Czym jest prolongata kredytu — przejrzysty przewodnik dla kredytobiorców

Prolongata kredytu to wydłużenie okresu spłaty finansowania w stosunku do wskazanego w umowie kredytowej terminu. Na czym w praktyce polega prolongata rat kredytu, kiedy okaże się zasadna, kto może o nią wnioskować i jak to zrobić? Podpowiadamy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co oznacza prolongata kredytu;
  • kiedy warto skorzystać z prolongaty kredytu;
  • kto może dostać prolongatę spłaty rat;
  • jak wysłać do banku prośbę o wydłużenie terminu spłaty kredytu.

Czasem zdarza się, że w trakcie okresu spłaty kredytu hipotecznego sytuacja finansowania kredytobiorca ulega pogorszeniu, a terminowa spłata rat staje się ogromnym wyzwaniem. Skutecznym sposobem na zmniejszenie kwoty miesięcznych zobowiązań wobec banku może być prolongata rat kredytu. Co to znaczy prolongata kredytu?

Co to jest prolongata kredytu?

Prolongata kredytu to wydłużenie okresu spłaty zobowiązania w stosunku do wskazanego w umowie kredytowej terminu.

Przykład: Jeśli w umowie kredytu hipotecznego okres spłaty zobowiązania wynosi 23 lata, dzięki prolongacie spłaty kredytu możesz wydłużyć go o kilka, a nawet kilkanaście miesięcy.

Skutkiem prolongaty terminu spłaty kredytu będzie wydłużenie okresu kredytowania, a co za tym idzie — zmniejszenie kwoty miesięcznej raty. Takie rozwiązanie pomoże Ci więc zmniejszyć kwotę miesięcznych obciążeń finansowych i podreperować napięty budżet.

Jeśli bank zgodzi się na prolongatę, przygotuje nowy harmonogram spłaty uwzględniający niższe raty i dłuższy okres kredytowania.

Ważne: prolongowanie terminu spłaty kredytu może przybierając także formę odroczenia spłaty rat kredytu przez określony okres, zazwyczaj kilka miesięcy. W takich okolicznościach przez okres prolongaty nie spłacasz rat, a pierwotny termin spłaty ulega przedłużeniu o okres „bezratowy”.

Prolongata kredytu: jakie kredyty obejmuje?

Pojęcia prolongaty kredytu używa się najczęściej w kontekście kredytów hipotecznych. Nie oznacza to jednak, że kredytobiorcy spłacający inne zobowiązania nie mogą z niej skorzystać. Banki często udzielają prolongaty w przypadku innych kredytów o długoterminowych charakterze, np. gotówkowych czy konsolidacyjnych.

Kiedy warto skorzystać z prolongaty kredytu hipotecznego?

Spłacasz kredyt hipoteczny? Wydłużenie okresu spłaty to dobre rozwiązanie w przypadku przejściowych kłopotów finansowych i gorszej płynności. Dzięki prolongacie raty kredytu będziesz mógł wciąż regulować raty w terminie, bez ryzyka opóźnień i towarzyszących im stresujących konsekwencji — procedury windykacyjnej czy pogorszenia historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej.

Pamiętaj jednak, że wydłużenie okresu spłaty kredytu może skutkować wyższym całkowitym kosztem finansowania (dłuższy okres spłaty to wyższe odsetki). Po prolongatę w spłacie kredytu warto więc sięgać jedynie w uzasadnionych sytuacją ekonomiczną sytuacjach. Jednak, czy na przedłużenie okresu spłaty kredytu może liczyć każdy kredytobiorca, który spłaca kredyt w banku?

Czytaj także: Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

Kto może dostać prolongatę kredytu?

Każdy bank stosuje własne zasady udzielania prolongaty spłaty raty kredytu. Warunkiem otrzymania pozytywnej decyzji często jest terminowa spłata wcześniejszych rat zobowiązania. Nie jest to jednak zasadą obowiązującą we wszystkich instytucjach finansowych. Niezbędnym do

przedłużenia kredytu hipotecznego warunkiem jest złożone nie wniosku do banku o przedłużenie terminu spłaty kredytu. Dowiedz się, jak należy złożyć wniosek o prolongatę spłaty kredytu.

Jak złożyć wniosek o prolongowanie kredytu?

W zależności od wymagań banku wniosek o prolongatę kredytu możesz złożyć w systemie transakcyjnym, w aplikacji mobilnej lub osobiście, w oddziale.

Wniosek o przedłużenie kredytu hipotecznego powinien zawierać:

  • dane banku, do którego kierujesz prośbę o prolongatę w spłacie kredytu;
  • Twoje dane: imię, nazwisko, numer dokumentu tożsamości, adres;
  • rodzaj kredytu i numer umowy kredytowej
  • proponowany termin prolongaty;
  • argumenty, które pomogą umotywować Twoją prośbę.

Przygotowany dokument powinieneś także podpisać.

Wniosek o przedłużenie kredytu hipotecznego możesz stworzyć samodzielnie lub skorzystać z gotowego, udostępnionego przez bank wzoru.

Kredyt hipoteczny na najlepszych warunkach — z pomocą eksperta

Chcesz znaleźć kredyt hipoteczny na najlepszych warunkach, ale wizja samodzielnego porównywania ofert budzi Twoje przerażenie? Skorzystaj z pomocy eksperta — Expandera. Specjalista Expandera wesprze Cię na każdym etapie procedury kredytowej: pomoże wybrać banki, które udzielą finansowania na najlepszych warunkach i z największą szansą na pozytywną decyzję, pomoże zgromadzić potrzebne dokumenty i przeanalizuje zapisy umowy kredytowej. Ze względu na to, że eksperta wynagradza kredytujący bank, jego usługi będą dla Ciebie zupełnie darmowe.

Czytaj także: Kim jest poręczyciel kredytu

powiązane porady

Do jakiego wieku kredyt hipoteczny — przejrzysty przewodnik dla kredytobiorcó...

Kredyt hipoteczny jest kredytem długoterminowym spłacanym nierzadko przez 30, a nawet 35 lat. Z tego powodu jednym z najważniejszych elementów, które

Czytaj więcej

Sprawdzenie umowy kredytu hipotecznego — przejrzysty przewodnik dla kredytobio...

Przed zawarciem umowy kredytowej warto dokładnie przeanalizować jej treść. Nie tylko po to, aby upewnić się, że zaproponowane przez kredytodawcę

Czytaj więcej

WIBOR a WIRON: poznaj różnice — przejrzysty przewodnik dla kredytobiorców

WIBOR i WIRON to wskaźniki referencyjne wykorzystywane w konstrukcjach kredytów bankowych. W artykule w przejrzysty sposób wyjaśnimy, czym charakteryzuje

Czytaj więcej