Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca — przejrzysty przewodnik dla cudzoziemców

Jak wynika z danych GUS, na koniec lipca 2023 r. liczba obcokrajowców wykonujących pracę w naszym kraju wyniosła 996,5 tys. Czy legalnie zatrudnieni cudzoziemcy mają szanse na kredyt hipoteczny? Podpowiadamy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czy polski bank może udzielić kredytu hipotecznego dla obywatela Ukrainy;
  • jakie są warunki kredytu hipotecznego dla obcokrajowca;
  • kredyt hipoteczny bez wkładu własnego dla Ukraińców — czy to możliwe.

Dla wielu cudzoziemców Polska jest atrakcyjnym kierunkiem emigracji, nie tylko zarobkowej. Obcokrajowcy z powodzeniem znajdują zatrudnienie, dokształcają się i zawierają związki. Chcąc związać przyszłość z Polską, wielu z nich rozważa także zakup własnego M. Czy osoba, która nie posiada polskiego obywatelstwa, może otrzymać hipotekę?

Zakup nieruchomości przez cudzoziemców

Zasady zakupu nieruchomości przez obywateli innych krajów reguluje ustawa z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców wraz z nowelizacjami. Zgodnie z jej zapisami obcokrajowiec może nabyć nieruchomość mieszkalną w Polsce. Zakup lokalu położonego w strefie nadgranicznej wymaga jednak zezwolenia ministra spraw wewnętrznych.

Kredyt hipoteczny dla Ukraińców i obywateli innych krajów — najważniejsze informacje

Wg danych ZUS na koniec 2023 roku liczba zarejestrowanych w Polsce cudzoziemców wyniosła 1 127 744 osoby. W ciągu 12 miesięcy przybyło ich w zusowskim systemie 64 483, co oznacza wzrost o 6,1 procent. Czy cudzoziemiec może sfinansować zakup mieszkania kredytem hipotecznym w polskim banku? Tak. W odpowiedzi na rosnącą falę emigracji banki chętnie udzielają kredytów hipotecznych obywatelom innych krajów.

Zobacz także: Czym jest wspólnota mieszkaniowa – przejrzysty przewodnik dla planujących kupno mieszkania

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca z kartą czasowego pobytu — tak czy nie?

Karta czasowego pobytu to dokument, który potwierdza tożsamość cudzoziemca. Umożliwia także, wraz z dokumentem podróży, do wielokrotnego przekraczania granicy bez konieczności uzyskania wizy. Otrzymanie kredytu hipotecznego z kartą czasowego pobytu jest możliwe, jednak nie we wszystkich bankach. Dodatkowym warunkiem jest także wymagany przez kredytodawców określony okres (z reguły kilka lub kilkanaście miesięcy) ważności karty od momentu złożenia wniosku o kredyt lub zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości.

Jakie wymagania musi spełnić kredytobiorca — obcokrajowiec?

Ustawa o kredycie hipotecznym nie precyzuje zasad udzielania kredytów osobom z innym obywatelstwem niż polskie. Obcokrajowiec może więc podobnie jak Polak, otrzymać hipotekę na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, wtórnego czy na kupno działki budowlanej. Jeśli zarabia w polskiej walucie, także w takowej bank wypłaci środki.

Do otrzymania hipoteki przez obcokrajowca potrzebne będą:

  • PESEL (wymagany przez niektóre banki);
  • adres zameldowania w Polsce (wymagany przez niektóre banki);
  • dokument tożsamości (np. paszport);
  • karta stałego lub czasowego pobytu;
  • zaświadczenie o wysokości i źródle dochodu w polskich złotych;
  • wypełnienie wniosku kredytowego;
  • posiadanie wymaganego przez kredytodawcę wkładu własnego (o możliwości otrzymania kredytu hipotecznego bez wkładu własnego dla Ukraińców przeczytasz w kolejnym akapicie).

Wszystkie dokumenty powinny być wystawione w języku polskim.

Niezbędnym warunkiem pozytywnej decyzji banku jest posiadanie zdolności kredytowej oraz pozytywna historia w Biurze Informacji Kredytowej.

Kredyt hipoteczny dla Ukraińców bez wkładu własnego — czy to możliwe?

Czy hipoteka dla Ukraińców bez wkładu własnego jest możliwa? Obywatele Ukrainy, podobnie jak Polacy mogą korzystać z rządowych programów preferencyjnych kredytów hipotecznych:

  • programu Rodzinny kredyt mieszkaniowy, który pozwala pozyskać finansowanie bez konieczności posiadania wkładu własnego;
  • programu Mieszkanie na start — unowocześnionej wersji Bezpiecznego Kredytu 2 proc. Mieszkanie na start umożliwia obniżenie oprocentowania hipoteki — w zależności od spełnienia określonych kryteriów — nawet do 0 proc. aż przez 10 lat. Zgodnie z zapowiedziami rządu program Mieszkania na start ruszy w drugiej połowie 2024 roku.

Kredyt hipoteczny dla Ukraińca — tylko z pomocą eksperta

Dla większości cudzoziemców przybywających do Polski oswojenie się z polską kulturą, językiem i przywyknięcie do tutejszych realiów życia jest dużym wyzwaniem. Samodzielne wnioskowanie o kredyt, bez znajomości zasad panujących w polskich bankach może być dla nich przeszkodą nie do pokonania. Jeśli jesteś cudzoziemcem i chcesz kupić w Polsce mieszkanie na kredyt — zaufaj ekspertowi — Expanderowi. Ekspert Expandera pomoże Ci wyselekcjonować banki, w których szanse na pozytywną decyzję kredytową będą największe, a Twoja zdolność kredytowa — najwyższa. Specjalista wesprze Cię także w zgromadzeniu dokumentów, wypełnieniu wniosku kredytowego oraz rozszyfrowaniu zapisów umowy kredytowej, które są dla Ciebie niezrozumiale. Ze względu na fakt, że wynagradza go kredytujący bank, usługi Expandera będą dla Ciebie zupełnie darmowe.

Zobacz także: Czym jest nieuregulowany stan prawny nieruchomości – przejrzysty przewodnik dla planujących zakup działki, mieszkania lub domu

powiązane porady

Kredyt obrotowy: co to jest i jakie niesie korzyści

Prowadzenie firmy wymaga czasami żelaznych nerwów. Szczególnie wtedy, gdy kontrahenci nie spieszą się z regulowaniem należności, a firma musi

Czytaj więcej

Kredyt hipoteczny bez ślubu – przejrzysty przewodnik dla przyszłych kredytob...

Czy para, która nie zawarła związku małżeńskiego, może wspólnie wnioskować o kredyt hipoteczny? Jakie warunki muszą spełnić kredytobiorcy, aby

Czytaj więcej

Wynajem czy kupno mieszkania – przejrzysty przewodnik dla poszukujących noweg...

Lepiej kupić czy wynająć mieszkanie – takie pytanie każdego dnia zadają sobie osoby marzące o nowym lokum. W artykule wyjaśnimy, która opcja okaże

Czytaj więcej