Zmiana pracy a kredyt hipoteczny — przejrzysty przewodnik dla kredytobiorców

Planujesz wnioskować o kredyt hipoteczny? A może niedawno zawarłeś umowę kredytową? W artykule wyjaśnimy, czy zmiana zatrudnienia wpływa na decyzję kredytodawcy. Podpowiemy także, czy musisz informować bank o zmianie pracy w trakcie spłaty finansowania.

Z tego tekstu dowiesz się:

  • kredyt hipoteczny a zmiana pracy — co musisz wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję o zmianie zatrudnienia;
  • zmiana pracy przy kredycie hipotecznym — czy warto zmieniać zatrudnienie przed otrzymaniem decyzji kredytowej;
  • czy zmiana pracy po decyzji kredytowej jest możliwa.

Jednym z najważniejszych elementów, które wpływają na zdolność kredytową wnioskującego o kredyt hipoteczny, jest wysokość i źródło dochodów. Jeśli dochody są stabilne i stosunkowo wysokie, ryzyko banku zmniejsza się, a szanse na pozytywną decyzję kredytową rosną. Właśnie dlatego dla instytucji finansowej tak ważne jest, gdzie pracuje przyszły kredytobiorca i ile wynosi jego wynagrodzenie. Co musisz wiedzieć o zmianie pracy podczas kredytu hipotecznego i gotówkowego?

Zmiana pracy a kredyt

Podejmując decyzję o udzieleniu kredytu hipotecznego, większość banków wymaga, aby wnioskujący pracował u tego samego pracodawcy przez co najmniej 6 miesięcy przed złożeniem wniosku kredytowego. W przypadku kredytów gotówkowych warunki są z reguły zdecydowanie mniej restrykcyjne. Do pożyczenia pieniędzy często wystarczy jedynie oświadczenie o wysokości i źródle dochodu oraz wyciąg z rachunku bankowego. Co jednak w sytuacji, jeśli bezpośrednio przed wydaniem decyzji kredytowej lub tuż po jej otrzymaniu kredytobiorca zdecyduje się zmienić zatrudnienie? Czy zmiana pracy w trakcie kredytu hipotecznego jest możliwa?

Zmiana pracy nie musi przekreślać szans na kredyt

Zmiana pracy a kredyt hipoteczny

Czy zmiana pracy ma wpływ na decyzję kredytową? Jeśli zdecydujesz się na zmianę pracy kilka tygodni, dni przed złożeniem wniosku kredytowego lub w trakcie jego procesowania może to skutkować przeszkodami w otrzymaniu kredytu. Jeśli bank dowie się, że nie jesteś już zatrudniony w firmie, w której zadeklarowałeś, że pracujesz, może zwyczajnie nie uznać dokumentów dochodowych i poprosić o dostarczenie nowych. Jako że wymagany staż w nowej firmie nie będzie jeszcze wystarczający bank może wydać negatywną decyzję lub zarządzać ustanowienia dodatkowych zabezpieczeń (np. poręczenia osoby trzeciej). Pamiętaj także, że jeśli zmieniłeś pracę w trakcie procesowania wniosku kredytowego, bank może posądzić Cię o zatajenie informacji, co podlega odpowiedzialności karnej zgodnie z art. 297 Kodeksu karnego.

Czytaj także: Czy można mieć dwa kredyty hipoteczne?

Zmiana pracy po przyznaniu kredytu hipotecznego

Czy zmiana pracy po podpisaniu umowy kredytowej jest możliwa? Oczywiście — zmiana pracy w trakcie kredytu hipotecznego jest jak najbardziej możliwa. Bank nie może przecież zakazać kredytobiorcy zmiany zatrudnienia. Jeśli w trakcie trwania umowy kredytowej zdecydujesz się na zmianę zatrudnienia i będziesz terminowo spłacał raty — bank nie będzie ingerował w Twoją sytuację finansową, a Ty nie musisz obawiać się żadnych konsekwencji podjętej decyzji. Jeśli jednak Twoja sytuacja finansowa pogorszy się, a opóźnienia w spłacie rat staną się standardem, kredytodawca może rozpocząć działania windykacyjne, a w czarnym scenariuszu — wypowiedzieć umowę kredytową. Pamiętaj jednak, że taki scenariusz jest ostatecznością, a zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem powinny poprzedzać go konkretne kroki zmierzające do znalezienia innego rozwiązania.

Zmiana pracy a kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy a zmiana pracy — czy możliwa jest zmiana zatrudnienia przed lub po zawarciu umowy kredytowej? Kredyt gotówkowy opiewa z reguły na zdecydowanie niższe kwoty niż kredyt hipoteczny. Jego okres spłaty także jest krótszy. Przy niewielkich kwotach banki nie wymagają od wnioskujących dostarczania zaświadczeń o wysokości i źródle dochodów. Zmiana pracy tuż po zaciągnięciu kredytu gotówkowego nie będzie skutkować negatywnymi konsekwencjami. Oczywiście pod warunkiem, że będziesz terminowo regulował raty.

Kredyt a zmiana pracy — sprawdzone rady specjalistów

  • Jeśli chcesz uniknąć komplikacji w procesie kredytowym, zdecyduj się na zmianę pracy po wypłaciekredytu. Najlepiej, gdyby od tego momentu minęło co najmniej 3 — 6 miesięcy.
  • Zmiana pracy przed wzięciem kredytu powinna odbyć się nie później niż 6 miesięcy przed planowaną datą złożenia wniosku o hipotekę.
  • Przed zawarciem umowy kredytowej, przeczytaj dokładnie jej zapisy, zwłaszcza te dotyczące informowania kredytodawcy o zmianie lub utracie pracy. Może się zdarzyć, że bank nałoży na Ciebie taki obowiązek.

Kredyt hipoteczny na najlepszych dla Ciebie warunkach? Z pomocą eksperta

Chcesz wziąć kredyt hipoteczny? Zmiana pracy bezpośrednio przed złożeniem wniosku kredytowego może utrudnić, a czasem nawet uniemożliwić zawarcie umowy kredytowej. Aby zwiększyć swoje szanse na pozytywną decyzję banku, skorzystaj z pomocy eksperta — Expandera. Specjalista Expandera pomoże Ci na każdym etapie procesu kredytowego i „poprowadzi za rękę” od wyboru banku aż po wypłatę środków z kredytu. Będzie wsparciem nie tylko przy zawieraniu umowy kredytowej, ale także w procesie refinansowania. A to może okazać się na świetnym wyborem, jeśli nie jesteś zadowolony z warunków hipoteki, którą aktualnie spłacasz.
Czytaj także: Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca — przejrzysty przewodnik dla cudzoziemców

powiązane porady

Kredyt na samochód — przejrzysty przewodnik dla kredytobiorców

Jeśli nie chcesz lub nie możesz sfinansować zakupu samochodu gotówką, alternatywą może być sięgnięcie po kredyt na auto. W artykule wyjaśnimy, czy

Czytaj więcej

Przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość — przejrzysty przew...

Zabezpieczeniem spłaty każdego kredytu hipotecznego jest hipoteka — ograniczone prawo rzeczowe ustanawiane na nieruchomości. W artykule wyjaśnimy, czym

Czytaj więcej

Kredyt dla pracujących za granicą — przejrzysty przewodnik dla kredytobiorc...

Choć szczyt zarobkowej emigracji mamy już za sobą, wciąż wielu Polaków wyjeżdża za granicę w celach zarobkowych. Dziś wyjaśnimy, czy osoba

Czytaj więcej