Jak sprawdzić, czy mieszkanie jest zadłużone — przejrzysty przewodnik dla inwestorów

Jeśli planujesz kupić własne M i masz już na oku wymarzoną nieruchomość, jedną z najważniejszych czynności, jakie będzie musiał wykonać, będzie sprawdzenie, czy mieszkanie nie jest zadłużone. W artykule wyjaśnimy, jak to zrobić i gdzie szukać informacji o ewentualnych długach.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak sprawdzić, czy mieszkanie nie jest zadłużone;
  • gdzie sprawdzić, czy mieszkanie nie jest zadłużone w księdze wieczystej;
  • gdzie sprawdzić, czy dom nie jest zadłużony względem dostawców mediów;
  • czy można kupić zadłużone mieszkanie;
  • czy mieszkanie bez kw może być zadłużone.

Przeniesienie własności nieruchomości odbywa się poprzez zawarcie umowy w formie aktu notarialnego. Choć wiele obowiązków związanych ze sprawdzeniem nieruchomości leży na barkach notariusza, jako kupujący powinieneś na własną rękę sprawdzić, czy mieszkanie nie jest zadłużone. Kupno nieruchomości z długiem może skutkować bowiem dodatkowym stresem, frustracją i nieprzyjemnymi konsekwencjami. Jak sprawdzić, czy nieruchomość jest zadłużona?

Jak sprawdzić, czy mieszkanie jest zadłużone?

Jak sprawdzić, czy nieruchomość nie jest zadłużona? Zadłużenie mieszkania i domu może wynikać z różnych zobowiązań. Aby sprawdzić, czy nieruchomość nie jest zadłużona, warto zweryfikować:

  • księgę wieczystą;
  • saldo ewentualnego zadłużenia w spółdzielni (wspólnocie mieszkaniowej);
  • saldo ewentualnego zadłużenia u dostawców mediów: energii elektrycznej, wody, gazu;
  • saldo ewentualnego zadłużenia wynikającego z braku płatności podatku od nieruchomości.

Czytaj także: Co sprawdzić przed kupnem działki?

Jak sprawdzić, czy dom jest zadłużony w księdze wieczystej?

Pierwszym krokiem, który warto wykonać, aby sprawdzić, czy mieszkanie jest zadłużone, powinna być analiza zapisów księgi wieczystej (kw). O jej numer poproś właściciela. Zawartość sprawdzisz bezpłatnie w Internecie, na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. W dziale IV znajdziesz informację o ewentualnych hipotekach, które obciążają nieruchomość. Pamiętaj jednak, że jeśli obecny właściciel kupił mieszkanie na kredyt hipoteczny, informacja o obciążeniu nie powinna dziwić. Po zawarciu umowy przeniesienia własności, Twój bank (jeśli Ty także będziesz posiłkował się kredytem) spłaci zobowiązanie, a hipoteka będzie wykreślona. W dziale III znajdziesz natomiast informacje o ewentualnych egzekucjach komorniczych.

Czytaj także: Sprzedaż mieszkania z kredytem – czy jest to możliwe?

Jak sprawdzić, czy mieszkanie nie jest zadłużone w spółdzielni?

Zadłużenie nieruchomości może wynikać także z braku opłacania czynszu. Jak sprawdzić, czy mieszkanie nie jest zadłużone w spółdzielni? Aby upewnić się, że na mieszkaniu nie ciążą długi z tytułu opłat czynszowych, poproś właściciela o przedstawienie wystawionego przez spółdzielnię zaświadczenia. Koniecznie zwróć uwagę na datę wystawienia dokumentu — powinna być ona jak najbardziej aktualna.

Czytaj także: Mieszkanie bezczynszowe – wszystko co musisz wiedzieć

Jak sprawdzić, czy dom nie jest zadłużony względem dostawców mediów?

W przypadku mediów należy postąpić dokładnie tak samo, jak w przypadku czynszu. Jeśli chcesz się upewnić, że nieruchomość nie jest zadłużona, poproś sprzedającego o przedstawienie zaświadczeń wystawionych przez dostawców mediów.

Gdzie można sprawdzić, czy mieszkanie jest zadłużone z tytułu podatku od nieruchomości?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy nieruchomość, którą chcesz nabyć, nie jest zadłużona z tytułu podatku od nieruchomości, poproś sprzedającego o przedstawienie zaświadczenia wydanego przez urząd gminy (miasta).

Czy mieszkanie bez kw może być zadłużone?

Jak najbardziej. Nawet jeśli mieszkanie nie posiada księgi wieczystej, wciąż może być zadłużone względem spółdzielni czy dostawców mediów.

Czy kupujący mieszkanie odpowiada za długi poprzedniego właściciela?

To, czy nowy właściciel odpowie za długi poprzedniego, zależy od różnych czynników: rodzaju długu, tytułu, z jakiego pochodzi czy wpisu (bądź jego braku) długu w księdze wieczystej.

Czy można sprzedać zadłużone mieszkanie?

Czy dłużnik może sprzedać mieszkanie? Jak najbardziej. Sprzedający może sprzedać mieszkanie z zadłużeniem w postaci kredytu hipotecznego, długiem w spółdzielni czy wspólnocie mieszkaniowej, a nawet nieruchomość będącą przedmiotem egzekucji komorniczej. Przed dokonaniem transakcji kupujący powinien mieć jednak świadomość wszystkich długów. Ceny zadłużonych mieszkań są z reguły dużo niższe niż ceny ofertowe. Z tego powodu wiele osób rozważa zakup takiej nieruchomości.

Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości — z pomocą eksperta

Chcesz znaleźć bank, który udzieli Ci finansowania na najlepszych warunkach? Skorzystaj ze wsparcia eksperta — Expandera. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu eksperta Expandera krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces kredytowy: począwszy od wyboru banków, w których Twoje szanse na kredyt będą najwyższe, a warunki najlepsze, poprzez skompletowanie potrzebnych dokumentów, aż po wypełnienie i złożenie wniosku kredytowego. Ze względu na fakt, że specjalistę wynagradza kredytujący bank, jego pomoc jest dla Ciebie zupełnie darmowa.

powiązane porady

 Dom parterowy czy z poddaszem? Przejrzysty przewodnik dla inwestorów

Jeśli planujesz budowę domu, jedną z najważniejszych decyzji, jakie będziesz musiał podjąć, będzie ta dotycząca jego rodzaju. Dom parterowy czy z

Czytaj więcej

Dom do 70 m2 bez pozwolenia – przejrzysty przewodnik dla inwestorów

Od 3 stycznia 2022 roku osoby marzące o własnej nieruchomości mogą wybudować dom o powierzchni do 70 m2 bez pozwolenia na budowę i konieczności

Czytaj więcej

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu a księga wieczysta i dziedziczeni...

Czym jest, jak działa i czy warto zakupić spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu? Dziedziczenie, księga wieczysta, wygaśnięcie prawa do lokalu –

Czytaj więcej