Mieszkanie Plus – praktyczny poradnik

Program Mieszkanie Plus jest elementem Narodowego Programu Mieszkaniowego. Na czym polega? Kto może wziąć w nim udział? Na jakich zasadach się odbywa? Podpowiadamy.

Program Mieszkanie Plus powstał w 2016 r. z inicjatywy rządu i jest jednym z projektów Narodowego Programu Mieszkaniowego. Jego celem jest wsparcie polskich rodzin, które nie mogą pozwolić sobie na zakup własnego mieszania z powodu niewystarczającej zdolności kredytowej. Zgodnie ze stanem obowiązującym na koniec 2020 r. liczba wybudowanych mieszkań oraz tych w budowie wyniosła 26 182.

Mieszkanie plus zasady

W ramach projektu Mieszkanie + beneficjenci mogą wnioskować o mieszkania z opcją taniego najmu lub najmu z dojściem do własności. W praktyce oznacza to, że po upływie określonego czasu (od 15 do 30 lat) i przy regularnym opłacaniu czynszu, mieszkanie staje się własnością najemców. Jako uzupełnienie programu Mieszkanie Plus rząd zaproponował także dopłaty do czynszu. Taka forma wsparcia jest dedykowana osobom i rodzinom słabiej uposażonym.

Mieszkanie plus jakie warunki

Aby skorzystać z programu Mieszkanie+, konieczne jest spełnienie dwóch kryteriów (mieszkanie plus – kryteria):

  • brak prawa własności lub współwłasności do mieszkania/domu i brak prawa do lokalu spółdzielczego,
  • zdolność czynszowa.

Program Mieszkanie Plus dla kogo?

Dla kogo Mieszkanie plus? Zasady programu nie określają limitu wieku i innych wymagań w stosunku do wnioskujących. Wniosek o Mieszkanie plus może złożyć więc zarówno małżeństwo, jak również osoba żyjąca w pojedynkę (mieszkanie plus dla singli). Co ważne jednak, kryteria pierwszeństwa mogą ustalać konkretne gminy. Wśród nich mogą znaleźć się np.: liczba dzieci, wykształcenie beneficjentów czy ewentualna niepełnosprawność.

Zobacz także: Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego w ramach Polskiego Ładu 

Mieszkanie Plus czynsz i inne opłaty ponoszone przez użytkowników

Wysokość czynszu w mieszkaniach z programu Mieszkanie Plus (mieszkanie plus czynsz) jest limitowana ustawowo (mieszkanie w TBS, czyli Towarzystwie Budownictwa Społecznego) lub ustalana przez władze samorządowe (budownictwo gminne). Jego kwota nie jest więc jednoznacznie określona. Wiele zależy tu przede wszystkim od rodzaju nieruchomości, jej wielkości, standardu wykończenia czy lokalizacji.

Mieszkanie Plus miasta biorące udział w programie

Mieszkania powstałe w ramach Mieszkanie Plus program są zlokalizowane przede wszystkim w dużych i średnich miastach w atrakcyjnych lokalizacjach z dobrym dostępem do komunikacji miejskiej, w pobliżu przedszkoli, szkół, sklepów i placówek medycznych. Do końca 2020 r. mieszkania w ramach programu oddano do użytku m.in. w Jarocinie, Białej Podlaskiej, Kępicach, Kępnie, Wałbrzychu czy Gdyni.

Mieszkanie dla rozwoju zamiast Mieszkanie Plus

Program Mieszkanie Plus był jednym z najbardziej ambitnych projektów, jakie postawił przed sobą rząd. Wiele wskazuje na to, że jego sukces okazał się mniejszy niż przypuszczano. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne. Jedną z najważniejszych był trudny dla branży budowlanej moment, w którym program ujrzał światło dzienne. Materiały budowlane drożały, podobnie jak koszty pracy fachowców. Budowanie okazało się więc droższe niż zakładał pierwotny plan. Duże znaczenie miały także modyfikacje pierwotnych założeń projektu i wynikające z nich przeszkody.

Wszystko wskazuje na to, że już niebawem rządowy program Mieszkanie Plus zastąpi Mieszkanie dla rozwoju. Oparty na zagranicznych modelach miałby bazować na przekazywaniu gruntów deweloperom na preferencyjnych dla nich warunkach. W zamian za tereny pod budowę mieliby oni przekazywać około 15-20 proc. mieszkań na potrzeby przyszłego programu Mieszkania Plus. Kolejnym pomysłem rządzących jest wynajmowanie gotowych mieszkań od TBS-ów i przekazywanie ich osobom najbardziej potrzebującym. Czy takie rozwiązanie okaże się strzałem w dziesiątkę? To z pewnością pokażą kolejne miesiące.

Alternatywa dla Mieszkania Plus i Mieszkania dla rozwoju

Alternatywą dla udziału w programach Mieszkanie Plus i Mieszkania dla rozwoju może być zaciągnięcie niedrogiego kredytu hipotecznego, przeznaczonego na zakup własnej nieruchomości. Nie masz zdolności kredytowej? Musisz wiedzieć, że nie wszystkie banki oceniają zdolność kredytową w identyczny sposób. Wykonując kalkulacje, każdy z nich wykorzystuje bowiem własne algorytmy. Jeśli kredytodawca A odmówił Ci finansowania, nie znaczy to wcale, że kredytodawca B postąpi dokładnie tak samo.

Bezpłatnie porównaj swoją zdolność kredytową z ekspertem finansowym

Kredyt hipoteczny? Ze wsparciem eksperta!

Aby realnie ocenić swoje szanse na kredyt, znaleźć dobrze dopasowane finansowanie i zwiększyć prawdopodobieństwo pozytywnej decyzji banku, skorzystaj ze wsparcia Expandera. Znając Twoje preferencje, możliwości i oczekiwania, doświadczony doradca porówna dostępne na rynku oferty, pokazując te najbardziej dostosowane do Twoich potrzeb.

Pomoże także skompletować potrzebne dokumenty, złożyć wniosek i dopełnić wszystkich niezbędnych formalności. Odpowie na pytania, rozwieje wątpliwości i wyjaśni niezrozumiałe zapisy umowy. Pamiętaj, że pomoc eksperta jest dla Ciebie zupełnie bezpłatna. Bez względu na to, którą ofertę wybierzesz i jaką decyzję wyda bank. W efekcie korzystając z pomocy Expandera możesz naprawdę sporo zyskać.

Czy wiesz, że...

różnica w zdolności kredytowej między bankami może wynosić
ponad 180 tys. zł?*

Sprawdź swoją
Nota prawna

powiązane porady

Przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość — przejrzysty przew...

Zabezpieczeniem spłaty każdego kredytu hipotecznego jest hipoteka — ograniczone prawo rzeczowe ustanawiane na nieruchomości. W artykule wyjaśnimy, czym

Czytaj więcej

Kredyt dla pracujących za granicą — przejrzysty przewodnik dla kredytobiorc...

Choć szczyt zarobkowej emigracji mamy już za sobą, wciąż wielu Polaków wyjeżdża za granicę w celach zarobkowych. Dziś wyjaśnimy, czy osoba

Czytaj więcej

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca — przejrzysty przewodnik dla cudzoziemców

Jak wynika z danych GUS, na koniec lipca 2023 r. liczba obcokrajowców wykonujących pracę w naszym kraju wyniosła 996,5 tys. Czy legalnie zatrudnieni

Czytaj więcej