Do jakiego wieku kredyt hipoteczny — przejrzysty przewodnik dla kredytobiorcó...
Kredyt hipoteczny jest kredytem długoterminowym spłacanym nierzadko przez 30, a nawet 35 lat. Z tego powodu jednym z najważniejszych elementów, które
Przed zawarciem umowy kredytowej warto dokładnie przeanalizować jej treść. Nie tylko po to, aby upewnić się, że zaproponowane przez kredytodawcę warunki zgadzają się z deklarowanymi, ale również w celu „wyłapania” ewentualnych błędów. Jakie są najpopularniejsze błędy w umowach kredytowych? Czy warto sięgnąć po płatną analizę umowy kredytowej? Podpowiadamy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Choć błędy w umowie kredytu hipotecznego (i innych kredytów), zdarzają się stosunkowo rzadko, przed podpisaniem dokumentu warto dokładnie sprawdzić, czy nie zawiera on literówek, niewłaściwych wartości (np. oprocentowania czy RRSO) czy innych nieprawidłowości. Zawarcie umowy z błędem może nieść za sobą nieprzyjemne i stresujące konsekwencje. Zdecydowanie lepiej więc „dmuchać na zimne” niż mierzyć się z konsekwencjami nieprzemyślanych działań. Jakie są zatem najpopularniejsze błędy w umowach kredytowych?
Choć nikt nie prowadzi statystyk dotyczących liczby i rodzaju błędów w umowach kredytowych, z naszego doświadczenia wynika, że najczęściej występujące w umowach kredytowych nieścisłości to:
Czy można wykonać samodzielne sprawdzanie umowy kredytowej? Jak to zrobić?
Czytaj także: Wypowiedzenie umowy kredytu przez bank
Co sprawdzić przed podpisaniem umowy kredytowej? Jeśli chcesz sprawdzić umowę kredytową samodzielnie, nie rób tego „w biegu”. Znajdź spokojną chwilę i upewnij się, że będziesz mógł usiąść w spokojnych i cichym miejscu, gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Sprawdzenie umowy kredytowej wymaga bowiem maksymalnego skupienia. Jeśli bank wydał promesę kredytową, miej ją pod ręką — z jej pomocą będziesz mógł precyzyjnie porównać koszty finansowania — na promesie i umowie. Co warto sprawdzić, zanim podpiszesz dokument?
Aby wykonać taką weryfikację, nie potrzebujesz fachowej wiedzy. Wystarczy jedynie czas, ważność i trochę cierpliwości. Jeśli chcesz pójść o krok dalej i sprawdzić, czy umowa kredytu nie zawiera zapisów, które nie są zgodne z prawem, możesz skorzystać z usługi sprawdzenia umowy kredytowej u prawnika specjalizującego się w prowadzeniu spraw z udziałem banków.
Jeśli chciałbyś zweryfikować zapisy dokumentu z pomocą eksperta, możesz zlecić sprawdzenie umowy kredytowej prawnikowi. Ile kosztuje sprawdzenie umowy kredytowej u profesjonalisty? To zależy przede wszystkim od lokalizacji i renomy kancelarii prawnej. Zazwyczaj usługa sprawdzenia umowy przed jej podpisaniem kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
Jeśli samodzielnie lub z pomocą specjalisty wykryłeś błędy w umowie kredytowej, jak najszybciej skontaktuj się z bankiem i przekaż konsultantowi informacje o nieścisłościach. Jeśli jeszcze nie podpisałeś dokumentu, a błąd okaże się rzeczywiście niedopatrzeniem, pracownik banku przygotuje nową wersję umowy z prawidłowymi danymi.
Chcesz, by specjalista przeanalizował Twoją umowę kredytową za darmo, bez żądnych dodatkowych kosztów? Skorzystaj z pomocy eksperta — Expandera. Specjalista Expandera wesprze Cię na każdym etapie procedury kredytowej: pomoże wybrać banki, które udzielą finansowania na najlepszych warunkach i z największą szansą na pozytywną decyzję, pomoże zgromadzić potrzebne dokumenty i przeanalizuje zapisy umowy kredytowej. Dzięki swojemu doświadczeniu sprawnie wyłapie ewentualne błędy i skontaktuje się z bankiem celem ich skorygowania. Ze względu na to, że eksperta wynagradza kredytujący bank, jego usługi będą dla Ciebie zupełnie darmowe.
Czytaj także: Ile się czeka na kredyt hipoteczny
Kredyt hipoteczny jest kredytem długoterminowym spłacanym nierzadko przez 30, a nawet 35 lat. Z tego powodu jednym z najważniejszych elementów, które
Prolongata kredytu to wydłużenie okresu spłaty finansowania w stosunku do wskazanego w umowie kredytowej terminu. Na czym w praktyce polega prolongata rat
WIBOR i WIRON to wskaźniki referencyjne wykorzystywane w konstrukcjach kredytów bankowych. W artykule w przejrzysty sposób wyjaśnimy, czym charakteryzuje