesienie własności – podpisanie umowy sprzedaży i odbiór kluczy.

Przeczytaj także: Chcesz kupić mieszkanie lub dom? Sprawdź, dlaczego warto skorzystać z pomocy eksperta

Odbiór mieszkania od dewelopera lista przydatnych narzędzi

Jak przygotować się do odbioru mieszkania od dewelopera? Zanim wyruszysz na odbiór techniczny mieszkania lub domu, przygotuj:

  • plan mieszkania i rzuty;
  • kątownik,
  • taśmę mierniczą,
  • miarę i dalmierz laserowy
  • aparat fotograficzny lub smartfon z aparatem;
  • poziomicę,
  • ciężarek na sznurku
  • probówkę w formie śrubokręta ze wskaźnikiem prądu,
  • piłeczkę, która pozwoli w prosty sposób sprawdzić, czy podłogi są równe;
  • pasek papieru, najlepiej grubszego niż standardowy papier do drukarki.

Na spotkanie z deweloperem zabierz też umowę z wynotowanymi normami budowlanymi.

Odbiór mieszkania od dewelopera na co zwrócić uwagę

Co sprawdzić przy odbiorze mieszkania od dewelopera? Realizując odbiór techniczny mieszkania, skup się zwłaszcza na:

  • kątach prostych – ich poprawność zweryfikujesz przy pomocy kątownika;
  • stanie ścian – powinny być nie tylko proste, ale także gładkie, z równo nałożonym tynkiem, bez wybrzuszeń i fałd;
  • drzwiach i ościeżnicach – sprawdź, czy rozmieszczenie ościeżnic i drzwi zgadza się z pierwotnym projektem oraz czy staranność montażu nie budzi wątpliwości;
  • poprawnym działaniu instalacji elektrycznej;
  • poprawnym działaniu wentylacji (kartka papieru przyłożona do kratki wentylacyjnej powinna się sama utrzymać);
  • stolarce okiennej – aby sprawdzić szczelność okien, wykorzystaj… papierowy pasek. Umieść go między otartym skrzydłem okiennym a ościeżnicą, zamknij skrzydło, a następnie spróbuj wyciągnąć papier (jak nietrudno zgadnąć, jeśli bez oporu wyfrunie – szczelność okien pozostawia wiele do życzenia);
  • instalację grzewczą – umiejscowienie grzejników, emitowane przez nie ciepło (jeśli odbierasz mieszkanie w sezonie grzewczym), możliwość odkręcenia zaworów.

Podczas odbioru technicznego mieszkania deweloper i właściciel spisują protokół przekazania i odbioru technicznego lokalu. Obowiązkiem dewelopera jest także przekazanie gwarancji na mieszkanie oraz dokumentacji powykonawczej (po przeprowadzeniu wszystkich czynności).

Odbiór techniczny powierzchni dodatkowych

Odbiorowi technicznemu podlegają także przynależne do mieszkania powierzchnie dodatkowe: miejsce garażowe, komórka lokatorska czy balkon. Sprawdź, czy ich umiejscowienie i parametry zgadzają się z założeniami, a wykonanie nie budzi oczywistych wątpliwości.

Sprawdź gdzie spośród 12 banków zapłacisz najniższą ratę za Twoje wymarzone mieszkanie >>

Kredyt na mieszkanie deweloperskie możesz liczyć na pomoc eksperta

Planujesz zakup mieszkania od dewelopera? Chcesz sfinansować transakcję kredytem hipotecznym? Nie podejmuj decyzji pod wpływem impulsu. Skorzystaj z pomocy Expandera – lidera rynku pośrednictwa finansowego i ciesz się tanim kredytem hipotecznym na najlepszych warunkach.

Znając Twoje preferencje i oczekiwania, ekspert znajdzie dla Ciebie szyty na miarę kredyt. Zyskasz także kompleksową pomoc na każdym etapie procesu kredytowego: podczas gromadzenia dokumentów, wypełniania wniosku kredytowego i finalizacji formalności. Specjalista cierpliwie odpowie na pytania, wyjaśni niejasności i rozwieje ewentualne wątpliwości, a za jego pomoc nie zapłacisz ani złotówki. Bez względu na to, którą ofertę wybierzesz i jaką decyzję wyda bank. Korzystając ze wsparcia Expandera z pewnością nie stracisz. Możesz za to naprawdę sporo zyskać.

Umów się na spotkanie z ekspertem i odbierz zniżki warte nawet kilka tys. złotych >>

Czy wiesz, że...

różnica w koszcie między najtańszym, a najdroższym kredytem hipotecznym przy kredycie o wartości 400 tys. może wynosić
nawet 96 tys. zł?*

Umów konsultację
Nota prawna

powiązane porady

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca — przejrzysty przewodnik dla cudzoziemców

Jak wynika z danych GUS, na koniec lipca 2023 r. liczba obcokrajowców wykonujących pracę w naszym kraju wyniosła 996,5 tys. Czy legalnie zatrudnieni

Czytaj więcej

Kredyt obrotowy: co to jest i jakie niesie korzyści

Prowadzenie firmy wymaga czasami żelaznych nerwów. Szczególnie wtedy, gdy kontrahenci nie spieszą się z regulowaniem należności, a firma musi

Czytaj więcej

Kredyt hipoteczny bez ślubu – przejrzysty przewodnik dla przyszłych kredytob...

Czy para, która nie zawarła związku małżeńskiego, może wspólnie wnioskować o kredyt hipoteczny? Jakie warunki muszą spełnić kredytobiorcy, aby

Czytaj więcej