Kiedy ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania?
Są pewne sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe może nie wypłacić odszkodowania. I będzie miało ku temu pełne prawo, bo po prostu nie
Zawierając polisę ubezpieczeniową chcemy, aby jak najlepiej chroniła nas, naszych najbliższych, czy nasz majątek. Może być z tym problem, jeśli nie zapoznamy się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), a zwłaszcza z najważniejszymi dla klienta zapisami. W naszym artykule zdradzamy, na co zwrócić uwagę przed zawarciem ubezpieczenia.
Na rynku do wyboru mamy wiele rodzajów polis ubezpieczeniowych - ochrona może dotyczyć zarówno naszego życia, zdrowia, jak i mienia. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy sprecyzować, jakiego produktu potrzebujemy. Wybór może być niełatwy, a niektóre ubezpieczenia różnią się między sobą pozornie nieznaczącymi szczegółami. W takiej sytuacji warto zaczerpnąć porady ekspertów.
Czytaj także: Szukasz ubezpieczenia? Skontaktuj się ze specjalistami Expandera
Gdy uda nam się sprecyzować, jakiego rodzaju polisy potrzebujemy, to nie pozostaje nam nic innego jak bliżej przyjrzeć się jej konkretnemu zakresowi ochrony. Jest to bardzo ważne, gdyż w dużej mierze od tego zależy, czy w przypadku wystąpienia szkody ubezpieczyciel wypłaci nam pieniądze. Zakres ochrony zależy nie tylko od konkretnego produktu, ale bardzo często i wariantu. Dla przykładu: ubezpieczenie AC pojazdu w wersji podstawowej nie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym obejmuje ochroną kradzież auta.
Ważne: dokładnie zapoznajmy się z zakresem i sprawdźmy, czy polisa chroni nas przed skutkami zdarzeń, które mogą nas dotyczyć. Bez wykonania tego zadania nie będziemy w stanie wybrać najlepszego ubezpieczenia dla siebie.
Zawierając umowę, nie możemy pominąć paragrafów, wspominających o wyłączeniach. To właśnie one precyzują zdarzenia, za które ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności. Oznacza to dla nas, że jeśli dojdzie do wymienionej sytuacji, towarzystwo nie wypłaci nam odszkodowania. I w tym przypadku szkodę będziemy musieli naprawiać z własnej kieszeni.
Analizując warunki polisy, na pewno musimy chwilę zatrzymać się na sumie ubezpieczenia, czyli na kwocie, która jest górną granicą odpowiedzialności towarzystwa. Nierzadko zdarza się, że suma ta jest zbyt niska i w przypadku zaistnienia szkody, wypłacone środki nie wystarczą na jej likwidację. Dlatego koniecznie przyjrzyjmy się przedmiotowi ubezpieczenia i rzetelnie oceńmy jego wartość. Czasami warto wykupić droższe ubezpieczenie o szerszym zakresie niż borykać się z problemami po zaistnieniu szkody. Niektóre ubezpieczenia pozwalają zmienić wysokość sumy ubezpieczenia w trakcie trwania ochrony. Przed zakupem polisy warto poświęcić chwilę na analizę własnych potrzeb i ocenić nasze możliwości finansowe.
Przy zawieraniu umowy warto też sprawdzić, czy jest możliwość jej rozszerzenia, ewentualnego zawieszenia składek na określony czas, lub dokupienia dodatkowych pakietów ochronnych. Musimy pamiętać, że życie lubi zaskakiwać i warto wziąć pod uwagę dodatkowe możliwości, jakie daje określona polisa ubezpieczeniowa.
Zakres ochrony ubezpieczeniowej może być bardzo szeroki. Jednakże warto do tej kwestii podejść rozsądnie i ocenić swoje możliwości finansowe. Miejmy na uwadze, że co miesiąc, co kwartał albo raz w roku będziemy opłacać należną składkę. Jeśli nie będzie nas na nią stać i nie będziemy jej wpłacać, to umowa zostanie po pewnym czasie rozwiązana.
Podpisując każdą umowę, wyrażamy zgodę na jej warunki, więc koniecznością powinno być zapoznanie się z jej treścią. Brak takiego działania może zaowocować różnymi konsekwencjami. Powyżej przedstawiliśmy najważniejsze punkty, na które należy zwrócić uwagę. Jeśli przy wyborze polisy potrzebujecie pomocy, to zachęcamy do kontaktu z naszym ekspertem.
Czytaj także: Ubezpieczenie dobrowolne i obowiązkowe
Czy wiesz, że...
różnica w koszcie między najtańszym, a najdroższym kredytem hipotecznym przy kredycie o wartości 400 tys. może wynosić
nawet 96 tys. zł?*
*Wyliczenia oparte są o różnicę całkowitej kwoty do zapłaty przez konsumenta pomiędzy najdroższa a najtańszą oferta dostępną za pośrednictwem Expander przy użyciu następujących założeń: kwota kredytu – mieszkanie o wartości 400 000 zł, 20% wkładu własnego, kredyt na 25 lat. Obliczenia według stanu na dzień 23.03.2022 r.
Ostateczne warunki cenowe, jak również ostateczna decyzja kredytowa, uzależnione są od oceny zdolności kredytowej klienta dokonywanej przez bank.
Są pewne sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe może nie wypłacić odszkodowania. I będzie miało ku temu pełne prawo, bo po prostu nie
Suma ubezpieczenia i suma gwarancyjna oznaczają górną granicę kwoty, do której odpowiedzialny jest ubezpieczyciel. Jednak, mimo tego generalnego
Ubezpieczenia dzielimy na te, którym obowiązkowo musimy podlegać, gdyż tego wymagają przepisy oraz dobrowolne, które sami chcemy zakupić. Przyjrzyjmy