Przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość — przejrzysty przew...
Zabezpieczeniem spłaty każdego kredytu hipotecznego jest hipoteka — ograniczone prawo rzeczowe ustanawiane na nieruchomości. W artykule wyjaśnimy, czym
Czy para, która nie zawarła związku małżeńskiego, może wspólnie wnioskować o kredyt hipoteczny? Jakie warunki muszą spełnić kredytobiorcy, aby decyzja banku była pozytywna? W jakich okolicznościach wspólny kredyt hipoteczny nie będzie dobrym pomysłem? W artykule odpowiemy na te i inne pytania przyszłych kredytobiorców.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kredyt hipoteczny to celowy kredyt długoterminowy. Pozyskane z jego tytułu środki można przeznaczyć więc wyłącznie na konkretny cel. Może być to m.in.:
Wniosek o kredyt hipoteczny może złożyć małżeństwo, pojedynczy kredytobiorca albo grupa osób, np. rodzic z dzieckiem lub para, która nie zawarła małżeństwa. Pozyskanie kredytu hipotecznego dla par przez osoby żyjące w nieformalnym związku jest więc nie tylko możliwe, ale także często praktykowane.
Kiedy kredyt na mieszkanie na dwie osoby okaże się korzystnym rozwiązaniem? Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym spłacanym z reguły przez 20, 30, a nawet 35 lat. Kredyt hipoteczny dla pary bez ślubu jest więc dobrym wyborem dla osób, które chcą iść wspólnie przez życie i marzą o kupnie własnego M. Taka decyzja okaże się zasadna zwłaszcza w sytuacji, jeśli żaden z kredytobiorców nie może pozwolić sobie na to, by kupić nieruchomość samodzielnie (np. z powodu niewystarczającej zdolności kredytowej). Jeśli o dodatkowe środki wnioskują co najmniej dwie osoby, kredytodawca bierze bowiem pod uwagę dochody i obciążenia każdej z nich. Zakładając, że wpływy są odpowiednio wysokie, źródło zatrudnienia – stabilne, a comiesięczne wydatki nie są wyższe niż dochody – para bez ślubu ma zdecydowanie większe szanse na otrzymanie wspólnego kredytu niż każda z osób pojedynczo.
Wbrew pozorom, wspólny kredyt bez ślubu nie zawsze będzie dobrym wyborem. Jeśli jedna z osób ma kiepską historię kredytową, mierzy się z bankową windykacją lub zajęciem komorniczym, szanse na pozyskanie dodatkowych środków będą niemal zerowe. Nawet jeśli drugi kredytobiorca posiada stabilne źródło dochodów i wysokie wpływy. Wzięcie wspólnego kredytu hipotecznego bez ślubu może okazać się także ryzykowne, jeśli od dłuższego czasu związek przeżywa kryzys, a wspólna przyszłość pary stoi pod dużym znakiem zapytania. Warto bowiem wiedzieć, że w oczach banku kredytobiorcy solidarnie odpowiadają za spłatę – kredyt mieszkaniowy dla pary bez ślubu może wiązać ich ze sobą przez kolejne kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.
Czy kredytobiorcy wciąż muszą spłacać kredyt partnerski na mieszkanie, jeśli ich drogi się rozeszły? Rozstanie pary, która sięgnęła po wspólny kredyt hipoteczny… nie zmienia dla banku właściwie nic. Kredytobiorcy wciąż mają bowiem obowiązek terminowej spłaty zobowiązania – bez względu na to, czy pozostają parą, czy też nie. Jakie są możliwe scenariusze, które pozwolą byłym już partnerom uregulować sytuację spłaty kredytu hipotecznego dla par?
Zobacz także: Notarialne przepisanie kredytu na inną osobę – przejrzysty przewodnik dla kredytobiorców
Kto może dostać kredyt na mieszkanie dla pary bez ślubu? Każdy kredytodawca stosuje własne zasady przyznawania kredytów. Jako niepisany standard można jednak uznać, że dodatkowe środki ma szansę otrzymać osoba:
W przypadku kredytu hipotecznego dla par pierwsze dwa warunki musi spełnić każdy z kredytobiorców. W przypadku zdolności kredytowej kluczowe jest, aby wspólna zdolność do spłaty okazała się wystarczająca. Nawet jeśli każda z osób nie byłaby w stanie dostać kredytu w oczekiwanej wysokości samodzielnie.
Do złożenia wniosku kredytowego kredytobiorcy będą musieli przygotować:
Niezbędne będzie także dostarczenie dokumentów kredytowanej nieruchomości (ich lista zależy od rodzaju nieruchomości).
Udzielając wspólnego kredytu hipotecznego dla pary bez ślubu, banki biorą pod uwagę dochody (ich wysokość i źródło), wydatki i historię kredytową każdego z kredytobiorców. Następnie sumują wszystkie dane i przy użyciu specjalnych algorytmów szacują swoje ryzyko towarzyszące zawarciu umowy kredytowej. Warto jednak wiedzieć, że w zależności od banku zdolność kredytowa wnioskujących może różnić się o kilkadziesiąt, a nierzadko nawet kilkaset tysięcy złotych. Aby zwiększyć szanse na otrzymanie kredytu mieszkaniowego dla pary bez ślubu, warto dokładnie przeanalizować dostępne na rynku propozycje. Najlepiej z pomocą doświadczonego eksperta kredytowego.
Znalezienie szytego na miarę kredytu, który spełni potrzeby jednego kredytobiorcy to duże wyzwanie. W przypadku pary, która chce wnioskować o hipotekę wspólnie, będzie ono jeszcze większe. Jeśli zależy Ci na tym, by znaleźć szyty na miarę kredyt hipoteczny dla par, skorzystaj z profesjonalnego wsparcia. Specjalista Expandera pomoże wyselekcjonować banki, w których Wasza zdolność kredytowa będzie najwyższa, a warunki spłaty – najkorzystniejsze dla portfela. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu precyzyjnie oceni szanse na otrzymanie finansowania i podpowie, co możecie zrobić, aby poprawić zdolność do spłaty przed złożeniem wniosku. Ekspert pomoże także w wypełnieniu formularzy, skompletowaniu dokumentów, odpowie na wszelkie pytania i rozwieje wątpliwości. Ze względu na to, że wynagradza go kredytujący nieruchomość bank, za jego wsparcie nie zapłacisz ani złotówki.
Zobacz także: Wynajem czy kupno mieszkania – przejrzysty przewodnik dla poszukujących nowego lokum
Zabezpieczeniem spłaty każdego kredytu hipotecznego jest hipoteka — ograniczone prawo rzeczowe ustanawiane na nieruchomości. W artykule wyjaśnimy, czym
Choć szczyt zarobkowej emigracji mamy już za sobą, wciąż wielu Polaków wyjeżdża za granicę w celach zarobkowych. Dziś wyjaśnimy, czy osoba
Jak wynika z danych GUS, na koniec lipca 2023 r. liczba obcokrajowców wykonujących pracę w naszym kraju wyniosła 996,5 tys. Czy legalnie zatrudnieni