Odrolnienie działki: Koszt, ile trwa, procedura, w mieście

Marzy Ci się dom w mieście lub na obrzeżach i szukasz sposobu na obniżenie kosztów jego powstania? Kluczowy będzie tu zakup terenu w dobrej cenie, a najtańsze są zwykle działki rolne. Jednak, aby wybudować na niej dom, musisz zmienić przeznaczenie gruntu. W tym tekście podpowiadamy, jak wygląda odrolnienie działki, ile trwa i jak można to zrobić.

Z tego tekstu dowiesz się:

  • czym jest działka rolna i na czym polega odrolnienie działki (odrolnienie działki budowlanej – definicja);
  • jak odrolnić grunt rolny (odrolnienie działki – procedura);
  • ile kosztuje odrolnienie działki 1000m2 (odrolnienie działki – cena);
  • Ile kosztuje odrolnienie działki 500m2? (odrolnienie działki – koszt);
  • ile trwa odrolnienie działki pod dom (odrolnienie działki – ile trwa).

Czym jest działka rolna i co można na niej wybudować?

Zanim sprawdzimy, jak przebiega odrolnienie działki rolnej, warto wiedzieć jaka jest jej definicja. Działka rolna to obszar gruntu przeznaczony do uprawy ziemi lub hodowli zwierząt. Nie tylko gminy wiejskie, ale również i dzielnice dużych miast mają w swoich planach zagospodarowania przestrzennego wiele takich działek. Często zlokalizowane są one w miejscach atrakcyjnych pod względem mieszkaniowym. Z tego właśnie powodu nierzadko są obiektem zainteresowania deweloperów, jak i osób fizycznych.

Na działce rolnej mogą powstawać zagrody i zabudowa związana z prowadzoną działalnością rolniczą. Aby postawić na niej dom lub inny rodzaj budynków, należy przeprowadzić procedurę zmiany przeznaczenia gruntu. Potocznie nazywa się to odrolnieniem działki rolnej lub odrolnieniem działki budowlanej. W tym miejscu warto wspomnieć, że możliwe jest również odrolnienie części działki.

Zobacz także: Czym jest uzbrojenie działki, ile kosztuje i dlaczego warto je wykonać przed budową domu?

Odrolnienie działki ­w mieście, czyli jak odrolnić grunt rolny

Gminy w Polsce prowadzą miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (w skrócie: MPZP). Dokument ten określa przeznaczenie wszystkich działek na terenie gminy, w tym również podział na działki rolne i budowlane. Każdy obywatel może bezpłatnie uzyskać dostęp do planu zagospodarowania i sprawdzić, czy na działce, która go interesuje, może postawić dom. Jeśli działka nie została zakwalifikowana jako budowlana, należy złożyć wniosek o odrolnienie działki rolnej.

Odrolnienie działki z warunkami zabudowy

Może się też zdarzyć, że dana gmina nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wówczas klasyfikacja działki określana jest za pomocą decyzji o warunkach zabudowy.

Odrolnienie działki – krok po kroku

Procedurę zaczyna się od sprawdzenia, czy Twoja działka jest przeznaczona na cele rolnicze. Jeśli tak, należy złożyć wniosek o wprowadzenie zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli dla działki nie ma MPZP, zawnioskuj do gminy o jego opracowanie lub o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla nieruchomości. Warto pamiętać, że odrolnienie działki w mieście jest łatwiejsze i nie ma potrzeby zmiany MPZP.

Gdzie odrolnić działkę? Kolejny krok to złożenie w Starostwie Powiatowym wniosku o wyłączenie gruntów z produkcji rolnej. Koszt wyłączenia (odrolnienia działki w mieście) zależy od klasy gruntu i powierzchni terenu. Im lepszej klasy ziemia uprawna, tym droższe będzie jej wyłączenie z produkcji rolnej.

Ile kosztuje odrolnienie działki 1000m2?

W przypadku odrolnienia działki koszt składa się z dwóch opłat: jednorazowej i rocznej (10% opłaty jednorazowej), płaconej przez 10 lat. Należne kwoty oblicza się w oparciu o tabelę zawartą w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych art. 12 ust 7. Podane stawki dotyczą jednego hektara (10.000m2), więc w przypadku odrolnienia działki 1000m2 należy je podzielić przez 10. Obliczoną kwotę pomniejsza się o aktualną wartość rynkową działki na dzień jej wyłączenia. Sprawdźmy to na przykładzie, gdzie klasa gleby plasuje się mniej więcej w środku tabeli (IVa), a wartość rynkowa działki wynosi 15.000 zł:

  • 204 015 zł × 0,1 ha – 15 000 zł = 5 401,50 zł (opłata jednorazowa)
  • 10% x 5 401,50 = 540,15 (opłata roczna) przez 10 lat

Ile kosztuje odrolnienie działki 500m2?

Dobra wiadomość jest taka, że koszt wyłączenia gruntów z produkcji rolnej nie obowiązuje w przypadku, gdy ziemię przeznaczysz na cele mieszkaniowe:

  • budowę domu jednorodzinnego (powierzchnia działki do 500m2);
  • lokalu mieszkaniowego w budynku wielorodzinnym (powierzchnia działki do 200m2 na lokal).

Jeśli wielkość działki przekracza dozwolone limity, urząd naliczy opłaty tylko od obliczonej różnicy. Opłat nie pobiera się również od gleb klasy IV, V i VI pochodzenia mineralnego.

Ile trwa odrolnienie działki pod dom

Czas trwania procedury odrolnienia działki zależy od jej etapu. W przypadku samego wyłączenia gruntów z produkcji rolnej, na decyzję poczekasz zwykle około miesiąca (maksymalnie dwóch – w szczególnych sytuacjach). Inaczej wygląda sytuacja przy zmianach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Nie istnieją żadne przepisy regulujące termin rozpatrzenia wniosku. Samo jego przyjęcie również zależy od oceny urzędników i nie ma obowiązku jego rozpatrzenia. Jeśli jednak gmina przyjmie Twój wniosek, zmiany w MPZP mogą trwać nawet kilka lat. Dobra wiadomość jest taka, że gminy aktualizują miejscowe plany i warto sprawdzić, czy Twoja działka nie została już zakwalifikowana do innej kategorii.

Odrolnienie działki – tylko z pomocą eksperta

Masz już upatrzoną działkę rolną i chcesz na niej postawić dom? Skorzystaj ze wsparcia specjalistów Expandera i praktycznych wskazówek, które już nieraz doprowadziły do odrolnienia działki pod dom. Ekspert pomoże Ci też w kwestii wyboru najlepszego sposobu finansowania zakupu działki, jej przekształcenia oraz budowy wymarzonego domu.

Zobacz także: Instalacja fotowoltaiczna – dlaczego warto po nią sięgnąć, ile kosztuje i czy można sfinansować ją kredytem?

powiązane porady

Dom do 70 m2 bez pozwolenia – przejrzysty przewodnik dla inwestorów

Od 3 stycznia 2022 roku osoby marzące o własnej nieruchomości mogą wybudować dom o powierzchni do 70 m2 bez pozwolenia na budowę i konieczności

Czytaj więcej

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu a księga wieczysta i dziedziczeni...

Czym jest, jak działa i czy warto zakupić spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu? Dziedziczenie, księga wieczysta, wygaśnięcie prawa do lokalu –

Czytaj więcej

Jak tanio wykończyć i umeblować mieszkanie – przejrzysty przewodnik dla osz...

Na skutek wzrostu cen materiałów budowlanych i robocizny ceny usług wykończeniowych poszybowały w górę. Chcesz urządzić ładne mieszkanie tanim

Czytaj więcej