Umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy — przejrzysty przewodnik dla kredytobiorców
Umowa kredytu hipotecznego trwa z reguły kilkadziesiąt lat. W tym czasie kredytobiorcę może spotkać wiele nieprzewidzianych zdarzeń losowych, łącznie ze śmiercią. Czy w przypadku śmierci kredytobiorcy dług przechodzi na jego spadkobierców? Czy umorzenie spłaty kredytu jest możliwe? Sprawdźmy.
Z tego artykułu dowiesz się:
- na kogo przechodzi kredyt po śmierci kredytobiorcy;
- czy żyrant musi spłacać kredyt po śmierci kredytobiorcy;
- kredyt hipoteczny a śmierć współkredytobiorcy — jak to działa;
- jak działa ubezpieczenie kredytu na wypadek śmierci.
Kredyt hipoteczny to kredyt długoterminowy spłacany przez kilkanaście, a nierzadko kilkadziesiąt lat. Co dzieje się w sytuacji, jeśli w trakcie okresu spłaty kredytobiorca umrze? Czy jego śmierć spowoduje automatycznie rozwiązanie umowy kredytowej i anulowanie pozostałej do spłaty kwoty?
Kredyt a śmierć kredytobiorcy — najważniejsze informacje
W momencie śmierci kredytobiorcy umowa pomiędzy nim a bankiem przestanie obwiązywać. Nie oznacza to jednak, że dług nie rozpłynie się w jednak powietrzu, a bank anuluje pozostałą do spłaty kwotę. Zadłużenie stanie się częścią masy spadkowej, a obowiązek jego spłaty może spoczywać na spadkobiercach.
Kto spłaca kredyt po śmierci kredytobiorcy?
Jeśli zmarły nie pozostawił po sobie testamentu, dziedziczenie odbywa się wg porządku ustawowego. W praktyce oznacza to, że po zmarłym kredytobiorcy masę spadkową dziedziczą w kolejności:
- małżonek i dzieci,
- dzieci przysposobione i nieślubne (na równi z dziećmi ze związku małżeńskiego),
- wnuki,
- rodzice,
- rodzeństwo,
- zstępni spadkodawcy (dzieci i wnuki rodzeństwa),
- dziadkowie lub zstępni dziadkowie (wujostwo i stryjostwo).
Za spłatę kredytu po śmierci rodzica będą więc odpowiadać, przynajmniej w teorii — dzieci oraz małżonek zmarłego kredytobiorcy.
Jeśli spadkobiercy odrzucą spadek lub przyjmą go z dobrodziejstwem inwentarza (do wysokości aktywów), bank może wystosować roszczenia do kolejnych (wg wskazanej wyżej listy) osób.
Ubezpieczony kredyt a śmierć kredytobiorcy
Analizując kwestię śmierci kredytobiorcy w czasie trwania umowy kredytowej, warto wziąć pod lupę także kwestię ubezpieczenie kredytu hipotecznego w razie śmierci. Zdecydowana większość banków uzależnia przecież wydanie pozytywnej decyzji kredytowej od zawarcia umowy ubezpieczenia na życie. Czy spłatę ubezpieczonego kredytu po śmierci kredytobiorcy weźmie na siebie towarzystwo ubezpieczeniowe? Tak. Jeśli zmarły kredytobiorca dysponował polisą na życie, ubezpieczyciel przejmie spłatę długu, odciążając tym samym bliskich zmarłego.
Ważne: ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli do śmierci doszło na przykład na skutek choroby przewlekłej, na którą leczył się kredytobiorca. Przed wyborem polisy warto więc dokładnie przestudiować sekcję wyłączeń, która znajduje się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia — OWU.
Czytaj także: Do jakiego wieku kredyt hipoteczny
Ubezpieczenie kredytu a śmierć współkredytobiorcy
Czy polisa zadziała także w sytuacji, jeśli kredyt wzięły dwie osoby, a jedna z nich zmarła? Zakres ochrony, jaki gwarantuje polisa i zasady wypłaty odszkodowań reguluje OWU. Jeśli ubezpieczenie na życie obejmuje takie okoliczności, ubezpieczyciel spłaci kredyt.
Wspólny kredyt hipoteczny a śmierć małżonka
Kolejnym scenariuszem, jaki warto przeanalizować, jest kredyt hipoteczny a śmierć jednego z kredytobiorców. Jeśli jeden z kredytobiorców umrze, obowiązek spłaty zobowiązania automatycznie przechodzi na drugiego. Bez względu na to, czy kredytobiorcami byli mąż i żona, czy na przykład syn i ojciec.
Wspólny kredyt bez ślubu a śmierć
Czy w przypadku par, które zdecydowały się na hipotekę, jednak nie zawarły związku małżeńskiego, obowiązują takie same zasady? Tak. W przypadku osób, które pozostają w nieformalnym związku partnerskim i wzięły wspólny kredyt hipoteczny, po śmierci jednego z nich obowiązek spłaty spocznie na drugim.
Czy żyrant musi spłacać kredyt po śmierci kredytobiorcy?
Bank może wezwać żyranta do spłaty kredytu hipotecznego wyłącznie w sytuacji, gdy wszyscy spadkobiercy zrzekli się spadku, gdy kredytodawca nie jest w stanie wyegzekwować od nich należności lub gdy kredytobiorca był osobą samotną i nie pozostawił po sobie żadnych spadkobierców.
Umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy — czy to możliwe?
Czy spadkobierca, żyrant lub inna osoba może złożyć wniosek o umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy? Czy bank może dać możliwość umorzenia kredytu po śmierci kredytobiorcy? Choć złożenie wniosku o umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy jest możliwe, banki nie są przychylne takiemu rozwiązaniu. Do przeanalizowania wniosku i wydania decyzji nie obliguje ich także prawo. Szanse na umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy są więc bardzo niskie.
Kredyt hipoteczny na najlepszych warunkach — tylko z pomocą eksperta
Chcesz wziąć kredyt hipoteczny z dostosowaną do swoich potrzeb polisą ubezpieczeniową, która w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń nie zawiedzie? Skorzystaj z pomocy eksperta — Expandera. Wbrew pozorom specjalista pomoże Ci nie tylko w wyborze banku, który zaoferuje Ci najlepsze warunki finansowania, wypełnieniu wniosku i skompletowaniu niezbędnych dokumentów. Dzięki praktycznemu doświadczeniu pomoże także w wyborze polisy ubezpieczeniowej, która skutecznie zabezpieczy Ciebie i Twoich bliskich, chroniąc przed konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Ze względu na fakt, że specjalistę wynagradza kredytujący bank, jego pomoc jest dla Ciebie zupełnie darmowa.
Czytaj także: Wypowiedzenie umowy kredytu przez bank